Закон про мобілізацію: що зміниться для військовозобов’язаних від 18 травня

У військовий квиток клеїтимуть штрихкод. Це свідчить, що людина виконала вимоги закону про мобілізацію та оновила дані. Фото: stock.adobe.com

Відзавтра зміни у законодавстві вступають у силу.

Згідно з новим законом про мобілізацію, з 18 травня 2024 року, правила військового обліку в Україні змінюються. Усі чоловіки віком від 18 до 60 років впродовж 60 днів повинні оновити свої облікові дані. Таким чином держава планує отримати реальну картину щодо мобілізаційного потенціалу країни.

Можливість оновити облікові дані буде у Територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП), центрі надання адмінпослуг (ЦНАП) або в електронному кабінеті військовозобов’язаного. Також військовозобов’язаним на час дії воєнного стану необхідно постійно мати при собі військово-облікові документи та пред’являти їх на вимогу поліції, працівників ТЦК чи прикордонників.

Які дані необхідно оновлювати, як працюватиме електронний кабінет та яка відповідальність передбачається, коли немає військового квитка з собою, детальніше на сайті «Є ye.ua».

Які дані треба оновлювати з 18 травня

У ЦНАПі, електронному кабінеті або терцентрі комплектування та соцпідтримки військовозобов’язані мають уточнити такі персональні дані:

  • прізвище, ім’я, по батькові та дата народження;
  • адреса проживання;
  • номери телефонів;
  • адреси електронної пошти (за наявності);
  • деякі інші персональні дані.

Чоловіки, яких зняли з військового обліку, теж мають оновити свої дані, адже вони все ще військовозобов’язані.

Як працюватиме електронний кабінет для військовозобов’язаних

За словами речника Міноборони Дмитра Лазуткіна, електронний кабінет для військовозобов’язаних має запрацювати з 18 травня. У вигляді мобільного застосунку «Резерв+» він буде доступний для завантаження як у App Store, так і в Google Play Market. Поки що ця версія матиме мінімальний набір функцій. Наразі йдеться лише про можливість оновити свої дані. Однак надалі розроблятимуть додаткові опції.

«Уточнення своїх даних в електронному кабінеті можна буде виконати за 10–15 хвилин у смартфоні. Я бачив уже цю версію, погортав її на телефоні. І там усе максимально просто. ІD-банкінг, і далі просто тебе ідентифікують, ти реєструєшся і все дуже швидко заповнюєш. Ну і за великим рахунком – проста процедура для будь-якої людини, яка використовує застосунки. А це буде застосунок «Резерв+». І відповідно, мені здається, це найбільш такий простий шлях, особливо для молоді, яка просто таки живе фактично у смартфонах», – сказав Лазуткін.

Речник Міноборони наголосив, що з 18 травня також буде можливість оновити дані у ЦНАПі. 

«Є три шляхи: ТЦК та СП, електронний кабінет, який має запуститися від 18 травня, і ЦНАПи. Тому що було запущено дезінформацію нібито ЦНАПи не готові до цього. Закон каже, що ЦНАП це теж місце, де можна оновити дані», — сказав Дмитро Лазуткін.

Підписатися на канал "Є" в Youtube

Мати при собі військово-обліковий документ стане обов’язком: яке покарання передбачене за відсутність

З 18 травня працівники ТЦК, поліцейські чи прикордонники можуть попросити військовозобов’язаних надати військово-обліковий документ. Якщо його при собі немає – загрожує адміністративна відповідальність, пояснює адвокат Роман Сімутін, слова якого наводить ТСН.

«Відсутність з собою або відмова пред’явити військово-обліковий документ буде прямим порушенням вимог частини 6 статті 22 Закону про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, що є наслідком притягнення до адмінвідповідальності за частиною 2 статті 210-1 Кодексу про адмінправопорушення – порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинене в особливий період. Тобто штраф від 17000 грн до 25500 грн», – сказав він.

За словами адвоката, якщо повістка вже раніше вручалася чоловіку призовного віку й він не прийшов у ТЦК, то це передбачатиме інших механізм дій.

«Якщо поліцейський виявить, що громадянину раніше вручалась повістка, але той не з’явився до ТЦК, або встановить інше порушення правил військового обліку, то він матиме право затримати та доправити таку особу до ТЦК, де очільник виносить стосовно цієї особи постанову про притягнення за статтею 210 або 210-1 Кодексу про адмінправопорушення. Ви повинні пам’ятати – поліцейський може тільки виявити порушення, а рішення щодо винесення постанови та накладення штрафу приймає виключно очільник ТЦК відповідно до вимог частини 2 статті 235 Кодексу про адмінправопорушення», – додав він.

Хто матиме право на відстрочку

  • жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість зі сплати аліментів;
  • жінки та чоловіки, які мають дитину (дітей) віком до 18 років, якщо другий з батьків такої дитини (дітей) помер, позбавлений батьківських прав, визнаний зниклим безвісти тощо, а також коли особа самостійно виховує та утримує дитину за рішенням суду тощо;
  • усиновлювачі, опікуни, піклувальники та інші особи, на утриманні яких перебуває дитина (діти), яка (які) до моменту усиновлення була (були) дитиною-сиротою (дітьми-сиротами) або дитиною (дітьми), позбавленою (позбавленими) батьківського піклування, віком до 18 років;
  • зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або батьками, якщо людина сама потребує постійного догляду за медичним чи лікарським висновком;
  • опікуни особи, визнаної судом недієздатною;
  • особи, які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи;
  • особи, які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю ІІІ групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок, одного з парних органів, або за наявності у особи з інвалідністю ІІІ групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів;
  • педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти;
  • здобувачі освіти зараховані до інтернатури;
  • громадяни, які проходили військову службу та були звільнені зі служби у запас у зв’язку із звільненням з полону (такі особи можуть бути призвані на військову службу за їх згодою);
  • військовозобов’язані до досягнення 25-річного віку, які пройшли базову загальновійськову підготовку відповідно до статті 101 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” чи базову військову службу (такі особи у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їх згодою).

Читайте також: Сирський відзначив військового медика з Хмельниччини

Джерело

Новини Хмельницького