Який мисливський ніж подарувати українському мисливцю на день народження?

Красивий мисливський ніж був і є гарним подарунком для чоловіка, що дійсно захоплений полюванням. В Україні таких чоловіків багато. Тому, якщо ви точно знаєте, що ваш родич, друг чи знайомий з їх числа, можна сказати, що як мінімум одна вдала ідея стосовно того, що йому подарувати на день народження, у вас вже є.

Але як вибрати мисливський ніж? Які мисливські ножі бувають? Чим вони відрізняються?

Про все це ми розкажемо у цій статті. Максимально просто та коротко. Вам варто просто прочитати невеликий текст, і ви зможете здивувати та порадувати близьку людину чи колегу несподіваним та дійсно класним подарунком!

Ця стаття може бути корисною і для мисливців-новачків, що тільки збираються купити свій перший мисливський ніж.

Для чого ми даруємо ніж мисливцю?

Хоча щодо дарування ножів існують деякі народні прикмети та забобони (які, до речі, не є навіть слов’янськими, а дісталися нашим предкам від татар у часи ординського ярма), ножі все одно дарують. Бо навіть діти знають, як ті забобони легко обійти. Ви просто нібито символічно “продаєте” ніж за копійку, чи іншу дрібну монету (яку перед цим можете самі дати “покупцю”). І усе! Проблеми як не було!

Справжня проблема може бути в іншому. Як і який мисливський ніж вибрати?

Тут нам допоможуть прості запитання, на які ми у цій статті і будемо відповідати. Перше ми вже задали:

Для чого ми даруємо ніж мисливцю?

Ніж завжди був гарним подарунком, бо ніж то є дуже корисна річ, яка може виконувати безліч різних корисних функцій і грати безліч різних ролей. Наприклад:

  1. Мисливський ніж дуже красивий. Крім того, він має ще й певну майже ритуальну цінність у мисливських колах.
  2. Мисливський ніж може бути корисний на самому полюванні. Видів полювання існує багато, тому і ножі мисливські бувають різні. Про це ми розкажемо.
  3. Мисливський ніж може бути не суто мисливським, а ще й просто універсальним ножем, який є дуже важливою річчю не тільки на полюванні, а у будь-якому поході.
  4. А ще ножі колекціонують. І це – окрема, величезна немов океан, тема.

Мисливський ніж з практичної точки зору

Типи та види ножів для мисливців дуже різноманітні, і кожен має свої особливості та призначення, які важливо враховувати.

Один з найпоширеніших типів мисливських ножів – ножі з фіксованим клинком. Тобто це ножі, що не складаються. Головний їх плюс – вони мають міцну та просту конструкцію, що робить їх дуже надійними. Якщо такий ніж зроблений якісно, у ньому майже нічому ламатись (ми, звісно, перебільшуємо, але зовсім трохи).

Фіксовані ножі також бувають різних видів:

  1. Добірні ножі для забою пораненої дичини

Мають довгий клинок, призначений для уколів, що дозволяє легко вразити важливі внутрішні органи та остаточно “заспокоїти” звіра. Через це, більшість подібних ножів вважаються холодною зброєю. Просто так в магазині їх не купити. Та й використання їх надто специфічне. Не завжди та й не всім вони потрібні. Як варіант практичного подарунка такий ніж краще не розглядати.

      2.   Ножі для зняття шкіри “скінери”

Для ножів такого типу характерні клинки з помітними вигинами леза. Часто вони мають помітно підняте до гори вістря (trailing point). При цьому розмір клинка може бути невеликим (для зручності). Саме тому подібні ножі часто продаються вільно, як побутовий різальний інструмент.

Але перед тим як дарувати такий ніж, варто дізнатися, чи полює ваш мисливець на велику дичину (косуль, кабанів та ін.)? Чи буде цей ніж йому корисний?

       3.   Універсальні мисливські ножі

Це найпопулярніший і найбільш розповсюджений тип мисливського ножа. Його розмір, вага і форма є результатом практичного досвіду багатьох поколінь мисливців.

Універсальні мисливські ножі зручні у використанні. Вони однаково добре ріжуть, колють, а деякі навіть рубають. Вдало вибраний універсальний ніж буде дуже корисним і на полюванні, і у поході. Подарунок з такого ножа вийде гарний та корисний.

Багато подібних ножів також не вважається холодною зброєю. Купити їх не складно.

