Реформа лісової галузі: перші результати на Хмельниччині

За інформацією: Суспільне Хмельницький.

Плантації декоративними кущами, які висадили лісівники Хмельниччини, січень 2024, Хмельниччина. Фото: Суспільне Хмельницький

За його словами, найбільші прибутки дали ягідники та пасіка: "Найбільше — це полуниця. Полуниця надзвичайно рентабельна продукція. Минулого року зібрали з двох гектарів 17 тонн полуниці, продали по 41 гривні за кілограм. Яка культура може дати такий валовий дохід? Ні одна культура".

А меду торік зібрали три тонни 800 кілограмів і його рентабельність — 45%. Генеральний директор державного підприємства "Ліси України" Юрій Болоховець каже, що реформа галузі передбачає закриття виробництв, які мають рентабельність меншу від 10%. Тому в межах України довелося закрити деякі деревообробні цехи.

Та каже, реформа вже дала результати: "Сьогодні ми маємо 3,2 мільярда прибутків за перший рік роботи у війні, з заблокованими кордонами й обмеженою логістикою. До цього ми фактично за загальним результатом мали збитковість. Ми отримали 10 з половиною мільярдів податків сплатили до держави. Буквально три роки тому галузь сплачувала податку до шести мільярдів гривень".

Лісівники ріжуть дерева на дрова, січень 2024, Хмельниччина. Фото: Суспільне Хмельницький

30% лісів України за час війни знищені й пошкоджені, тому лісові господарства тилових областей мають працювати не на 100, а на 200%, розповідає міністр довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець: "Треба все це відновлювати. Проте, знов-таки, одним з основних запитань є все-таки розмінування. Загальні збитки від війни по всій державі сьогодні вже перевищують два трильйони 200 мільярдів гривень. Це колосальна сума".

У цьому господарстві рахують кожну копійку та примножують її, каже його директор. Деревину від прочищення лісів одразу на місці ріжуть на тирсу — для опалення, насаджують нові ліси на непридатних для обробітку землях, прокладають лісові дороги, говорить Юрій Болоховець: "Так, можливо, хтось скаже, що сьогодні війна і є пріоритетніші напрямки, але лісова дорога найокупніша інвестиція в ліс. Ми зменшуємо відстань вивезення, собівартість продукції, отримуємо більше рентабельність, відповідно, платимо більші податки".

Дрова переробляють на тирсу, січень 2024, Хмельниччина. Фото: Суспільне Хмельницький

Директор Подільського лісового офісу Василь Гончар розповідає: за минулий рік лісівники перевиконали плани з посадки дерев та темпів цього року не збавлятимуть: "За минулий рік ми висадили дев'ять мільйонів 200 тисяч штук сіянців різних дерев, при плані вісім з половиною. Ми план перевиконали на 700 тисяч. Торік ми заготовили мільйон 400 тисяч кубів деревини, отримали кошти від реалізації — два мільярди 800 тисяч гривень".

Міністр Руслан Стрілець назвав менеджмент у цьому господарстві правильним: "Реформи перетворюються зі стратегічних документів на конкретні дії простих людей, які щодня роблять свою роботу заради, в першу чергу, збереження нашої природи, збереження нашого довкілля, в другу чергу — для зміцнення економіки нашої держави у воєнний час".

Новини Хмельницького