За інформацією: Суспільне Хмельницький.

Інна демонструє, що вода має хімічний запах, тому використовує її для технічних потреб, 25 квітня 2026 року, Хмельниччина. Суспільне Хмельницький
Тимчасово виконуюча обов’язки директора дитсадка "Калинонька" у селищі Летичів Ірина Вальковська розповіла, для приготування їжі воду до садочку привозять.
"Готуємо обіди, сніданки і підвечірки діткам у садочку. Щодня ми набираємо по 100-150 літрів води, залежно від кількості діток. Відвідує заклад 100-130 дітей на день", — пригадала Ірина Вальковська.
Водій місцевого комунального підприємства Віктор Ніцевич розповів, розвозить питну воду навчальним закладам у будні дні.
"Набираємо на другій свердловиніСвердловина — це глибокий, вузький круглий отвір у ґрунті, створений буровим інструментом. Використовується для видобутку води, нафти, газу або геологічних досліджень., веземо по одному кубу в три садочки, а ще один веземо в школу. По тонні води веземо", — пояснив водій.

Водій привозить питну воду, Хмельниччина. Суспільне Хмельницький
Директор Летичівського комунального підприємства "Злагода" Микола Дядюк пояснив, за 70 метрів від цього каптажного джерела, з якого вони постачають воду до центрального водогону, проводить своє виробництво підприємство, яке виробляє мінеральні добрива.
"Пʼятикубова ємність, де з приміщення підприємства виведена труба, заповнена доверху. Нашою фірмою відкачали, вивезли та зачистили все. Вивезли весь ґрунт поверхневий з території. І потім утрамбували глиною, бо вона не дає можливості поглинати вологу і відходи", — пояснив Микола Дядюк.
Оскільки глина не поглинає вологу, зазначив Микола Дядюк, то все залишається на поверхні.
"Тут знаходиться калюжа, яка є відходами смердючих відходів виробництва", — додав чоловік.

Утрамбований глиною ґрунт, 25 квітня 2026 року, Хмельниччина. Суспільне Хмельницький
Результати за сімома показниками — присмаком, забарвленістю, каламутністю, амоніємАмоній — це однозарядний катіон, що утворюється при взаємодії аміаку з водою. У харчовій промисловості (карбонат амонію) це ефективний розпушувач тіста, який забезпечує пористість, об'єм та хрустку текстуру. У сільському господарстві (наприклад, сульфат амонію) використовується як азотне добриво., нітратамиНітрати — це солі азотної кислоти, безбарвні кристалічні речовини, що добре розчиняються у воді. Вони є необхідними для росту рослин, але їх надлишок у продуктах та воді (внаслідок добрив або забруднення) є токсичним, викликаючи кисневе голодування тканин (метгемоглобінемію) та утворюючи канцерогени. обох видів та хлоридамиХлориди — це солі хлоридної (соляної) кислоти, що утворюються при взаємодії металів, їх оксидів або гідроксидів з цією кислотою. Вони є поширеними у природі мінералами, які добре розчиняються у воді. Найвідоміший приклад — хлорид натрію ( , кухонна сіль), а також вони є важливими електролітами в організмі. — дали лабораторні аналізи зразків з каптажного джерела, розташованого поруч із виробництвом, розповів директор місцевого комунального підприємства.
"Результати веревищення по всіх нормативам. Немає жодного пункту, щоб відповідав вимогам", — пояснив директор.

Результати лабораторних зразків аналізу води у Летичеві, Хмельниччина. Суспільне Хмельницький
Заступник Летичівського селищного голови Анатолій Ніцевич пригадав, 22 квітня 2025 року юридичний відділ селищної ради подав позов до Хмельницького окружного суду щодо призупинення діяльності підприємства з виробництва мінеральних добрив. Вперше ситуація із забрудненням каптажного джерела сталася у квітні минулого року.
"У 2025 році було проведено три комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій при Летичівській селищній раді. У 2026 році було проведено три засідання даної комісії, були дані доручення. З останнього — комісією прийнято рішення про тимчасову заборону виробничої діяльності підприємства", — зазначив Анатолій Ніцевич.
Керівник Летичівської окружної прокуратури Володимир Панченко розповів, кримінальне провадження за фактом забруднення земель на тій земельній ділянці де здійснює свою виробничу діяльність підприємство, розпочали 1 квітня 2025 року.
"Звідти були відібрані зразки ґрунту та води. Ті зразки, які відібрані цього року, скеровані в експертну установу для проведення дослідження. Відповідно, після отримання висновків експертиз можна буде категорично констатувати, чи забруднена питна вода відходами від діяльності підприємства", — пояснив Володимир Панченко.

