Російські фейки про епідемію, мобілізацію та продаж номерів загиблих військових: добірка тижня

Чергова добірка роспропаганди. Фото: ілюстративне slovoidilo.ua

Російські пропагандисти поширюють фейк, що ніби Vodafone продає номери загиблих військових ЗСУ по сто доларів

Російська пропаганда намагається психологічно впливати на українців, тож намагається максимально посіяти страх. Саме через це росіяни поширюють фейки про мобілізацію чи епідемії різних хвороб.

Фейк про продаж номерів загиблих військових

Російські пропагандисти поширюють фейк, що ніби Vodafone продає номери загиблих військових ЗСУ по сто доларів.

Про це пише фактчекерський проєкт “По той бік новин”.

Так, в соціальних мережах повідомлення про те, що нібито оператор мобільного зв’язку почав продавати номери телефонів загиблих у рамках акції пам’яті “Номер Героя”. І наголошують, що звичайні сім-карти коштують від 50 до 100 гривень.

Але жодної інформації на сайті Vodafone про те, що є така акція пам’яті, ані в розділі новин, ані в розділі акцій немає.
Пропагандисти також стверджують, мовляв, компанія поставила собі за мету зібрати 100 мільйонів доларів за допомогою цієї акції. Тобто в одному фейку прихований інший фейк, про кількість втрат серед особового складу ЗСУ, з натяком на 1 мільйон загиблих військових.

Фактчекери звернулися за коментарем до компанії-оператора, де повідомили, що такі дописи -це фейк і чергова маніпуляція.

“Vodafone не просто не має ніякого відношення до цього ролика, який вводить в оману. Наші дії та переконання повністю протилежні тому, до чого закликає це відео. З червня 2023 року Vodafone підтримує ініціативу Міністерства цифрової трансформації України щодо резервування мобільних номерів загиблих чи зниклих безвісти захисників України.

Зважаючи на різні обставини та ситуації, в яких можуть знаходитись клієнти компанії: на фронті, на тимчасово окупованій території, в інших регіонах України або за кордоном, та з метою захисту їх інтересів, з урахуванням вимог безпеки та захисту конфіденційності електронних комунікацій, компанія прийняла рішення не використовувати протягом 2 років усі деактивовані номери без додаткових звернень з боку користувачів таких номерів. Відновити свій деактивований номер згодом можна за допомогою сервісу «Вибір номера»”, – зазначили у компанії.

Фейкова цитата

“Центр протидії дезінформації” повідомляє, що роспропагандисти розповсюджують черговий фейк про те, що нібито в Україні планують мобілізацію інвалідів.

Так, проросійські ресурси поширюють зображення з логотипом українського інформаційного агентства «УНІАН», на якому присутня фотографія начальника Генерального штабу ЗСУ Анатолія Баргилевича й цитата, яка нібито належить йому.

«З якою групою інвалідності можна служити в армії? З будь-якою. Якщо людина може прив’язати до себе гранату і стрибнути в бліндаж – значить, вона придатна», – поширюють таку цитату в соціальних мережах.

Фактчекери заявляють, що перевірили інформацію в «УНІАН», і вияснили, що матеріали з подібним змістом відсутні на офіційних сторінках інформаційної агенції. Крім того, цитата, яка нібито належить начальнику Генштабу, також є фейковою, оскільки Анатолій Баргилевич такого не казав.
Метою подібних фейків є дискредитація військово-політичного керівництва держави. Поширюючи таку брехню від імені українських видань, російські пропагандисти намагаються надати їй достовірності.

Фейк про гендерно нейтральні туалети в школах

У російському інфопросторі поширюється відео, яке нібито доводить, що в одній з українських шкіл з’явився гендерно-нейтральний туалет. На відео обурена жінка показує двері до чоловічого, потім жіночого, а потім до так званого гендерно-нейтрального туалету, на якому висить табличка з надписом«якщо ти не розібрався в собі».

Як пише видання “Стоп фейк”, це дезінформація і таким чином, росія вчергове протиставляє свої «традиційні» цінності «аморальному і бездуховному» Заходу.

Проте відео, що поширюється в мережі, скоріше за все, є постановочним. По-перше, згідно з Державними санітарними правилами влаштування і утримання загальноосвітніх навчальних закладів, школи повинні забезпечувати окремі туалети для хлопчиків та дівчаток. Аналогічна норма передбачена і Санітарним регламентом для закладів загальної середньої освіти. Тому про гендерно-нейтральні туалети у школах України наразі не йдеться. А по-друге, саме відео є досить сумнвним — хоча його нібито зняла і опублікувала українка, поширюють ролик винятково пропагандистські ресурси; жінка не сказала, в якій школі або принаймні якому місті з’явилося таке «нововведення» – вірогідно, аби інформацію було складніше перевірити.

Це не вперше росіяни просувають подібний меседж.

Черговий фейк про епідемію


Видання “Детектор медіа” повідомляє, що пропагандисти поширюють інформацію, згідно з якою на Україну нібито чекає катастрофа через епідемію туляремії та лептоспірозу. За їхніми словами, на півночі України ці хвороби почали ширитись через велику кількість щурів, які живуть на звалищах в околицях міст. В іншому дописі на цю тему йдеться про те, що на звалищі на Рівненщині водій сміттєвоза виявив труп. Пропагандисти кажуть, що ця подія нібито викликала шок серед рівненських поліцейських, які проводять «виховні бесіди» з місцевими жителями. Мовляв, на звалищі знайшли ще кілька трупів, навколо яких була купа щурів. У дописах посилаються на правоохоронців, які нібито стверджують, що «звалище наблизиться впритул до міста, а разом із ним і купа щурів, які переносять усі захворювання». Проте ця інформація є фейковою.

На момент написання оригінального матеріалу зі спростуванням в Україні за останній час не було жодного випадку захворювання на туляремію чи лептоспіроз. Статтю, де йшлося про поширення цих хвороб у Волинській області, опублікували ще у 2018 році.

За зворотним пошуком по фотографіях вдалося знайти допис, який опублікувала поліція Рівненщини 1 березня. У цьому повідомленні зазначено, що 29 лютого у місті Дубно на місцевому сміттєзвалищі загинув працівник комунальної служби внаслідок дорожньо-транспортної пригоди.

Туляремія та лептоспіроз є серйозними інфекційними захворюваннями, і їх поширення може мати тяжкі наслідки для здоров’я. Для профілактики важливо дотримуватись правил особистої гігієни та уникати контакту зі збудниками цих захворювань.

Пропагандисти поширюють подібні фейки, щоб дискредитувати українську місцеву владу та викликати в населення паніку.

Раніше сайт “Є” ye.ua писав, що росіяни поширювали фейки нібито про епідемію холери в Україні.

Джерело

Новини Хмельницького