“Ні штучним квітам і вінкам”: як і чому у Хмельницькому борються зі штучними квітами на могилах

За інформацією: Суспільне Хмельницький.

Хмельничанка висаджує квіти на могилі рідних, травень 2024. Суспільне Хмельницький"Звичайно носили, бо тоді, якось всі так робили. Це модно було, гарно навіть. А зараз ось садимо більше живих квіток. Чорнобривці сіємо".

14 кладовищ разом із недіючими обслуговує спеціалізоване комунальне підприємство "Хмельницька міська ритуальна служба", каже його начальник Сергій Бортник. За його словами, останні чотири роки люди на могили приносять менше штучних квітів. Сергій Бортник каже, перед входами на кладовища розмістили банери "Ні штучним квітам та вінкам".

Штучні вінки на могилах міського кладовища, травень 2024. Суспільне Хмельницький

"Ми вивозили штучні квіти та вінки тижнями машинами на наше сміттєзвалище. То на даний час вже такого немає. З 2017 року ми почали проводити роботу серед населення, закликати до того, щоб менше приносити штучні квіти та вінки".

На одному із ринків Хмельницького у поминальні дні люди купують як штучні квіти, так і живі у горщиках. Продавчиня останніх, Алла Слободян, розповіла про ціни.

Живі квіти на хмельницькому ринку, травень 2024. Суспільне Хмельницький

"Ромашка — 20 гривень, чорнобривці — по 20 гривень. Дуже часто беруть маргаритку".

В ряд розташовані ятки зі штучними квітами. Протягом року продає їх для декору підприємниця Станіслава Сивак. За її словами, найбільше букети купують перед Великоднем та після нього. Ціни на квіти, каже жінка, залежать від курсу долара.

Штучні квіти на хмельницькому ринку, травень 2024. Суспільне Хмельницький"Ціни різні. Є такі квіти, що коштують 5 грн 50 коп., є і по 185 грн".

Підприємниця говорить, люди, які рідко їздять на кладовище, купують дорожчі букети. Покупчиня Валентина зазвичай бере на кладовище у поминальну неділю живі квіти, цього ж разу купила штучні.

"Поставлю такі, бо їхати далеко. А хочеться поставити, щоб довше простояли".

Прикрашати могили померлих – це традиція, говорить прессекретар Хмельницької єпархії православної церкви України, священник Захарій Залізний. Так вшановують їхню пам’ять рідні.

Хмельницьке міське кладовище, травень 2024. Суспільне Хмельницький

"Можна нести квіти живі – вони є справжні живі, вони цвітуть і пахнуть. Це більше вшанує пам’ять. Але, найперше, треба розуміти, що турбота про людину — це молитва. І в ці дні проводів маємо молитися найперше за наших спочилих, звісно, ми прикрашаємо, впорядковуємо могилки, але найперше – це молитва".

Штучні квіти важко утилізувати та переробляти, каже екологиня Людмила Казімірова. Експертка розповіла про їх вплив на навколишнє середовище.

Заповнений смітник на кладовищі, травень 2024. Суспільне Хмельницький

"Насамперед, вони складаються з різного виду пластику. І цей пластик є таким, що його розсортувати часто неможливо. Тому виходить так, що ці квіти викидаються на сміттєзвалище і вони під дією сонячного проміння, або на самому кладовищі, або, безпосередньо на сміттєзвалищі, виділяють токсичні речовини. Такі речовини вони виділяють і в процесі спалювання".

Новини Хмельницького