У Хмельницькому представили старовинний подільський весільний обряд

За інформацією: Суспільне Хмельницький.

Засновниця гурту “Ладовиці” Ірина Телюх, жовтень 2024, Хмельницький. Суспільне Хмельницький

За її словами, вбирання молодої на весіллі проводиться за певним обрядом: спочатку молодій розплітають косу, і розчісують гребнем волосся, потім на спідницю зав'язують фартух та обперезають паском, а також на молоду одягають намиста; готують весільний вінок із вельоном.

"Та перед тим обносять навколо молодої хліб з маленьким зеленим віночком, у середині якого встромлений ніж.

За словами засновниці гурту "Ладовиці", молодий з гільцем, короваєм та дружбами йдуть до молодої. Ніж у хлібі, штоф з горілкою, солодощі у макітрі, намиста нареченої, пояси, гребінь для розчісування — усе під спів дівчат.

Катерина і Юрій у весільному подільському одязі, жовтень 2024, Хмельницький. Суспільне Хмельницький

Молодими були справжня пара — Катерина Золотар і Юрій Ушаков, для них це цікавий досвід.

"Мене подруга запросила до обряду, щоб ми були молодими. Нам це дуже відгукнулося, тому що я теж музикантка, а "Ладовиці" — наші друзі. Ми дуже захоплюємося їхньою творчістю, і це наше рідне коріння, тому нам дуже цікаво було подивитися як це насправді відбувалося.", — розповіла Катерина.

Андрій Крищук показує весільний вінок, жовтень 2024, Хмельницький. Суспільне Хмельницький

Дослідник традиції строїв Андрій Крищук розповів, що особливість одягу і вбрання в тому, що вони виготовлені за давньою традицією. Андрій відтворив вінок нареченої за давньою традицією.

"Це віночок створений за мотивами вінка колишнього Ярмолинецького району, оригінал якого виготовлений в 1954 році, тобто, оригіналу на сьогодні 70 років. Цей вінок новий, відтворений такий, як він був з оригіналу: з фатою, по-народному казали на нього "вельон"

За його словами, колись для квіточок, восковок, листочків, пружинок використовувався білий віск, а зараз використовується парафін. Також вирізаються квіточки, робляться воскові крапельки та складається віночок.

Новини Хмельницького