Російські фейки під час Євро-2024 та чергова дезінформація про ТЦК: добірка тижня

Доюірка фейків за тиждень. Фото: ілюстративне з мережі

Пропагандисти створили фейк відразу під час першого матчу збірної України на Євро-2024.

Російські пропагандисти регулярно використовують знакові події для поширення власних фейків та наративів.

Російський фейк під час Євро-2024

Освітній портал “Нота Єнота” розповів про російський фейк під час футбольного матчу Україна-Румунія в рамках фінальної частини чемпіонату Європи по футболу.

Зокрема, в соціальних мережах ще під час гри почали поширювати скріншот із матчу, до якого дофотошопили прапор так званої днр. Цей фейк почали розповсюджувати через телеграм: спочатку у коментарях, а тоді і в постах проросійських телеграм-каналів.

Загалом, у російськомовному сегменті телеграму зібрав понад 600 дописів. Мовляв, російських прапорів не дозволили проносити на матч, а от про деенерівські нічого не казали.

Фактчекери заначають, що з російських пабліків цей фотофейк потягнули деякі телеграм-канали українських медіа, а також телеграм-канали мільйонники.

Разом з фотофейком пропагандисти також запустили відеофейк, де наклали на відео з румунськими вболівальниками з сьогоднішнього матчу скандування «путін». Але в дійсності вболівальники співали загальновідомий хіт, створений харківськими фанатами у 2014 році, де російського диктатора згадують у негативному контексті.

За допомогою подібних фейків, росіяни намагаються показати, що нібито в світі їх активно підтримують незважаючи на заборони.

Фейк про електросамокати з дозволу ТЦК

Користувачі в соцмережах поширюють новину про те, що в Україні нібито дозволять використовувати електросамокати лише тим, хто отримає спеціальний дозвіл у ТЦК. При цьому в повідомленні посилаються на українське Міністерство оборони. Доказом слугує скриншот застосунку Bolt, в якому можна взяти в оренду такий вид транспорту.

Але це дезінформація, пише видання “Стоп Фейк”.

Фактчекери зазначають, що росіяни активно поширює будь-які повідомлення, що стосуються мобілізаційного процесу в Україні, навіть відверто смішні, аби тільки підкріпити свій дезінформаційний наратив про війну «до останнього українця», налаштовувати українців проти влади, формувати недовіру до політичного та військового керівництва країни.

Насправді ж ця новина – черговий фейк російської пропаганди. Ніяких вказівок щодо самокатів не було ні в Міноборони України, ні в будь-якого іншого відомства, в тому числі й про необхідність перевірки «навичок керування та отримання спеціального дозволу в ТЦК».

Журналісти також спробували взяти в оренду електросамокат у Києві й не побачили у застосунку Bolt такого сповіщення, яке розповсюджують пропагандисти. У ньому лише просять вказати вік – користувачеві обов’язково має сповнитися 18 років.

Фейк про залучення студентів до будівництва фортифікацій

Проросійські Telegram-канали і почали активно тиражувати інформацію про залучення українських студентів до будівництва фортифікаційних споруд у місті Ірпінь Київської області. Як «доказ» автори дописів додають фотографію оголошення, яке буцімто вивісили в одному з київських вузів. У оголошенні йдеться, що керівництво ВНЗ нібито зобов’язує студентів взяти із собою все необхідне, зокрема лопати, і прибути до головного корпусу закладу освіти для проходження виробничої практики на оборонному рубежі під Києвом.

Це фейк, пише видання “Укрінформ”.

Насправді «оголошення» було сфабриковано у графічному редакторі. Його текст написаний із граматичними помилками і без вказання дати. Для створення підробки використано логотип київського навчального закладу, а також старе фото головного корпусу закладу, яке з’явилося в групі університету в соцмережі ще у 2012 році.

У коментарі Укрінформу представники навчального закладу наголосили, що таке «оголошення» – фейк, а груп із назвами «КН-19» і «КН-18» в університеті ніколи не було.

Маніпуляції про ситуацію на кордоні з Білоруссю

“Центр протидії дезінформації” зазначає, що російські пропагандисти активізували інформаційну кампанію з нагнітання напруженості на кордоні з білоруссю.

Зокрема, міноборони білорусі оголосило про раптову перевірку готовності військ. Незадовго до цього російські телеграм-канали активно поширювали повідомлення від білоруських прикордонників про нібито стягування Україною військової техніки та особового складу до кордону.

У ЦПД зазначають, що таким чином росіяни намагаються вчергове розіграти карту «загрози з білорусі». Та насправді на сьогодні ця загроза є більше інформаційною, ніж військовою. Активність військ у білорусі відстежується українською розвідкою. На кордоні зберігається загроза ДРГ, однак у росіян зараз немає ресурсів на цьому напрямку для нового наступу на Україну. Водночас українські Сили оборони готові до будь-яких провокацій з білоруської території.

Як зазначив керівник ЦПД, офіцер Сил оборони Андрій Коваленко, на кордоні з білоруссю наразі немає серйозних загроз.

Імітуючи загрозу з боку білорусі, ворог намагається викликати паніку та дестабілізувати ситуацію в українському суспільстві. Також агресор має на меті відтягнути українські сили з інших ділянок фронту.

Джерело

Новини Хмельницького