На Хмельниччині виявили єврейську реліквію

За інформацією: Суспільне Хмельницький.

Дослідник та краєзнавець Дмитро Полюхович показує штукатурку радянської доби, квітень 2024. Суспільне Хмельницький

"Як реліквія для євреїв, це дуже значне місце, тому що цілі Арон-Кодеші збереглися в Сатанові, і в Шаргороді".

Давні розписи на стіні синагоги, квітень 2024. Суспільне Хмельницький

Ковчег святині, священна арка — на всю стіну молитовного залу. У синагозі немає даху, дверні опалубки та віконні рами обгорілі. Пожежа, каже дослідник, сталася п’ять років тому.

"Згоріла вона випадково А тут було звалище через те, що місцеві дядьки палили траву. К

Синагога після пожежі, квітень 2024. Суспільне Хмельницький

Каже, пожежа відкрила фрагменти декору Арон га-Кодешу — одного із найсвятіших місць у синагозі. Його розташовували на підвищенні зі сходами.

"Якщо в ранніх синагогах Арон-Кодеш був з боку Єрусалима, то в пізніх синагогах, починаючи від XVIII століття і до нашого часу, це Східна стіна, в бік сонця. І тут бачимо залишки червоного кольору. Ці Арон-Кодиші були надзвичайно декоровані, це мало бути й різьблення по каменю, але найчастіше — з дерева, і дуже красиве різьблення. На жаль, їх практично не збереглося. Для Іудаїки, тобто, науки про єврейську спадщину, це є велике відкриття, бо їх менше десятка в Україні".

Залишки синагоги, яка була збудована на початку 30-х років XIX століття, квітень 2024. Суспільне Хмельницький

Перевіреної інформації про цю синагогу обмаль, каже дослідник. Відомо лише, що збудована на початку 30-х років XIX століття.

Поряд — будинок місцевої жительки Віри. Тут, розповідає жінка, жили ще її батьки й в той час Кузьмин значною мірою заселяли євреї.

Тут взагалі не тільки синагога, тут оці всі будинки були, де жили євреї. А вже після війни лишилося всього двоє людей. Спочатку тут був якийсь склад від магазинів, потім пекарню робили. А після цього і закинули все так", — розповіла місцева жителька.

Синагога 30-х років XIX століття, квітень 2024. Суспільне Хмельницький

За словами Дмитра Полюховича, виявили стіну Арон га-Кодеш в межах проєкту "Могили предків". Некрополі, кладовища і пам’ятники досліджували разом із відділом культури Городоцької громади. Краєзнавець каже, що це друге сховище для сувоїв Тори, знайдене на Хмельниччині.

Зацікавились знахідкою представники об’єднаної єврейської спільноти.

Новини Хмельницького