У Хмельницькому краєзнавчому музеї відкрили виставку писанок, відтворених за зразками ХІХ століття

За інформацією: Суспільне Хмельницький.

Писанки Олени Самборської, відтворені за зразками подільських писанок ХІХ сторіччя. Суспільне Хмельницький

За її словами, виставка писанок Олени Самборської в музеї присвячена святу Великодня.

"Тут дуже багато різноманітних писанок, вишивки, яка саме розповідає про наші звичаї, традиції нашого народу. Олена Самборська не просто розписує писанки, вона шукає джерела, шукає писанки, які є унікальні, є подільські", — розповідає Наталя Мовчан.

Зі слів самої майстрині, серед писанок, представлених на виставці, є 34 яйця, відтворені нею за зразками подільської писанки ХІХ століття у Кам’янецькому, Проскурівському та Ушицькому повітах. А матеріалом для творчого експерименту стали курячі, гусячі, страусині та перепелині яйця.

"Ось ці писанки відписані на шкарлупі перепелиного яйця Із застосуванням природних барвників. Чому перепелині? Мені завжди подобається щось таке маленьке і мініатюрне, хоча розумію, що вони, можливо, недовговічні", — розповідає про свої писанки Олена Самборська.

Хмельницька майстриня з писанкарства, викладачка Хмельницького національного університету Олена Самборська. Суспільне Хмельницький

Узагалі, за словами майстрині, увесь цей час вона працювала над відтворенням збірки писанок, яку зібрав Михайло Грейм у 1894 році.

"Писанки, які він зібрав, були представлені в приватному музеї Катерини Скаржинської і увійшли до альбому Сергія Кульжинського, який він видав 1899 року "Опис колекції народних писанок". Я намагалася якнайближче до опису Сергія Кульжинського використати ці зразки і використовувала для цього природні барвники", — каже Олена Самборська.

Відвідувачка виставки Марина Ковальчук розповідає: особливо зацікавили писанки, відписані за традиційними подільськими зразками.

"Насамперед мені дуже сподобалась тонка робота, оскільки зробити кожну деталь, кожну лінію – це дуже важко. І мені сподобалась також кольорова гамма і як оформлена сама виставка", — говорить дівчина.

Вишивані писанки хмельницької майстрині з писанкарства Олени Самборської. Суспільне Хмельницький

Зі слів писанкарки, це друга її авторська виставка у краєзнавчому музеї. Перша була ще за часів студентства, 12 років тому. Саме тоді спробувала себе у техніці вишивки та різьблення на яєчній шкарлупі.

"Цікава технологія вишивки на яєчній шкарлупі. Вперше я знайшла матеріал, що Елізабет Кляйн, французька майстриня, почала прикрашати яєчну шкарлупу саме вишивкою і вишивкою стрічками. Для цього застосовую дрель для гравірування, висвердлюю отвори і тоді вже працюю зі стрічками, нитками, намистинами", — розповідає майстриня.

Окрім рукотворів Олени Самборської, у виставковій залі представлені роботи студентів кафедри технологічної та професійної освіти і декоративного мистецтва Хмельницького національного університету.

"Тут представлено писанкарство, вишивка, лялька-мотанка, фелтенг. Є макраме, крекле — це мозаїка з яєчної шкарлупи. Ще є печворк, текстильна аплікація", — говорить Олена Самборська.

Експозиція виставки “Великодня радість у творчих руках” в Хмельницькому обласному краєзнавчому музеї. Суспільне Хмельницький

Зі слів завідувачки кафедри Ірини Андрощук, писанки їхньої викладачки Олени Самборської розміщені в музеї писанкарства в Коломиї.

"Вона працює в різних техніках і видах декоративно-прикладного мистецтва, але писанкарство – це для неї той сакральний вид декоративного мистецтва, де вона відпочиває душею", — каже Ірина Андрощук.

Виставка писанок Олени Самборської "Великодня радість у творчих руках" триватиме у Хмельницькому обласному краєзнавчому музеї до 12 травня.

Новини Хмельницького