Калюжа із відходами від місцевого підприємства, 25 квітня 2026 року, Хмельниччина. Суспільне Хмельницький
За словами Володимира Панченка, наразі триває кримінальне провадження за ч. 1 статті 239Частина 1 статті 239 Кримінального кодексу України стосується забруднення або псування земель речовинами, відходами чи іншими матеріалами, шкідливими для життя, здоров'я людей або довкілля, внаслідок порушення спеціальних правил. Кримінального кодексу України (забруднення та псування земель). Санкція статті передбачає штраф від 17 до 68 тисяч гривень. Минулого року також відбирали зразки для дослідження.
"Згідно з отриманими зразками в 2025 році, висновками експертиз було підтверджено забруднення земельної ділянки, однак згідно з висновком експерта таке забруднення не нанесло шкоди довкіллю, і не могло нанести шкоду життю і здоров’ю населення. Відповідно, підстав про підозру у провадженні не було", — пояснив керівник Летичівської окружної прокуратури.
Проте, зі слів прокурора, кримінальне провадження триває з минулого року, аби все таки з’ясувати причини забруднення каптажного джерела. Крім того, підприємство не має усіх необхідних документів на роботу з небезпечними відходами.
Начальник управління за дотриманням санітарного законодавства Держпродспоживслужби області Віталій Носатов розповів, цьогоріч працівників їх управління залучили до перевірки по кримінальному провадженню. Які саме порушення, розголошувати не може, аби не завадити слідству.
"Після перевірки були надані всі виявленні порушення слідчому для подальшого розвитку кримінального провадження", — пояснив Віталій Носатов.

У садочки та школи Летичева привозять питну воду, 25 квітня 2026 року, Хмельниччина. Суспільне Хмельницький
Заступниця директора департаменту природних ресурсів Хмельницької ОВА Марина Олех пригадала, за відповідними дозволами для роботи підприємства до їх департаменту не зверталися.
"За дозволами на викиди в атмосферне повітря не зверталися. Також процедуру з оцінки впливу на довкілля в департаменті не проходили", — зазначила Марина Олех.
Засновник підприємства, що виробляє мінеральні добрива, Віктор Кухар розповів, виробництво працює пʼять років. Виробляють мінеральні добрива з селітри і карбоміду.
"Заливаємо воду в ємність, подаємо сілітру, підігріваємо щоб вона була тепла, і подаємо карбомід. Розчиняється все, перемішується, зливаємо в ємність для відправки, відгрузки на машину. Звідси вода не може виливатися взагалі", — додав Віктор Кухар.
Віктор Кухар розповів щодо викопаної ємності працівниками місцевого комунального підприємства.
"Була ємність пʼятикубова, куди зливалася вода після миття рук. І яку ми періодично викачували", — пояснив чоловік.
Підприємство знаходиться на регламентованій, згідно норм, відстані від каптажного джерела і, наразі, не працює четверту добу, розповів Віктор Кухар.

Аміачна селітра (нітрат амонію), розфасована у великі промислові мішки, 25 квітня 2026 року, Хмельниччина. Суспільне Хмельницький
За словами заступника Летичівського селищного голови Анатолія Ніцевича, попри рішення комісії з техногенної безпеки, що є обов’язковим до виконання, підприємство з виробництва мінеральних добрив продовжує свою діяльність. Всього у містечку діють три каптажні джерела. Кожним з них користуються приблизно пів тисячі фізичних абонентів.
