“Зацвітають ще до появи листя”: проліски та шафрани розквітли у ботсаду Хмельницького національного університету

За інформацією: Суспільне Хмельницький.

Перші підсніжники, що розквітли в ботсаду Хмельницького національного університету, 11 березня 2026 року. Суспільне Хмельницький

Людмила Казімірова зазначила, із кожним днем у ботанічному саду буде все більше квітів.

"Ми побачимо цвітіння й інших першоцвітів. Насамперед це будуть анемона жовтецеваЗвичайна ранньовесняна багаторічна рослина наших листяних лісів, заввишки 10-25 см. Декоративна та отруйна рослина. Цвіте наприкінці квітня — на початку травня. На квітконосному стеблі є покривало з трьох кільчасторозміщених, трійчасто-розсічених листків, які відрізняються від листків, що відходять безпосередньо від кореневища, лише короткими черешками. та анемона дібровнаЦе рослина висотою 10—25 см, з довгими підземними кореневищами. Листки альчасто-роздільні. Квітки поодинокі, з білими або рожевуватими з нижнього боку листочками оцвітини. Плоди— багатогорішки, з короткими носиками. Цвіте у квітні — травні.. Потім з’явиться рівноплідникРівноплідник рутвицелистий (Isopyrum thalictroides), або рутвичка звичайна, — це . Це ефемероїд, що квітне дрібними білими квітками, занесений до Червоної книги Білорусі та перебуває під охороною в Україні. Зустрічається у лісах, поширений в Європі., або рутвичка звичайна. Також розквітне багато рястівРяст — це . Ці первоцвіти поширені в листяних лісах, швидко дають насіння і зникають до травня. В Україні зустрічається 6 видів, що мають також лікарські властивості. — у нас є три їхні види".

Першоцвіти Людмила Казімірова називає індикаторами весни. З її слів, вони "сповіщають" інші рослини про настання сприятливих умов для росту.

"Першоцвіти унікальні тим, що зацвітають ще до появи листя. Це їхнє біологічне пристосування для виживання на планеті. У цей час вони отримують достатньо вологи та світла, а перші запилювачі — бджоли та інші комахи — відвідують саме їх".

Паростки весняних першоцвітів у Хмельницькому, 11 березня 2026 року. Суспільне Хмельницький

Керівниця ботанічного саду розповіла, квітнуть першоцвіти по-різному.

"Коли настає травень-початок червня і з’являється перше листя, ці рослини зазвичай зникають, залишаючись у вигляді цибулин або кореневищ. Однак є частина першоцвітів, які вегетуютьЦе процес активного росту, розвитку, живлення та розмноження рослин. Рослини "вегетують" у період, коли кліматичні умови (температура, вологість) дозволяють їм нарощувати зелену масу. протягом усього літа, а деякі навіть залишаються вічнозеленими, наприклад, барвінок".

Людмила Казімірова зазначила, що частина першоцвітів, зокрема підсніжник білосніжний, занесена до Червоної книги України. Через людську діяльність ці рослини опинилися на межі зникнення.

"Ми завжди закликаємо фотографувати та фотографуватися з квітами, але не зривати їх для букетів. Такі квіти ніколи не стоять довго, швидко в’януть і, на жаль, приносять лише розчарування вдома. Натомість краса, яка є в природі, безцінна".

Барвінок серед торішнього листя у ботанічному саду Хмельницького національного університету, 11 березня 2026 року. Суспільне Хмельницький

Новини Хмельницького