Топ-5 найбільш корисних та смачних тропічних фруктів

Тропічні фрукти перш за все приваблюють оригінальністю. Ми вже звикли до слив, груш та яблук, а от екзотичні плоди тільки недавно стали доступні в Україні. Тому інтерес до них високий і, звісно, хочеться все скуштувати. При цьому хочеться сповна насолодитися незвичайним смаком. Саме тому при виборі тропічних плодів багато хто намагається з’ясувати наскільки вони смачні, на що схожі і чи корисні загалом. Щоб легше було зорієнтуватися, просто зараз розповімо про найбільш смачні та корисні плоди, які вже можна замовити в Україні.

Топ-5 тропічних фруктів, які варто спробувати

Всі плоди, незалежно від типу ж корисними. В них міститься багато клітковини, мікро-та макроелементів, вітамінів, антиоксидантів. Проте і серед них є «чемпіони». Так, лідерами по показникам корисності, а заодно і незвичайності смаку, є:

  1. Дуріан.
  2. Папайя.
  3. Пітахая.
  4. Гранаділла.
  5. Рамбутан.

Замовити всі ці плоди можна на сайті CrazyBox. Тут є великий вибір свіжих тропічних фруктів, які поставляються з дотриманням оптимальних умов, які дозволяють зберегти їх якість. З плодів можна сформувати цілий кошик та замовити з доставкою. До речі, розберемося в чому полягає особливість кожного фрукту зі списку.

Король тайських плодів дивує не лише запахом

Так, мова звісно ж про дуріан. Багато хто навіть боїться його купувати, бо начитався розповідей про неприємний аромат. Так, він дійсно специфічний, але є певні хитрощі. Перша – запах посилюється, якщо фрукт почав псуватися, тож треба вибирати стиглий плід гарної якості. Друга – пахне здебільшого сік шкірки, тож купуючи м’якоть дуріана можна не переживати, що амбре зіб’є з ніг. Третя – якщо м’якоть на добу занурити в кокосове молоко, то запах зникне.

Але окрім запаху, для дуріана властиві неймовірний смак та користь. Він нагадує поєднання ніжного сиру та солодкого заварного крему, дійсно незвичайний і смачний. До того ж, в м’якоті багато вітамінів, мінералів та корисних речовин.

Папайя: унікальна екзотична диня

Дійсно, цей фрукт дуже нагадує нашу диню. Він продовгуватий, має помаранчеву м’якоть, солодкий, соковитий, в середині є велика насіннєва камера. Але на відміну від дині, у папаї тропічний аромат, трохи пряний, а м’якоть насичена білками, залізом, калієм та містить багато вітамінів: С, групи В.

Плід добре засвоюється, допомагає боротися з токсинами, має виражені антиоксидантні властивості. А ще папайя нормалізує роботу ШКТ, системи травлення, нервової системи. І не дивлячись на приємний солодкий смак, вона понижує рівень цукру.

Пітахая: чим дивує драгон фрут

Драконячий фрукт, як ще називають цю тропічну рослину, перша за все дивує своїм виглядом. Плоди пітахаї нагадують шишку. Такої схожості їм придають трав’янисті нарости на шкірці. До речі, плоди можуть бути жовтими та яскраво-рожевими, а м’якоть – білою чи бордовою. Різниця між різними видами пітахаї невелика – це просто два окремі сорти, але жовта трохи солодша.

М’якоть у драгон фрута дуже соковита, ніжна, має легкий приємний присмак та аромат. А ще в ній багато мілкого насіння, яке можна їсти (нагадує ківі).

За рахунок вмісту великої кількості вітамінів, пітахая добре виводить токсини з судин, вирівнює колір шкіри. Вона легко засвоюється, нормалізує роботу системи травлення.

Гранаділла: вітамінна бомба

Гранаділла – це невеличкий екзотичний плід помаранчевого чи червоного кольору. Всередині містить желеподібна м’якоть з чорними кісточками, які теж вживають в їжу. Смак – екзотичний, освіжаючи, солодкий.

В м’якоті міститься велика кількість вітамінів – РР, С, К, групи В. А ще в ній багато мікроелементів, які стимулюють метаболічні процеси в клітинах організму. До того ж в складі фрукта є багато мінералів, як мідь, селен, цинк, кальцій, фосфор тощо.

Рамбутан: смачний тропічний «їжачок»

Дійсно зовні цей плід нагадує їжача чи каштан. Але він не колючий, довгі нарости на шкірці досить м’якенькі, не заважають чистити фрукт.

Під шкіркою міститься соковита м’якоть. Вона має приємний кисло-солодкий смак, гарно освіжає. До речі, рамбутан відноситься до низькокалорійних плодів, але за рахунок великої кількості клітковини корисний для травлення, поживний. Ще в ньому багато вітамінів, які позитивно вливають на імунну систему.

Новини Хмельницького