Українська Прем’єр-ліга: історія створення організації

Починаючи із 1991 року, коли наша країна виборола свою незалежність, футбол України також почав формуватися, як окрема спортивна сила на європейській арені. За понад 30 років у нас були і тріумфи в єврокубках, і гучні перемоги над грандами світового футболу, але у цьому матеріалі ми розкажемо про інше досягнення, яке мало не таке пряме відношення до гри на полі, але суттєво вплинуло на розвиток футболу в Україні. Сьогодні ми говоримо про історію народження УПЛ та про труднощі, через які довелося пройти на шляху до її створення.

Футбол України після розпаду СРСР

Після розпаду СРСР українським спортивним функціонером знадобилося трохи часу, щоб нарешті провести перший власне український чемпіонат, який відбувся на початку весни 1992 року. Цій події передувало створенню Вищої ліги України. До новоствореного змагання потрапили шість клубів, що грали у Вищій лізі СРСР, два колективи із Першої ліги СРСР і дев’ять з одинадцяти українських клубів із Другої ліги СРСР.

Загалом формат був наступним: 20 клубів розділили на дві групи: переможці мали зіграти за звання чемпіона в умовному фіналі, а команди, що стали другими – розігрували бронзу. Окрім очевидних фаворитів (Шахтар, Динамо, Металіст, Чорноморець та Дніпро) у чемпіонську гонитву неочікувано втрутилася Таврія. Саме сімферопольська команда й зіграла у чемпіонській грі у Львові, де сенсаційно здолала Динамо «1-0».

Створення УПЛ

Другу половину дев’яностих та першу половину нульових (до 2008 року) організацією всього українського професійного футболу займалася ПФЛ, яка була заснована у 1996 році.

Але на той момент представники клубів елітного дивізіону та спортивні чиновники вирішили, що управління головним чемпіонатом не встигає за новими тенденціями та вимогам, які диктує динамічний, у всіх значеннях, європейський футбол.

Вирішили проблему наступним чином – створили відому зараз усім українським вболівальникам УПЛ. 14 листопада 2007 року в одному зі столичних готелів на зустрічі власників українських футбольних клубів було ухвалено рішення про організацію Прем’єр-ліги. Одразу ж була створена робоча група, яка почала займатися створенням основних положення Прем’єр-ліги та іншими організаційними питаннями.

Ось як те рішення прокоментував Григорій Суркіс (тодішній президент ФФУ):

«Статут зареєстровано, Прем’єр-лігу створено! Нам потрібно узгодити критерії та оцінювальні характеристики регламентних норм, які будуть закладені на сезон 2008/09 років. Крім того, узгодити договір про передачу певних повноважень ФФУ Прем’єр-лізі та затвердити календар».

Скандали, які супроводжували створення УПЛ

Проте створення УПЛ не проходило дуже гладко. Представники Дніпра і Металіста від самого початку виступали проти створення нової ліги, а у 2009 році справа навіть дійшла до судових розглядів. Як результат, київський окружний суд постановив ліквідувати Прем’єр-лігу України. Щоправда, це рішення було скасовано апеляційним адміністративним судом вже через кілька місяців і противникам створення УПЛ довелося шукати компроміси.

Сучасна структура УПЛ

Зараз наш чемпіонат проводиться у два кола за системою «осінь-весна». У лізі наразі виступають участь 16 команд. Після кожного сезону команди, які посіли 15-те і 16-те місця, вилітають напряму, їхні місця займають 1-ше і 2-ге місця Першої ліги відповідно, а 13-те і 14-те місця борються за збереження прописки в УПЛ із 3-ю і 4-ю командою Першої ліги.

Новини Хмельницького