Що викликає простатит у чоловіків та як йому запобігти: розмова з лікарем-проктологом

“Хронічний простатит успішно лікується. Головне – прислухатися до свого здоров’я та звертати увагу на неприємні симптоми”, стверджує Василь Триняк.. Фото: з архіву лікаря

Лікування цієї недуги має не лише медичне, а й соціальне значення.

Про одну з найпоширеніших патологій чоловічої репродуктивної системи, яка найчастіше діагностується у пацієнтів 20-50 років, – хронічний простатит, як його лікувати і профілактувати, а також хто в групі ризику, розповідає лікар-уролог з Хмельницького Володимир Триняк.

– Володимире Васильовичу, що це за недуга?

– В урологічній практиці, згідно з класифікацією Американського інституту здоров’я, розрізняють дві хронічні форми простатиту: бактеріальну та небактеріальну. У першому випадку захворювання розвивається внаслідок потрапляння до передміхурової залози патогенних мікроорганізмів (бактеріальні, грибкові, вірусні збудники, найпростіші). Запальний простатит часто є наслідком інфекційних уражень органів малого тазу. При цьому хвороба швидко прогресує на тлі перевтоми, неповноцінного харчування, постійних застуд, переохолодження. Небактеріальний хронічний простатит тривалий час протікає безсимптомно. В урологічній практиці найчастіше діагностується небактеріальна форма простатиту (90-95%).

– Які причини виникнення простатиту?

– Патологічні зміни в передміхуровій залозі спричинені застійними процесами в органах малого тазу, порушенням скорочувальної та моторної функції простати. Причини хвороби не повною мірою вивчені, але вчені встановили сприятливі фактори: нерегулярне, безладне статеве життя, відсутність рухової активності, інтоксикація організму, травми хребта, неврози.

– Як розпізнати простатит і чим загрожує ігнорування симптоматики?

– Небактеріальний хронічний простатит тривалий час ніяк не проявляється. Іноді виникає дискомфорт у пахвинній ділянці, який швидко минає. У міру прогресування патологічного процесу з’являється ниючий біль в ділянці крижів, в заочеревинному просторі. За відсутності лікування розвиваються множинні функціональні порушення з боку сечостатевої системи, формується стійкий синдром хронічного тазового болю. Надалі посилюються болючі відчуття в ділянці промежини, пахв, криж. Процес сечовипускання стає болючим, виникає стійке відчуття неповного випорожнення сечового міхура. Через застійні явища і зниження тонусу простати з уретри з’являються виділення. Хронічний простатит майже завжди супроводжується порушенням сексуальної функції і нерідко призводить до імпотенції, що, своєю чергою, є причиною розвитку психологічних розладів. Під час загострення захворювання погіршується загальне самопочуття, трохи підвищується температура тіла. На тлі постійного дискомфорту та болю у спині з’являється дратівливість, знижується працездатність. Оскільки приблизно у четвертої частини пацієнтів симптоматика хронічного простатиту тривалий час відсутня, чоловіки звертаються до уролога на пізніх стадіях, коли розвиваються стійкі ускладнення.

– Як діагностується захворювання?

– Діагностика включає кілька видів обстежень, що призначаються за результатами огляду та характеру скарг. На прийомі лікар оцінить зовнішній вигляд шкірних покривів та статевих органів, проведе пальцеве дослідження простати. До переліку діагностичних досліджень входять: ультразвукове дослідження (УЗД) передміхурової залози (виявляються структурні зміни органу), бактеріологічні дослідження (аналіз сечі, мазок із уретри, дослідження секрету простати), ендоскопічне обстеження сечових шляхів. При підозрі на розвиток пухлинного процесу призначається біопсія тканини передміхурової залози, аналіз крові на простатоспецифічний антиген (ПСА).

– Чи слід щорічно проходити УЗД цього органу?

– Лікарі рекомендують обов’язково щорічно проходити УЗД передміхурової залози чоловікам, які досягли сорокарічного віку, задля профілактики. Але не слід ігнорувати це просте дослідження і в більш ранньому віці. Анатомічне розташування простати таке, що УЗД – єдиний простий спосіб, що дозволяє точно та швидко виявити можливі патології. При дослідженні найчастіше виявляють як запальні процеси, так і новоутворення, гіперплазію, кісти.

– Розкажіть детальніше про кожний із цих станів.

– При запальному процесі простатит супроводжується болем, печінням і порушенням сечовипускання. УЗД показує збільшення розмірів простати та зміну її форми. Ризик розвитку новоутворень зростає з віком. Початкова стадія може протікати безсимптомно, тому важливо проходити УЗД простати задля профілактики. Гіперплазія, або аденома простати являє собою збільшення розмірів і розростання тканини з подальшим утрудненням сечовипускання. Кіста – мішкоподібне порожнининне утворення в передміхуровій залозі, у якому міститься рідина.

– Як запобігти недузі?

– Здоровий спосіб життя, як відомо, профілактує чи не усі захворювання. Збалансоване харчування, багате на вітаміни і мінерали, допомагає зміцнити імунну систему і підтримувати здоров’я передміхурової залози. Регулярні фізичні вправи та активний спосіб життя допомагають підтримувати хороший кровообіг та можуть знизити ризик простатиту. Правильна гігієнічна турбота про сечостатеву систему важлива для запобігання інфекціям. Використання презервативів та турбота про сексуальне здоров’я допомагають знизити ризик передачі інфекцій, які можуть спричинити простатит. Літнім чоловікам слід приділяти особливу увагу профілактиці простатиту. Важливо відвідувати уролога для медичних оглядів та обстежень. Рекомендується дотримуватися дієти, багатої на антиоксиданти і вітаміни, щоб зміцнити імунну систему. Зменшити ризик розвитку захворювання допоможе відсутність стресів, перевтоми, стабільний психологічний стан. Намагайтеся не переохолоджуватися. Не зловживайте алкоголем і тютюном.

Джерело

Новини Хмельницького