У Польщі відкрили кримінальну справу щодо колишньої очільниці Хмельницької обласної МСЕК Тетяни Крупи

За інформацією: Суспільне Хмельницький.

У Польщі відрили кримінальну справу щодо Тетяни Крупи. Facebook/Тетяна Крупа

У Польщі відкрили кримінальне провадження щодо колишньої очільниці Хмельницької обласної медико-соціальної експертної комісії Тетяни Крупи за фактом легалізації незаконно здобутих коштів. Матеріали справи передали українським слідчим.

Про це йдеться в ухвалі до справи.

У документі зазначено, до Офісу генерального прокурора надійшло клопотання заступника окружного прокурора Окружної прокуратури у Варшаві про передачу справи. Через це відкрили кримінальне провадження за частиною 1 статті 209Легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом. Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до двох років та з конфіскацією майна. Кримінального кодексу України (ККУ), яке об’єднали з основним, відкритим за статтею 368-5Незаконне збагачення. Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п’яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. ККУ.

За даними справи, Тетяна Крупа і члени її родини упродовж понад двох років вивозили до Польщі гроші. Це тривало і після оголошення колишній очільниці Хмельницької обласної МСЕК підозри у незаконному збагаченні 5 жовтня 2024 року.

"У період з 29.05.2022 до 17.10.2024, ввезли на територію Республіки Польща через українсько-польські пункти пропуску значні суми коштів, одержаних від вигоди, пов’язаної із вчиненням заборонених дій, які надалі, перебуваючи у Кракові, Вроцлаві, Щецині та інших невстановлених місцях на території країни, внесли на банківські рахунки та надалі перерахували на рахунки установ, розташованих у Швейцарії та США, тобто вчинили дії, пов’язані з розпорядженням майном, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом, у тому числі здійснення фінансової операції, з таким майном та його переміщення", — йдеться в ухвалі.

У документі написано, що Тетяна Крупа та члени її родини мають рахунки не тільки у банках Польщі, але й Австрії. Тому слідчим необхідно отримати міжнародно-правову допомогу від цих країн, щоб ознайомитись з інформацією та документами щодо цього.

В ухвалі йдеться, 3 жовтня 2024 року під час обшуку вдома у Тетяни Крупи, крім готівки у різній валюті, слідчі знайшли бухгалтерський документ про зарахування 26 жовтня 2022 року на рахунок, відкритий на її ім’я у польському банку "Pekao (Bank Polska Kasa Opieki)", 590 тисяч доларів (згідно з офіційним курсом НБУ станом на час здійснення операції це становить 21 мільйон 575 тисяч 474 гривень).

Що відомо про справу Тетяни Крупи

  • 4 жовтня 2024 року ДБР заявило про викриття керівниці Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи Тетяну Крупу та її сина Олександра, який обіймає керівну посаду у головному управлінні Пенсійного фонду України у Хмельницькій області, на незаконному збагачені.
  • Під час обшуків у них знайшли лише готівкою майже 6 мільйонів доларів США, брендові прикраси та коштовності. Також родині топчиновників належать 30 об'єктів нерухомості, 9 автівок, нерухоме майно за кордоном тощо.
  • 7 жовтня Печерський райсуд Києва обрав запобіжний захід Тетяні Крупі у вигляді тримання під вартою до 3 грудня із можливістю внесення застави у 500 млн 1528 гривень. Її адвокатка Анжеліка Моісєєва подала апеляційну скаргу на рішення Печерського районного суду Києва.
  • Після обрання запобіжного заходу Тетяну Крупу утримують у київському слідчому ізоляторі. Її справу передали в Національне антикорупційне бюро України.
  • ВАКС наклав арешт на 3,17 мільйона доларів, 140 тисяч євро і 1,27 мільйона гривень, вилучених за місцем проживання Тетяни Крупи. Також арештували 93 тисячі доларів і 2 тисячі євро, які знайшли 3 жовтня у її робочому кабінеті. Арештовані гроші перебувають на зберіганні в органі досудового розслідування.
  • 21 листопада в Апеляційній палаті Вищого антикорупційного суду прийняли рішення залишити Тетяну Крупу під вартою до 3 грудня з альтернативою внесення застави у розмірі 300 мільйонів гривень, а 9 грудня розмір застави зменшили до 280 мільйонів гривень. ВАКС продовжив арешт Тетяни Крупи до 26 січня 2025 року. Крім того, розслідування в справі продовжили до 5 квітня 2025 року.
  • 23 січня ВАКС продовжив запобіжний захід Тетяні Крупі до 23 березня, крім того, зменшив суму застави до 260 мільйонів гривень. 20 березня ВАКС продовжив запобіжний захід до 18 травня, зменшивши суму застави до 230 мільйонів гривень. 31 березня Апеляційна палата ВАКС залишила Тетяну Крупу під вартою, зменшивши заставу до 130 мільйонів гривень.
  • Тетяну Крупу звільнили з посади очільниці Хмельницької обласної МСЕК 24 лютого 2025 року. Напередодні її попередили про майбутнє звільнення поштою.

Новини Хмельницького