Фейкова депортація українців та дискредитація допомоги від США: як впливає роспропаганда за кордоном

Роспропаганда створила чергові фейки про біженців. Фото: ілюстративне pixabay.com

Роспропаганда поширює фейк про депортацію українців з ЄС.

Російські пропагандисти продовжують дискредитувати українських біженців за кордоном за допомогою фейкових сюжетів відомих медіа.

Сайт “Є” ye.ua вже неодноразово писав про фейки, які створюють пропагандисти та маркують ніби це сюжет від Euronews. І ось черговий приклад.

Проросійськими групами поширюється відеосюжет із символікою відомого європейського інформаційного телеканалу Euronews, в якому йдеться про те, що біженка з України нібито організувала в Польщі салон краси з комарами, укус яких мав позбавити її клієнтів целюліту. У відеоролику повідомляється, що після того, як один із пацієнтів потрапив до лікарні Гданська з алергією, польська поліція затримала за шахрайство Катерину Іванченко — жінку, яка нібито організувала цей бізнес, пише видання “Стоп Фейк”.

«На звичайних комарах, які нібито відсмоктують жир, українка заробила 1 млн. злотих», – йдеться у публікаціях.
Насправді ця інформація не відповідає дійсності. Мета цього фейку – дискредитувати біженців із України в очах поляків.

Відео, що розповсюджується в мережі, імітує дизайн відеороликів європейського інформаційного телеканалу Euronews – так, у правому верхньому куті відео можна помітити логотип компанії. Втім, ані на офіційному сайті, ані в соціальних мережах медіакомпанії такого сюжету немає. На те, що ця історія є цілковитою вигадкою, вказує і той факт, що жодне з польських ЗМІ також не повідомляло про такі випадки шахрайства з боку українки.

Для створення фейкового відео зловмисники використали відеофрагменти із безкоштовних відеостоків. Для ілюстрації неіснуючого затримання власниці салону краси було взято відеофрагмент затримання підозрюваної у підпалі торгового центру в Гданську. Цей випадок стався в липні 2020 року і не має жодного стосунку до описаного в ролику інциденту.

Дискредитація допомоги США

Сенат США 23 квітня проголосував за пакет військової допомоги, який включає понад 60 мільярдів доларів для України, після того, як Палата представників підтримала цей захід 20 квітня після місяців суперечок.

Тож після того, яка закон підпише Джо Байден Україна зможе знов отримувати військову допомогу від США.

Роспропаганда місяцями працювала, щоб цей закон не був проголосований. Тепер ж пропагандисти намагаються медійно нівелювати прийняття закону.

Центр протидії дезінформації фіксує інформаційну кампанію російських пропагандистів, направлену на максимальну дискредитацію військової допомоги США.

Для цього росіяни маніпулюють публікаціями західних медіа, спотворюючи їхні меседжі. Ключовий наратив ворога – «допомога США ніяк не вплине на ситуацію на полі бою».

Зокрема, роспропаганда просуває меседжі:

«Допомога тільки затягне війну та призведе до збільшення жертв серед українців»;
«Більшість коштів залишиться у США. Американці збагачуються за рахунок життів українців»;
«Виділена допомога буде останньою, яку отримає Україна»;
«США надали допомогу за умови жорсткої мобілізації в Україні»;
«Зараз, після рішення про допомогу Україні, найкращий час для переговорів про перемир’я» тощо.
Фактчекери зазначають, що мета цих маніпуляцій та дезінформацій – дискредитувати факт допомоги США та використати його для подальшої «пропаганди страху» серед українців.

Фейк про депортацію українців з ЄС

У соціальних мережах поширюють скриншот нібито із сайту Представництва Європейського Союзу в Україні, на якому вказано, що через так звані масові протести по європейських країнах ухвалили рішення депортувати частину українців.

Видання “Детектор медіа” повідомляє, що це фейк.

«Учора Рада ЄС ухвалила рішення продовжити обмежувальні заходи проти українців. 830 тисяч українців буде депортовано з території ЄС До 15 квітня 2024 року», — нібито написано в пресрелізі.

Пропагандисти підробили скриншот і замінили оригінальний текст на інформацію про «депортацію». Відповідно, Рада Європи не ухвалювала такого рішення.

Також в оголошенні вказаний бот нібито від Європейської служби зовнішніх справ (EEAS), — @EEAS_deportation_bot. Проте на сайті цього європейського відомства немає згадки про цей бот. І при переході в пошуковику за цим «ботом» перекидає на телеграм-канал, який штучно намагається збільшити кількість аудиторії.

Пропагандисти намагаються вплинути на вибори в Європарламент

росія, Китай та Іран можуть поширювати дезінформацію під час виборів до Європейського парламенту на початку червня.

Про це заявила президент Європейського парламенту Роберта Мецола, повідомляє РБК-Україна.

“Це те, про що ми попереджали протягом тривалого часу. Насправді це не просто загроза”, – сказала Мецола.

За її словами, дезінформація буде “дуже активно використовуватися” під час голосування 6-9 червня для обрання наступного п’ятирічного складу парламенту.

Мецола зазначила, що ЄС має у своєму розпорядженні такі інструменти, як новий закон, який вимагає від соціальних мереж видаляти незаконний контент і знижувати ризики маніпуляцій на виборах, які можуть містити фальшиві зображення або видачу себе за іншого виборця.

Однак, як наголосила президент Європарламенту, одних лише нових законів ЄС було недостатньо.

Потенційними джерелами дезінформації Мецола назвала росію, Китай та Іран, а також політичні партії та організації всередині ЄС, які намагаються привернути увагу виборців за допомогою брехні.

“Можливо, ми занадто довго ігнорували це. Я думаю, що ми повинні рішуче протистояти цьому наративу. Набагато легше проводити чорно-білу кампанію, ніж 1000 відтінків сірого в середині кампанії. Але ми повинні бути готові до цього”, – зазначила вона.

Нагадаємо, нещодавно прем’єр-міністр Бельгії Александер де Кроо заявив, що рф підкуповувала депутатів Європейського парламенту для поширення пропаганди. За його словами, було налагоджено тісну співпрацю між бельгійськими та чеськими спецслужбами з метою розгрому російської пропагандистської мережі.

Представник бельгійського прем’єра розповів журналістам, що це було сказано у контексті введення Чехією санкцій проти новинного сайту “Голос Європи”. За допомогою нього також поширювалася російська пропаганда.

Так, 27 березня Чехія ввела санкції проти колишнього українського нардепа, зрадника Віктора Медведчука. Причиною стала зловмисна діяльність кума російського диктатора Володимира Путіна, яка була пов’язана з компанією “Голос Європи”, яка займається проросійською пропагандою.

Джерело

Новини Хмельницького