За інформацією: Суспільне Хмельницький.
Сервіз на 30 персон, якому чверть тисячоліття, реставрують науковці, Хмельниччина, липень 2025 року. Суспільне Хмельницький
Науковий співробітник закладу Іван Костенко зазначив, що вже майже відреставрована ним порцеляна кінця XIX століття.
"Англійський фаянс із надрукованим орнаментом. Такі вироби були дуже популярні й розраховані вже на масового споживача".
Завідувач сектору археології Державного історико-культурного заповідника "Межибіж" Віктор Вєтров розповів, що цьогоріч розпочинати обробку унікального археологічного матеріалу з розкопом ще 2020 року.
"Ми матимемо у своїй колекції сервізи на 20-30 персон від Мейсона та саксонських мануфактур. Це тарілки, блюда, супниці, маслянки, тарілки для фруктів і десертів – справді унікальні речі. Деякі предмети вдасться повністю відреставрувати, а для інших, де залишилися тільки фрагменти, доведеться робити доповнення та графічну реконструкцію".
Зі слів науковця, разом з реставраційною лабораторією працює реставраційний полігон. Студенти-практиканти відновлюють звичайну кухонну кераміку.
"Зараз я просочую кераміку спеціальним складом, щоб зміцнити її й запобігти руйнуванню в майбутньому".
Студентка Хмельницької педакадемії Юлія Зюбрій розповіла, що на практиці другий тиждень. Розчином клею і спирту скріплює залишки глечика XVIII століття.
"Після цього обробки й склеювання кераміка буде готова до наступних етапів реставрації".
Розчином клею і спирту скріплюють студентки залишки глечика XVIII століття, Хмельниччина 2025 року. Суспільне Хмельницький
За її словами, перший етап реставрації — миття викопаних решток. Наступний — очищення їх від хімічного бруду.
"Наступний етап — підбір уламків, потім їхнє просочення, далі склеювання і відновлення цілісної форми посудини".
Студентка Анастасія Свистун зазначила, що на склеювання однієї посудини, не враховуючи миття, очищення та підбірки фрагментів, витрачає від одного до двох днів.
"Ми вже склеїли кілька фрагментів кераміки та провели її очищення".
За словами Анастасії Свистун, скоріш за все це була макітра.