Катаракта ока є патологією, при якій відбувається втрата прозорості кришталика — органу ока, що виконує основну роль у фокусуванні світлових променів на сітківці, в результаті чого мозок отримує чітке зображення. Кришталик розташовується між райдужкою та склоподібним тілом, і у здоровому стані є абсолютно прозорим, дозволяючи світлу проникати до сітківки без перешкод. Однак з розвитком катаракти кришталик мутніє, що викликано структурною зміною білка, і це призводить до розсіювання світла або його поглинання, а не фокусування, внаслідок чого людина отримує туманне зображення.
Люди з катарактою часто скаржаться на відчуття, ніби вони дивляться на світ крізь мутне скло або водяну завісу, що суттєво погіршує якість їхнього життя. Патологія не має зворотних процесів, і якщо не провести операцію вчасно, можлива повна втрата зору.
При якому виді катаракти потрібна заміна кришталика?
Патологія становить собою розлад зору, який може мати як вроджений, так і набутий характер. Вроджена катаракта зустрічається значно рідше, але може мати серйозні наслідки для зору дитини, включаючи ризик повної сліпоти. Причинами виникнення вродженої форми можуть бути генетичні фактори, інфекції, передані від матері до плоду, або вплив шкідливих зовнішніх факторів під час вагітності. Залежно від виду катаракти, у дитини можуть бути порушення інших систем організму, такі як вади серця, глухота, що вказує на комплексний вплив цього захворювання на здоров’я.
Набута катаракта частіше всього діагностується у людей віком понад 40 років і може бути спричинена різними факторами, включаючи старіння, травми очей, тривалий вплив ультрафіолетового випромінювання, а також деякі системні захворювання. Ця форма захворювання характеризується стадіями розвитку:
- початкова катаракта, де зір незначно знижується;
- незріла катаракта, що супроводжується помітним погіршенням зору;
- зріла катаракта, при якій відбувається помутніння усіх частин органу;
- перезріла катаракта, що характеризується подальшим потемнінням і розрідженням тканин кришталика.
Більш детальну інформацію про лікування катаракти ока можна знайти на сайті https://glazgo.com.ua/belaia-tserkov/uk/dorosla-oftalmologiya/likuvannya-katarakti/, де представлено широкий спектр методів діагностики та терапії захворювання. Лікування здійснюється виключно шляхом операції на катаракту, під час якої уражений кришталик замінюється на штучну лінзу, тип якої обирається з урахуванням конкретного виду захворювання.
Основні методи лікування катаракти ока
Видалення катаракти шляхом операції вважається єдиним дієвим методом лікування цього захворювання, оскільки застосування медикаментозних засобів не може повністю вирішити проблему. Фармацевтичні препарати мають лише здатність сповільнювати процес помутніння кришталика, але не в змозі зупинити або зворотно змінити уже трансформовану структуру білка органу. На жаль, це призводить до того, що інші тканини ока можуть страждати від неправильного розподілення світла, що погіршує зір. У цьому випадку ефективним лікуванням стане видалення катаракти шляхом операції. Поширеним та продуктивним вважається метод факоемульсифікації, що дозволяє не тільки усунути помутнілий кришталик, але й замінити його на штучну інтраокулярну лінзу (ІОЛ), відновлюючи тим самим гостроту зору. Чим швидше буде проведено хірургічне втручання, тим менше шкоди буде завдано оку, і тим більше шансів на відновлення зору.