У Хмельницькому відбувся форум “Сучасна ветеранська політика”: що обговорили

За інформацією: Суспільне Хмельницький.

Ветеран Богдан Паламарчук має власну пекарню, 1 жовтня 2024, Хмельницький. Суспільне Хмельницький

Богдан Паламарчук приніс на форум "Сучасна ветеранська політика" продукцію своєї пекарні в Хмельницькому. Це булочки для різного фаст-фуду. Розповів, бізнес започаткував до повномасштабного вторгнення. Поки він воював, його партнери працювали: "Ми лідери на ринку Хмельницького, також наша продукція представлена в багатьох місцях області".

За словами Богдана Паламарчука, він з дитинства має інвалідність через порушення зору, проте пішов до війська 25 лютого 2022 року: "Тоді не було ніякої комісії. Прийшли в частину територіальної оборони, написали список. Увечері видали зброю, на ранок я вже виконав бойове завдання. Ніякої підготовки не було".

Богдан Паламарчук зазначив, на одній із позицій його контузило, через що втратив зір на одне око. Його комісували, тепер займається бізнесом. Усі питання, пов’язані з власною справою, намагається вирішувати самостійно. За допомогою до владних структур жодного разу не звертався, хоча, розповів, у бізнесі кредит взяти нелегко. Крім того, чув про проблеми від побратимів щодо надання групи інвалідності чи встановлення терміну служби.

"Якби хлопці розуміли, що є певний період, який треба відслужити, після чого на якийсь час можна повернутися додому, їм було б набагато легше морально. Дуже велика проблема, коли хлопці "втратили" здоров’я, а їм не дають інвалідність. Я з цим стикався дуже багато разів", — пояснив Богдан Паламарчук.

Мати загиблого бійця Ніна Гиря, 1 жовтня 2024, Хмельницький. Суспільне Хмельницький

Мати загиблого бійця Ніна Гиря приїхала зі Старої Ушиці запитати, чому виплати родині загиблого розтермінували на невизначений час.

"Я дуже багато віддаю волонтерам. Свою дитину не поверну. Ці кошти мені не принесуть якогось щастя, якщо, наприклад, побудую щось для себе. Хочу допомагати людям. В цьому році військовим, ветеранам, родинам загиблих виплати надали лише на вісім місяців, чому так — невідомо", — розповіла Ніна Гиря.

Народний депутат України Володимир Ватрас пояснив цю ситуацію так: "Ми запровадили ці виплати на законодавчому рівні, в законі про державний бюджет ми їх профінансували, але, на жаль, реалізація залежить від виконавчої влади. Тому подекуди йдеться про непрофесійність тої чи тої посадової особи, командира, який належним чином не підготував документи. Саме для цього ми проводимо такі заходи".

За словами Володимира Ватраса, цифровізація могла б допомогти в цьому питанні: "Електронний реєстр ветеранів скоротив би копітку паперову роботу, спілкування людей з посадовцями".

У Хмельницькому відбувся форум “Сучасна ветеранська політика”, 1 жовтня 2024. Суспільне Хмельницький

Заступник начальника Хмельницької обласної військової адміністрації Володимир Юр’єв розповів, в регіоні створене управління в справах ветеранів, затверджено комплексну програму їх підтримки. На це у цьогорічному бюджеті передбачали 3,5 мільйони гривень.

"Ми зараз спрямовуємо всі сили для того, щоб ветеран мав прямий зв'язок і з виконавчою владою, і з владою місцевого самоврядування. Потрібні надзвичайно великі ресурси. В умовах повномасштабного вторгнення на все грошей не вистачає, але ми розуміємо, що ветеранська політика — пріоритет", — зазначив Володимир Юр’єв.

Регіональна представниця омбудсмена Оксана Кізаєва розповіла, скарг надходить немало, здебільшого вони стосуються виплат і надання груп інвалідності. Реалізацію затвердженої програми планують моніторити: "Будемо звертати увага на те, чи ті програми, активності й можливості, про які звітує влада, наповнені певним змістом, чи реалізуються вони насправді".

Новини Хмельницького