За інформацією: Суспільне Хмельницький.
Іванна Білоус — майстриня зі збереження насіння, 2024, Хмельниччина. Іванна Білоус
Майстриня зі збереження насіння Іванна Білоус має понад тисячу видів крафтового насіння овочів та квітів. Нещодавно переїхала з Полонщини у село Малашівці Хмельницької громади. Там підбирає сорти овочів відкритого запилення, які мають високу врожайність, та збирає їхнє насіння.
Про свою справу Іванна Білоус розповіла Суспільне Хмельницький.
Іванна Білоус зазначила, вирощує на площі один гектар різні овочі для насіння. Загалом вони всі із так званого "борщового набору" і ті, які люди найбільше споживають.
"Це помідори, перці, огірки, редиска, всі, окрім картоплі. Є багато реліквійних сортів, яким понад 100 років, серед них помідори, огірки, горох, дуже древні сорти, які ще з діда-прадіда ведуться".
Майстриня зі збереження насіння розповіла, хоче зберегти сорти-реліквії, які мають багаторічну історію.
Іванна Білоус має реліквійні сорти овочів, яким понад 100 років, 2024, Хмельниччина. Іванна Білоус"Щоб ці сорти рослин продовжували жити далі на теренах України. Багато із моєї колекції збирав ще мій дід. Це у мене родинна справа".
За словами жінки, про неї люди знають і присилають їй насіння для розведення.
"Надсилають такі насіння старовинні, які мають історію. Я роблю опис, звідки воно, чи з Корюківщини, чи Івано-Франківщини, наприклад. Випробовую в себе на грядках, то пропоную людям також".
Іванна розповіла підбирає колекцію врожайних сортів, аби вони не зникли.
"Людям кажуть, що потрібно садити тільки гібриди, а сорти — це щось погане. Насправді без сортів не буде біорізноманіття. Планета довго не протягне, це як без бджіл".
Іванна Білоус з вирощеною власноруч капустою, 2024, Хмельниччина. Іванна Білоус
Жінка зазначила, за освітою — юристка, має кілька освіт в агросфері, зокрема, в напрямку пермакультуриПермакультура — підхід до проєктування сталих систем і система ведення сільського господарства, що працює в гармонії з природними процесами з мінімальними витратами праці й без шкоди для довкілля.. Перейняла любов до рослин в дитинстві від рідних. Наразі має у своєму господарстві 1300 овочево-квіткових видів насіння як українських, так і світових, які бережуть селекціонери.
"В мене є понад 300 сортів помідор, 80 — перцю, 50 — баклажанів, 40 — огірків, більш як 200 видів квітів ми вирощуємо на насіння".
Іванна Білоус розповіла, насіння продає, а своїм досвідом ділиться безплатно у соцмережах. На початку повномасштабного вторгнення консультувала українців, які зв'язувалися з нею з окупації.
"Люди не знали, скільки можуть пробути в окупації або були на території, звідки не могли виїхати. Їм потрібно щось було садити. До мене дзвонили, писали, запитували: "У нас в магазині залишились якісь помідори, чи можемо ми посіяти з них насіння". І я їм розповідала".
За словами жінки, тоді, як і в часи пандемії ковіду, люди відчули, що потрібно харчова безпека і незалежність.
Іванна Білоус вирощує на площі один гектар різні овочі для насіння, 2024, Хмельниччина. Іванна Білоус"Щоб ось цей запас насіння завжди лежав, як колись у наших бабусь та прабабусь".
Вдома, розповіла Іванна, має обладнання, за допомогою якого переробляє овочі на насіння та виготовляє в'ялені овочі.
"Робимо в'ялені томати та перці в оливковій олії, авторські соуси, сухі борщі, лавандово-квітковий чай, сушку з фруктів".
За словами майстрині, всім цим займатись допомагають чоловік, син і двоє найманих працівників. Займається селекційною роботою й виводить нові сорти. Мріє поставити теплицю і проводити майстеркласи.