Суперфуди у нашому раціоні

На здоров’я та самопочуття людини безпосередньо впливає якість її раціону. Останнім часом досить популярною темою стало вживання суперфудів. Дехто вважає такі продукти чи не панацеєю від усіх хвороб, тоді як інші – не більш ніж модним трендом, від якого не варто очікувати будь-якої користі. Що ж це насправді таке та з чим його їдять?

До категорії Superfood відносяться продукти виключно природного походження, в яких міститься величезна кількість амінокислот, вітамінів, мінералів, мікро- та макроелементів. Вживання такої їжі допомагає отримувати необхідний об’єм корисних елементів навіть при не надто різноманітному раціоні.

Найчастіше до суперфудів відносять екзотичні ягоди, фрукти та злаки, проте мало хто знає, що деякі з них також ростуть і в українських ґрунтах. Серед найвідоміших і найпопулярніших суперфудів можна виділити такі:

  • Ягоди асаї, які дуже багаті на амінокислоти. Вони нормалізують роботу ШКТ, позитивно впливають на серцево-судинну систему та знижують рівень холестерину.
  • Чіа – дуже популярний суперфуд, про який чула практично кожна людина. Це насіння містить високий рівень антиоксидантів, крім того воно відмінно втамовує голод, тому його часто використовують при схудненні;
  • Спіруліна – водорість, яка росте на озерах Африки та Америки. У ній міститься безліч вітамінів, мінералів і ферментів. Прийом спіруліни позитивно впливає на травлення, підвищує стійкість організму до хвороб та стресів, а також прискорює загоєння ран.
  • Кіноа – корисна крупа, яка містить рекордну кількість клітковини, калій, мідь, фосфор, залізо, а також цілий набір різноманітних вітамінів. У її складі немає глютену, тому такий суперфуд відмінно підійде навіть алергікам.
  • Капуста калі практично не має смаку, проте в ній містяться антиоксиданти, залізо, кальцій, магній, вітаміни А та В6. Її рекомендують додавати до раціону при анемії, виразці шлунка, підвищеному холестерині та проблемах з гормональним фоном.

Незважаючи на те, що найчастіше суперфудами вважаються екзотичні рослини, такі продукти також можна знайти і на просторах нашої країни.

  • Лохина – ягода, що росте в Україні. У ній містяться флавоноїди, які мають антиоксидантний ефект і позитивно впливають на роботу серцево-судинної системи.
  • Обліпиха. Ці ягоди – багате джерело каротиноїдів, які позитивно впливають на зір. У них також міститься «гормон щастя» – сератонін, який покращує настрій. Букет вітамінів і мінералів у складі обліпихи благотворно впливає на організм в цілому, тому її радять додавати в раціон взимку і навесні, а також при виникненні авітамінозу.
  • Насіння коноплі. Хоча канабіс має досить суперечливу славу, його насіння – ніщо інше як суперфуд. Насіння конопель – відмінне джерело поліненасичених жирних кислот Омега-3 та Омега-6, антиоксидантів, клітковини, вітаміну Е, кальцію, магнію, цинку та інших корисних елементів. Цей продукт, що має протизапальні та бактерицидні властивості, рекомендують до вживання для покращення роботи імунної та серцево-судинної систем, лікування анемії, підвищення потенції.

Звичайно, це далеко не повний список суперфудів, проте досить очевидно, що такі продукти позитивно впливають на роботу різних систем організму і самопочуття людини в цілому.

Новини Хмельницького