Темний тунель довжиною кілька метрів, попереду тьмяно світиться вихід. Ми йдемо з подругою мовчки, міцно взявшись за руки. «Про такому місці сценарій б написати – для фільму жахів …», – кажу Оксані. – «Галка, мовчи!». І ми, як діти, налякавши один одного «страшилками», мчимо на світло.
Згодом, коли ми «облазили» весь Тараканівський форт, з’ясувалося, що зайти всередину можна було і не таким екстремальним способом – адже будівля вже сильно зруйновано часом. Але провідників не було і всередині цього рукотворного споруди ми не зустріли жодної людини. Побувавши чи не в усіх замках Західної України, можу тепер впевнено констатувати: такого споруди, як Тараканівський форт, до сих пір не зустрічала. Недарма в одному з путівників прочитала: «Тараканівський форт – найдивніше, що ви можете побачити на Рівненщині …»
Форт «ховається» в лісі поблизу міста Дубно. Якщо їхати зі Львова по трасі, то в селі Тараканово треба звернути з шосе направо на ледь помітну ґрунтовку, проїхати кілька сот метрів за низьким волосінь – і все одно нічого особливого не побачите. Тільки місцеві жителі можуть показати дорогу в форт. Уявіть собі – йдете ви лісом, і раптом – якась стара довга стіна, на її гребені ростуть дерева, лози дикого винограду звисають до землі, і серед цього фантастичного пейзажу – вхід, в який ще треба вмовити себе зайти …
Тільки пройшовши всю стіну наскрізь, потрапляєш всередину форту. Сьогодні він виглядає як напівзруйновану будівлю. Зі стін стікає тала вода, між руїнами досі лежить сніг. Що це за будівля? Звідки воно тут узялося?
Форт-заставу почали будувати майже 130 років тому, в 1885 році, і завершили в 1890-м. Колись це було потужне бетонно-земляне укріплення (саме через його стіну ми і зайшли всередину).
Історичні документи свідчать, що двері в цій споруді були герметичними. Зараз їх немає, але ще збереглися сходи колишньої двоповерхової казарми в центрі величезного зміцнення. Тут розміщувався свого часу військовий гарнізон. У формулярах так званих «Дубенська укріплень» збереглися його характеристики. Крім усіляких малозрозумілих «дюймових знарядь» і «капонірной гармат Корденфельда», значиться, що форт – це сто п’ятдесят (!) Безпечних казематів, в тому числі приміщень для електричної та телеграфної станцій. Форт був телефонізовано! А потім для подачі повітря в каземати ще й встановили сучасні на той час вентиляційні пристрої та опалення. У каземати провели водопровід (по підземному коридору з колодязя в центральній казармі). Була тут і Каналізаційна насосна станція ABS, а також спеціальна установка для спалювання сміття. У всіх підземних приміщеннях і у всіх казематах була електрика. Малася на гарнізоні і своя церква.
Тепер це потужне спорудження напівзруйнована. І я сюди не пустила б свого сина, по крайней мере, самого. Стіни потріскалися, а деякі – вже розсипалися від старості. Після вагомого втручання реставраторів тут можна було б створити музей або влаштувати сучасний плацдарм для розважальних телешоу – як це зробили в знаменитому французькому форте Буайяр. Але вже дуже небезпечно виглядають ці вражаючі руїни …
Що чекає Тараканівський форт в майбутньому? Львівські фахівці переадресовували це питання один одному і ми, нарешті, вирішили звернутися до працівників державного історико-культурного заповідника міста Дубно. При відсутності директора ніхто з фахівців на це питання відповідати не взявся. Одна з дівчат-музейщіц тільки помітила: «Здається, там будуть робити реставрацію …».
[wp-faq-schema title=”FAQ про Тараканівський форт”]