       4.  Складані мисливські ножі

Менш відомим, але досить корисним варіантом є складані мисливські ножі. Вони зазвичай менш громіздкі та більш зручні для носіння, хоча можуть бути менш міцними та вимагати більшого догляду, чим ножі фіксовані.

Частіше за все складані ножі використовують на полюванні на птаха чи невелику дичину (а ці види полювання дуже популярні в Україні), або як робочий ніж, додатковий до великого фіксованого.

Важливо вибрати міцний ніж з надійною системою блокування, яка запобігатиме випадковому складанню клинка. Про наявність та конструкцію такого замка запитуйте у продавця, бо конструкцій різних дуже багато і у нас немає місця усі їх тут описувати.

Ще кілька порад:

  • Вибирайте ніж з високоякісною сталлю, яка забезпечить гостроту та міцність. Наприклад: D2, AUS 8, VG-10, 8CR13MOV, 9Cr18MoV, sandvik 12c27. Всі вони є відмінним вибором для якісного практичного ножа.
  • Переконайтеся, що руків’я ножа забезпечує надійний та комфортний хват. Дуже гарні у цьому плані руків’я з композиту G10 та мікарти.
  • Спитайте у продавця, що встановлено в осьовому механізмі, який забезпечує складання клинка підшипники чи шайби. Для мисливського ножа краще обрати варіант з шайбами. Вони більш надійні та менш чутливі до забруднень.

Ніж – красива річ та символ

Сучасні мисливці використовують вогнепальну зброю, яка досягла високого рівня розвитку. Це раніше рушниця могла зробити лише один-два не дуже точних постріли. До того ж, могла легко відмовити. Тому великий ніж часто ставав останнім засобом самозахисту мисливця.

Прогрес вирішив цю проблему. Вогнепальна зброя стала куди більш точною, швидкою та надійною.

Однак в арсеналі мисливця все ще залишається місце для доброго ножа. Тобто, хоча, в принципі, сьогодні можна використовувати практично будь-який міцний ніж для полювання, традиція використання спеціальних ножів для цієї мети залишається живою.

Ще з часів середньовіччя ніж став обов’язковою складовою частиною екіпірування кожного мисливця. А у Західній Європі, де полювання часто було дозволено лише еліті, мисливці, лісники та єгеря, що забезпечували ці полювання, з часом відокремилися у особливу соціальну групу зі своїми ознаками, правами та ритуалами.

Наприклад, у Германії майбутні мисливці-професіонали навчалися ремеслу у досвідчених колег. Через три роки вони отримували свої мисливські ножі під час церемонії, що схожа на відому акколаду (посвяту у лицарство).

Зазвичай цей ніж супроводжував мисливця протягом усього життя та є важливим атрибутом та показником професії. Навіть пруський указ 1788 року строго наказував кожному мисливцю мати при собі мисливський ніж як свого роду маркер.

Не дивно, що й сьогодні мисливці вважають ніж важливою частиною свого спорядження та предметом, яким гордяться. Саме тому великі мисливські ножі часто прикрашають різноманітним травленням, а їхні руків’я виготовляють з цінних порід деревини, а клинки – з високоякісної сталі, подібної до дамаської. Такий прекрасний ніж для полювання завжди став би чудовим подарунком для кожного мисливця.

Деякі мисливські спільноти та клуби у Германії досі проводять церемонії посвяти новачків у справжні мисливці. І використовують при цьому мисливський ніж!

Хоча наші мисливські спільноти не пройшли такого складного історичного шляху, як європейські, деякі тамтешні традиції до нас все ж дійшли. Тому красиві мисливські ножі користуються у нас повагою і є справжньою гордістю мисливця.

Якщо ви знаєте, що людина, якій ви робите подарунок, любить красиві речі, красиві жести, цінує традиції та історію, подарувати їй такий ось шикарний ніж-символ буде дуже гарною ідеєю. Особливо, якщо враховувати, що вибір у магазинах дійсно великий і знайти той же ніж з клинком з дамаської сталі, зовсім не проблема.

Головне, такий красивий подарунок треба і подарувати красиво. Наприклад, можете розказати те, що ми вам розказали про історію ножів. Порівняти того, кому даруєте ніж з лицарем, а сам подарунок – з середньовічним ритуалом. Увімкніть фантазію, і ваш подарунок точно не буде забутий довго!

Новини Хмельницького