За інформацією: Суспільне Хмельницький.
Військові проходять ігрову реабілітацію в госпіталі, Хмельницький, 2025 року. Хмельницький обласний госпіталь ветеранів війни
У Хмельницькому госпіталі ветеранів відновлення пацієнтів відбувається через ігрову терапію — це використання відеоігор або ігрових елементів у процесі фізичної чи психологічної реабілітації. Для військових вона може стати способом відновити функції тіла та ресурсом для психічної рівноваги.
Про це Суспільне Хмельницький розповів лікар з фізичної та реабілітаційної медицини Іван Ткаченко.
"Це насамперед про емоційну підтримку. Відеоігри допомагають військовим відволіктись, знизити рівень тривожності, полегшити прояви депресії та відчути контроль і перемогу у безпечному середовищі. Ігри створюють простір, де можна розслабитися, перемикнутися з болю та переживань на задоволення від гри".
Зі слів лікаря, спеціалізоване реабілітаційне обладнання з ігровими режимами "Tyromotion DiegoВикористання апарату дозволяє проводити ефективну терапію однієї або двох кінцівок одночасно з використанням активних і пасивних тренувань, а також має функцію активного розвантаження ваги і програмним забезпеченням з мотиваційним пакетом ігр та чудовими показниками універсальності і ергономіки." чи "OmegoПристрій для терапії нижніх кінцівок, який революціонізує варіативність рухової терапії при обмеженій функції нижніх кінцівок" — це фізіотерапевтичні пристрої з програмами для тренування верхніх або нижніх кінцівок у формі гри.
"Вони поєднують мотивацію, змагальність і реальну фізичну активність, що прискорює відновлення".
Іван Ткаченко зазначив, що асистивні геймпади замінюють стандартні контролери, які часто незручні для людей з обмеженнями.
"Їхні основні переваги — це індивідуальне призначення функцій кнопкам, можливість підлаштування під конкретну травму чи стан пацієнта, та максимальна гнучкість та комфорт, які неможливі зі звичайним контролером. Це критично важливо для мотивації та доступності терапії".
Відеоігри допомагають військовим знизити рівень тривожності та полегшити прояви депресії, Хмельницький, 2025 року. Хмельницький обласний госпіталь ветеранів війни
Лікар з фізичної та реабілітаційної медицини розповів, що "PlayStation" з адаптивним геймпадом не прив’язана до конкретного типу травми та діє як емоційна та когнітивна підтримка.
"Реабілітаційні пристрої ефективні при черепно-мозкових травмах, нейропатіях верхніх та нижніх кінцівок, при наслідках інсультів та інших неврологічних ураженнях".
З його слів, відеоігри з адаптованим управлінням відрізняються від стандартної фізичної реабілітації залученістю пацієнта.
"Людина в грі менше фокусується на болю чи страху. Вона не "виконує вправу", а "грає", і це змінює рухи, які стають природнішими. Пацієнт менше себе жаліє чи уникає навантажень. Часто непомітно для себе робить більше, ніж під час стандартного заняття".
Іван Ткаченко наголосив, що ігрова терапія – це не альтернатива класичній реабілітації, а її підсилювач.
"PlayStation допомагає знизити тривожність, покращити настрій, зменшити прояви депресії. Професійне реабілітаційне обладнання дає реальні клінічні результати. Покращує координацію рухів, збільшує м'язову силу, відновлює моторику, покращує когнітивні функції".
Лікар розповів, що це частина комплексної реабілітації.
"Поряд з ЛФКЛікувальна фізична культура, масажем, фізіотерапією, психотерапією, вона доповнює інші методи, посилюючи мотивацію та залученість пацієнта".
“PlayStation” замінює звичайний контролер, який часто незручний для людей з обмеженнями, Хмельницький, 2025 року. Хмельницький обласний госпіталь ветеранів війни
Іван Ткаченко зазначив, що є державні та волонтерські програми, що закуповують такі пристрої.
"Наш центр співпрацює з фондом який забезпечує обладнанням. Також існують локальні меценати та громадські ініціативи, які фінансують закупівлі геймпадів і спеціалізованих тренажерів."
Зі слів лікаря, сьогодні використовується все доступне обладнання.
"Як тільки з’являються нові рішення, які пройшли перевірку ефективності — ми їх розглядаємо. Впровадження технологій — постійний процес, але він не має бути сліпим: тільки те, що реально працює і доведено допомагає".