Колаборанти Другої світової та їхні цивільні жертви: у Хмельницькому презентували збірник розсекречених документів

За інформацією: Суспільне Хмельницький.

Один із авторів-упорядників збірника “Насильство над цивільним населенням. Хмельницька область. Документи органів держбезпеки”, кандидат історичних наук Юрій Хоптяр. Фото: Суспільне Хмельницький

В анотації до першої книги про насильство над цивільним населенням в Україні під час Другої Світової війни зазначено, що "у збірнику публікуються документи нацистських та радянських спецслужб з проблем насилля над мирним населенням України часів німецько-радянської війни. Вперше перекладені українською мовою донесення айнзацгруп, документи органів НКВС УРСР дають можливість реконструювати насильство та масові вбивства цивільного населення, знищення євреїв та ромів у ході Холокосту, хворих у психічних лікарнях, дітей, інвалідів у трудових колоніях та інтернатах, що здійснювалося на території України нацистами та їх союзниками. Переважна більшість документів уперше уводиться до наукового обігу та буде корисною для всіх, хто цікавиться історією України в Другій світовій війні".

Подібні документи, зі слів Юрія Хоптяра, увійшли й до презентованого збірника про злочини нацистів та їх поплічників у Хмельницькій області, авторами-упорядниками якого, окрім нього, виступили подільські історики-науковці Валерій Васильєв, Олена Лисенко, Світлана Маркова, Роман Подкура та Андрій Хоптяр.

Сторінки книги “Насильство над цивільним населенням. Хмельницька область. Документи органів держбезпеки”, яку презентували у Хмельницькому. Фото: Суспільне Хмельницький

Протягом двох років розсекречені архівні документи органів держбезпеки опрацьовувала докторка історичних наук Світлана Маркова.

"Я мала змогу прочитати та дослідити судові справи "поліцаїв" і сільських старост, які були пособниками фашистського режиму. Тобто, це книга не тільки про жертви нацизму, а й про винуватців цих жертв, виконавців злочинів. Більшість із цих колаборантів виявилися розкуркуленими селянами, які ненавиділи комуністичний тоталітарний режим, тому й пішли на службу до фашистів. Правда, на перших етапах, місяць-два, вони навіть не приймали присяги на вірність Рейху. Але й були такі, яких можна назвати "ідейними нацистами". Серед них були схильні до насилля, які вчиняли злочини проти мирного населення", — розповідає Світлана Маркова.

Одна із авторів-упорядників збірника, кандидат історичних наук Світлана Маркова. Фото: Суспільне Хмельницький

За словами Юрія Хоптяра, авторська група видання працювала над його упорядкуванням шість років. До збірника увійшло багато архівних документів.

"Там на 456 сторінках є близько 140 документів, які були зібрані із різних архівів України, перш за все, із архіву Служби безпеки України в Хмельницькій області. З них 130 документів до цього часу не були ніде опубліковані. Це, зокрема, й акти комісій зі встановлення і розслідування злочинів німецько-фашистських загарбників. Йдеться й про Холокост, апогей якого припадає на 1942-1943 роки. У цей час у Хмельницькій області, як і практично в усій Україні та в окупованих європейських країнах, відбувалися акції геноциду. Крім того, прізвища німецьких злочинців не були засекречені, а от прізвища їхніх пособників, місцевих колаборантів, раніше не розсекречувалися, як і справи, які розглядалися щодо їхньої діяльності та яку кару вони понесли. Вперше ці прізвища і документи із їхніх справ публікуються у цьому збірнику", — каже Юрій Хоптяр.

Під час презентації збірника “Насильство над цивільним населенням. Хмельницька область. Документи органів держбезпеки” у Хмельницькій обласній універсальній науковій бібліотеці. 16 січня 2024 рік. Фото: Суспільне Хмельницький

Про значення оприлюднення таких даних для вивчення історії України студентами у вищих навчальних закладах розповідає викладач Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії, кандидат історичних наук Віктор Адамський.

"Нацистський режим, віддзеркалений в документальному корпусі цього видання, демонструє механізми, які задіювалися до цивільного населення в роки Другої світової війни. І сьогодні, коли ми говоримо про рашизм, ми говоримо про ті ж інструменти", — говорить Віктор Адамський.

За словами Юрія Хоптяра, хмельницькі бібліотеки отримали по примірнику збірника "Насильство над цивільним населенням. Хмельницька область. Документи органів держбезпеки".

Новини Хмельницького