“Такий язик полумʼя був, ми як в пеклі були”: історія рятувальника з Хмельниччини

За інформацією: Суспільне Хмельницький.

пожежник, рятувальник, ДСНС. ГУ ДСНС у Хмельницькій області

Василь Степаненко працює старшим пожежним-рятувальником 18 державної пожежно-рятувальної частини в Славуті, що на Хмельниччині. Чоловік неодноразово ліквідував наслідки російських обстрілів на території області. За мужність та героїзм його нагородили відзнакою ДСНС України нагрудним знаком "За відвагу в надзвичайній ситуації".

Історію рятувальника розповіли в ГУ ДСНС України в Хмельницькій області.

Василь Степаненко пригадує, як зустрів повномасштабне вторгнення росіян.

"Спільна ранкова кава — це наш особливий подружній ритуал, за винятком, коли я на службі. І от ми бачимо у новинах, що в Києві російська ракета влучила в житловий будинок. "Як це можливо?" — постійно запитував у дружини, адже ми живемо у 21 столітті, де суверенітет держави — найвища цінність на міжнародному рівні", — розповів рятувальник.

За його словами, тоді всі зібралися у частині й чекали наказів, як діяти далі. А в березні 2022 року рятувальник разом з черговою зміною пожежників виїхав на ліквідацію наслідків російського обстрілу об’єкта підвищеної небезпеки.

Рятувальники Хмельниччини гасять полумʼя внаслідок російської атаки, березень 2022, Хмельниччина. ГУ ДСНС у Хмельницькій області

За словами Василя, від пожежної частини до місця влучання було понад 20 кілометрів, але, попри цю відстань, було видно високий стовп диму.

"Знаєте, ми як їхали по дорозі, а цей чорний дим ти вже його по трасі бачиш. Я до колеги кажу: "Ми там хоч за добу справимось чи ні?". Він каже: "Не знаю". Ну, вже, як ми ближче підʼїхали, то там взагалі… ці звуки страшні, шум вогню, який постійно підсилює паливо, що виливається з резервуарів. Емоції — не з приємних. Такий язик полумʼя був, ми як в пеклі були, здається.

Ти знаєш, що в тебе стоїть задача, що тобі його треба погасити. Ти вже автоматично виконуєш. Спочатку було не по собі, бо масштаби не маленькі. Та весь особовий склад, що там працював настільки були злагоджені й дуже організовані. Коли вже побачив, що ми його почали придавлювати, то вже легше стало, потім і страху не було. Я вже згадав: "Напевно ми його до ранку все таки добʼємо". Так і сталося. Близько 5 ранку ми вже були вдома".

Василь Степаненко 22 роки працює рятувальником, травень 2025, Хмельниччина. ГУ ДСНС у Хмельницькій області

Василь розповів, тоді було важко рятувальникам, але злагодженою роботою загасили полумʼя менше, ніж за пів доби. Цей виїзд, із загрозою повторного ракетного удару, став першим у 22-річній кар’єрі Василя Степаненка. За це чоловіка нагородили медальним знаком «За відвагу у надзвичайній ситуації».

Василь став прикладом для сина. Чоловік розповів, майбутній студент готується до вступу в університет, планує бути теж рятувальником.

"Питаю сина: "Куди підеш поступати, щось вже думаєш?". Я йому запропонував кілька варіантів, а він не хоче. Питаю: "А куди хочеш?". Каже: "Піду пожежним". У нашому караулі кажуть: “Ми — сім’я”. І які б перешкоди не стояли перед українськими рятувальниками у цей непростий для країни час — ми все подолаємо. В будь-якому випадку наша країна переможе».

Новини Хмельницького