“Ідентифікує нас як етнос”. Писанкарка з Хмельницького про особливості подільської писанки

За інформацією: Суспільне Хмельницький.

Світлана створює писанку “Вазон”, квітень 2024, Хмельницький. Суспільне Хмельницький"На Поділлі багато рослинного орнаменту, тому що це край з чорноземом, з великими луками та полями. Розташований він в межиріччі двох найбільших українських річок — Південний Буг і Дністер".

Писанки, які створила Світлана, Хмельницький. Суспільне Хмельницький

Подільська писанка, розповіла, чи не найстриманіша в кольорах. Для неї характерне чорне тло. А от блакитний — подолянки використовували зрідка.

"Усі три кольори: жовтий, зелений і червоний — традиційні на подільській писанці. Жовтий колір — колір добробуту, червоний — щастя та любов, зелений — здоров’я і відродження природи навесні".

Писанка “Вазон”, яку створила Світлана, квітень 2024, Хмельницький. Суспільне Хмельницький

Зі слів дослідниці, на Поділлі писали писанку на пташиному яйці технікою воскового письма. Найчастіше зображали символи сонця, землі та зародження життя. "Вазон" — це символічне дерево життя, яке складається з трьох ярусів, що символізують наших предків, сьогодення та майбутні покоління.

Світлана створює писанку, квітень 2024, Хмельницький. Суспільне Хмельницький"Зазвичай дерево життя малюється знизу писанки до гори. Початок писанки нагадує хрест — в ньому і є зародження життя. Зірки складаються в даній писанці з семи пелюсточок, але насправді — це восьмираменна зірка, яка була модифікована саме у цій писанці. Квітка символізує майбутнє роду, для якого написана ця писанка".

Писанки, які створила Світлана, Хмельницький. Суспільне Хмельницький

Світлана Делікатна навчає писанкарству дорослих та дітей. Вона викладає у Хмельницькій художній школі, сказала, що це єдина в Україні школа з дворічним курсом писанкарства.

"Якщо ми зуміємо зберегти те, що маємо — це вже велике досягнення перед людством. , ".

Майстриня розповіла, що пише та досліджує традиційну подільську писанку два десятиліття.

Новини Хмельницького