У Хмельницькому скорочують ліцей, в якому навчалися обдаровані учні з усієї області. В чому причина

За інформацією: Суспільне Хмельницький.

Учні Хмельницького обласного ліцею та їхні батьки. Квітень, 2024 рік. Суспільне Хмельницький

Тетяна Гармаль навчається зараз на економічно-географічному профілі. Каже, вступила сюди першою з-поміж рідних та друзів, але хоче, щоб не останньою.

"Я би хотіла, щоб мої брати навчались в цьому ліцеї. Якби вони пішли в цей ліцей, впевнена, Україна б мала не одну освічену людину в різних галузях", — говорить ліцеїстка.

Хмельничанка Вероніка Малявко обрала обласний ліцей з-поміж десятків навчальних закладів міста.

"Ліцей надіслав мені запрошення вступити в їхній навчальний заклад, адже я була переможницею обласної олімпіади з права, зайняла перше місце. Але все-таки я писала вступні іспити, як усі інші. Вступила й обрала суспільно-гуманітарний профіль", — розповідає Вероніка.

"Входили у топ-100 найкращих навчальних закладів України"

Хмельницький обласний ліцей-інтернат ІІ-ІІІ ступенів працює в області понад 30 років. Його завданням від початку заснування і до сьогодні є навчання обдарованих дітей, здебільшого, із сільської місцевості. Вони мають змогу проживати тут та поглиблено вивчати предмети, які знадобляться для вступу у виші, каже вчитель історії та правознавства Анатолій Мельник. За його словами, загалом зі стін ліцею вийшло шість тисяч випускників — по 200 щороку.

Вчитель історії та правознавства Хмельницького обласного ліцею Анатолій Мельник. Суспільне Хмельницький"Таких ліцеїв, як ми, а я з гордістю говорю про наш ліцей і його результати — одиниці в Україні. Ми входили в топ-100 найкращих навчальних закладів України за результатами ЗНО. І сьогодні говорити про закриття профілів, про скорочення, про те все, що сьогодні у влади діється, думаю, недоречно", — каже вчитель.

"Що це за ліцей з двома десятими класами"

На наступний навчальний рік Хмельницька обласна рада, як засновниця закладу, розпорядилась зменшити набір учнів до дев’ятого та десятого класів та із п’яти профілів залишити два, розповів Суспільне Хмельницький директор ліцею Юрій Курманський. Через це, каже, він написав заяву на звільнення.

"Це скорочення дев’яти педагогів – трьох вихователів і ще шести вчителів. При тому, під скорочення потрапляють найкращі педагоги нашого закладу. Мене це обурило. Я сорок років працюю в освіті і я, повірте, не хочу, в мене рука не підніметься, звільнити з посади класних, суперових спеціалістів. Фактично, якщо мінус три десятих класи – це вже не ліцей. Що це за ліцей, якщо всього буде два десятих класи? Таким чином руками адміністрації влада намагалась зменшити мережу класів до такого стану, що він просто самоліквідується", — каже Курманський.

Зі слів Юрія Курманського, рішення щодо скорочення хмельницького ліцею обласна рада прийняла, оскільки віддала перевагу закладу, релокованому через повномасштабне вторгнення з Сум. Упродовж двох років обидва ліцеї ділять одне приміщення.

"Немає грошей на обдарованих дітей"

За поясненнями ініціативна група у складі батьків і вчителів пішла на прийом до голови Хмельницької обласної ради Віолети Лабазюк. До її кабінету запросили лише трьох людей із 30 присутніх та не впустили журналістів.

Батьки учнів Хмельницького обласного ліцею прийшли за поясненнями до Хмельницької обласної ради. Квітень, 2024. Суспільне Хмельницький

Голова профспілкового комітету ліцею Любов Пальміна після годинної розмови із головою ради розповідає:

"Пояснюють, звичайно, тим, що немає фінансів. Пропонують так, як і було попередньо — два дев’ятих і два десятих класи".

Закриття ліцею в обласній раді не обговорюється

Поспілкуватись з усіма представниками ініціативної групи не погодилися ні голова обласної ради, ні її заступники. Не коментували нічого й Суспільне Хмельницький, натомість спрямували до офіційного пострелізу на сторінці Хмельницької обласної ради.

"Уже більше 30 років Хмельницький ліцей Хмельницької обласної ради є центром освіти та науки у нашій області. Протягом цього часу не надходило жодних пропозицій щодо ліквідації цього закладу від депутатського корпусу обласної ради чи обласної військової адміністрації. Щодо висновку постійної комісії облради з гуманітарних питань, то було рекомендовано навчальному закладу, за умови набору з 1 травня 2024 року, здійснити зарахування учнів на 2024-2025 навчальний рік у два 9-х та два 10-х класи із визначенням квоти — 30 відсотків, що проживають у Хмельницькій міській тергромаді та 70 відсотків для учнів, які проживають за її межами. У той же час, порядок зарахування, відрахування та переведення учнів до Хмельницького ліцею визначає адміністрація навчального закладу. Тому стурбованість батьків, чиї діти вже навчаються у ліцеї, є необґрунтованою, оскільки, згідно з діючим порядком, їхні діти можуть продовжувати навчання у наступних класах. Зазначена рекомендація постійної комісії про можливе квотування не стосується учнів, які вже навчаються у ліцеї. Хмельницький обласний ліцей не ліквідовується. Жодних обговорень в обласній раді з цього приводу не було", — йдеться у повідомленні Хмельницької обласної ради.

Місто просило не брати до ліцею хмельничан

У той же час Хмельницька міська рада звернулася із листом до обласної ради, аби взагалі не набирати до обласного ліцею дітей з громади, розповідає заступник Хмельницького міського голови Михайло Кривак.

"Ми побачили, що в обласному ліцеї є великий дисбаланс в сторону того, що там більша половина дітей — це діти з нашої громади. Тому ми попросили розглянути питання щодо того, аби обмежити зовсім прийом дітей нашої громади в обласний ліцей, або дотримуватися квот", — каже чиновник.

За його словами, наразі в Хмельницькій громаді функціонує 17 ліцеїв, в яких мають можливість навчатися місцеві випускники 9 класів.

Новини Хмельницького