Тихе полювання взимку: які гриби ростуть у національному парку Хмельниччини

За інформацією: Суспільне Хмельницький.

Зимовий опеньок добре переносить слабкі морози, січень 2024, Хмельниччина. Наталія Кратасюк

У лісах національного природного парку "Мале Полісся", що на Хмельниччині, взимку ростуть гриби. Серед них переважають трутовики, які паразитують на гілках, стовбурах дерев або пеньках, проте є такі, що можна їсти.

Про це Суспільне Хмельницький розповіла старша наукова співробітниця національного природного парку "Мале Полісся" Наталія Кратасюк.

За її словами, серед їстівних грибів, що ростуть у лісах, є зимовий опеньок та глива звичайна. Зимовий опеньок або фламуліна починає свій розвиток на перетині осені та зими. Він добре переносить слабкі морози, росте на мертвій деревині, пеньках та ослаблених деревах.

"Шапинка розміром від 2 до 10 см, пласка (у молодих грибів випукла), колір яскраво-жовтий, медово-коричневий або помаранчевий, зовні слизька при вологій погоді, не має кільця або залишків кільця на ніжці. Характерно, що ці гриби ростуть групами, які налічують від 5-6 до 40-50 екземплярів. Гриб має гарні смакові якості та лікувальні властивості".

Глива звичайна росте групами на мертвій та ослабленій деревині листяних порід, січень 2025, Хмельниччина. Наталія Кратасюк

Наталія Кратасюк зазначила, глива звичайна росте з початку жовтня до морозів, а також навесні відразу після того, як зійшов сніг. Гриб можна знайти групами на мертвій та ослабленій деревині листяних порід, наприклад, тополях, осиках, грабах, вербах.

"Має шапинку округлої форми діаметром від 3 до 25 см. Спочатку вона випукла, мушлеподібна із завернутим донизу краєм, пізніше — лійкоподібна, вухоподібна із прямим або завернути донизу чи догори краєм. Суміжні шапки утворюють тісні віялоподібні зростки. Поверхня шапки гладка, матова, спочатку голубувато-сіра, темно-сіра, пізніше білувата, жовтувата або попеляста".

Старша наукова співробітниця національного природного парку "Мале Полісся" розповіла, глива звичайна має легкий приємний грибний запах та хороші харчові властивості. В їжу використовуються лише шапки молоді грибів.

Трутовик справжній назвали так через те, що раніше його використовували як матеріал для розпалювання вогню, січень 2025, Хмельниччина. Наталія Кратасюк

За словами Наталії Кратасюк, трутовик справжній — неїстівний багаторічний гриб, що росте з весни до пізньої осені, може зустрічатися протягом усього року на мертвій деревині. Отримує необхідні поживні речовини, руйнуючи залишки відмерлих частин рослин. Також трутовик може вражати ослаблені живі дерева, наприклад, березу, тополю, дуб та осику.

"Плодові тіла справжнього трутовика мають форму сидячих шапинок, що доволі великі за розміром і прирослі боком. Знизу ці плодові тіла пласкі, а поверхня буває гладка або горбкувата, покрита коричнево-сірою твердою кіркою, що трохи світліша до краю. Гриб всередині жовто-коричневого кольору, молоді екземпляри спочатку м’які, а з часом тверднуть, дерев’яніють".

Старша наукова співробітниця національного природного парку "Мале Полісся" розповіла, трутовик назвали так через те, що раніше його використовували як трут — матеріал для розпалювання вогню. Крім того, його застосовують у різних галузях.

"Назва гриба fomes fomentarius з латини буквально означає "той, що живить вогонь". Трутовик використовували для кустарного виготовлення сувенірів, капелюхів та інших видів одягу; у народній медицині, адже внутрішня тканина плодового тіла слугувала як зовнішній кровоспинний засіб. Бджолярі досі іноді застосовують сухий трутовик як паливо для димаря".

Новини Хмельницького