Фейк про депортацію українців з ЄС та пропаганда у Болгарії: добірка впливу росії за кордоном

Чергові приклади російської дезінформації за кордоном. Фото: ілюстративне slovoidilo.ua

В основі болгарської мережі Telegram лежить кластер взаємопов’язаних каналів, серед яких виділяються България Z та Bulgaria Z.

З початку повномасштабного вторгнення українські біженці за кордоном залишаються однією з пріоритетних цілей російської пропаганди.

Фейк про депортацію українців з ЄС

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки повідомляє про поширення фейку, що нібито з 15 квітня більше 813 тисяч українців депортують з ЄС через масові протести по всій Європі.

Таку дезінформацію поширюють анонімні телеграм-канали з посиланням на нібито сайт представництва ЄС в Україні.

За даними фактчекерів, скриншот з інформацією про депортацію українців з Європи – підробка.

Для створення фейку шахраї використали реліз від 13 березня «Загарбницька війна Росії проти України: персональні санкції ЄС за порушення територіальної цілісності продовжено ще на пів року».

Насправді в оригінальному релізі йдеться про те, що Рада ЄС продовжила обмежувальні заходи проти осіб, причетних до підриву територіальної цілісності, суверенітету та незалежності України, до 15 вересня 2024 року.

Представництво ЄС в Україні не поширювало інформації про депортацію українців, адже вона не відповідає дійсності.

Фейк про просування французьких військ в Україну

У соціальних мережах поширюють інформацію про те, що французькі полки нібито прямують до Румунії, готуючись до протистояння з російською армією в Україні. Зазначається, що війська будуть дислокуватися в Одесі.

Але це — фейк, пише видання “Вокс Чек”.

Зокрема, французькі війська не можуть увійти на територію України без дозволу української влади.

Подібна новина дійсно з’являлася на сторінці новинного порталу «FranceNews24» у твіттері (X). Проте пізніше медіаресурс видалив допис та вибачився за те, що опублікував неперевірену інформацію, яка виявилася неправдивою.

До того ж «FranceNews24» не є надійним джерелом інформації. На сайті «FranceNews24» немає жодних контактів для зв’язку та інформації про власників чи команду видання. Перейти на сторінки медіаресурсу в інших соцмережах, окрім твіттера, неможливо. У стрічці публікуються виключно новини про війну в Україні, мігрантів з близькосхідних та африканських країн і протести проти чинного президента Франції Еммануеля Макрона — публікації просувають виражено проросійські наративи. Заставка сторінки «FranceNews24» у твіттері постійно змінюється. На момент написання матеріалу на ній знаходилося згенероване засобами ШІ фото Макрона на фоні палаючого кремля.

Чутки про відправлення французьких військ в Одесу стрімко поширилися мережею на тлі останніх гучних заяв Макрона про те, що Франція більше не бачить сенсу домовлятися із росіянами та не виключає, що європейські держави надішлють війська в Україну.

Пізніше у виданні L’Independant з’явилася інформація, що на зустрічі з главами французьких політсил Макрон уточнив сценарій, який може ініціювати інтервенцію: прорив фронту в бік Києва або Одеси. Проте навіть у такому випадку без дозволу Верховної Ради французькі полки не можуть увійти на територію України — рішення про допуск та перебування підрозділів збройних сил іноземних держав на території України належить до виключних повноважень Верховної Ради згідно з пунктом 23 статті 85 Конституції.

Дезінформація про зв’язок України та ІДІЛ

Сайт “Є” ye.ua вже писав, що рф після теракту в «Крокусі» намагається пов’язати Україну з терористичною організацією «Ісламська держава», щоб перекласти на неї відповідальність за цей злочин.

Останні дні російська пропаганда намагається активно поширювати цю тезу, в тому числі на закордонні медіа. Зокрема, глава фсб Алєксандр Бортніков заявив, що Україна буцімто готувала бойовиків-ісламістів на території Близького Сходу.

Ця теза спростовується хоча б тим, що«Ісламська держава» у 2015 році внесла Україну до списку ворогів.

«Не дуже схоже на те, що теракт в «Крокусі» могли здійснити ті виконавці, яких показала росія. Там працювали більш професійні люди. Таджики – це прикриття дій російських спецслужб. Хочу нагадати, що чимало росіян воюють у лавах «ІДІЛ», це кілька тисяч осіб, тому зв’язок російських спецслужб з «ІД» доволі чітко проглядається», – сказав керівник ЦПД, лейтенант Андрій Коваленко.

За його словами, росія зараз намагається за будь-яку ціну сконструювати «український слід» у теракті у «Крокусі».

Цікаво, що російські фейки про нібито причетність України до теракту поширюють і лідери польських фермерів, які блокують кордон.

Роспропаганда у Болгарії

Фактчекерські проєкти «Детектор медіа» та LetsData, досліджуючи інформаційний простір і соціальні мережі країн-сусідів України (Польщі, Словаччини, Чехії, Румунії, Молдови, Болгарії та Угорщини), виявили ознаки скоординованого інформаційного впливу в телеграмі та X (Twitter).

Ось приклад Болгарії.

В основі болгарської мережі Telegram лежить кластер взаємопов’язаних каналів, серед яких виділяються България Z та Bulgaria Z, на який посилаються 39 інших каналів 848 разів, а сам цей канал веде до 6 інших, згадуючи їх 124 рази у грудні 2023 року. Або България БеZ ЦенZура, на який посилаються 255 разів 19 різних користувачів, а сам канал згадує два інших 41 раз. Нерідко в цій мережі можна зустріти меседжі, що пропагують теорії змови щодо COVID-19, поширюють антидемократичну риторику та просувають контент, спрямований проти таких спільнот як, наприклад, ЛГБТ. Ці канали розміщують маніпулятивні відео та зображення, спекулюють на темі війни в Україні, часто спрямовуючи свої наративи проти Сполучених Штатів. Разюча схожість контенту, включно з поширенням однакових дописів, свідчить про потенційну координацію між деякими з цих груп.

Мережа переплітається з російськими акторами та прокремлівськими «зловмисними» акторами в інших країнах, включно з проросійськими каналами на окупованих територіях України. Болгарські актори репостять контент російських акторів, зокрема тих, що поширюють дезінформацію про війну в Україні, а також принизливі наративи щодо демократичних країн. Контент із цих каналів потрапляє в болгарську мережу через акторів, які видають себе за болгарських діячів, що підтримують росію і путіна, а також концепцію «русского міра». Так, наприклад, на канал «Историята учи..» 726 разів посилаються 36 різних каналів, серед яких канали російських воєнкорів.

Джерело

Новини Хмельницького