“Раптом що – на телефон знімаю та викликаю поліцію”: як на Хмельниччині допомагають потерпілим від домашнього насильства

За інформацією: Суспільне Хмельницький.

Наліпка на автомобілі мобільної бригади, вересень 2024. Суспільне Хмельницький

Близько 20 жінок, які потерпають від домашнього насильства з Хмельницького та району, перебувають на супроводі мобільної бригади соціально-психологічної допомоги, розповіла Суспільному психологиня бригади Мар’яна Демцова.

За її словами, цей проєкт реалізовується за підтримки Фонду народонаселення ООН та Бюро гуманітарної допомоги USAID. До жінок, які потерпають від домашнього насильства, упродовж двох років виїжджають разом із поліцейськими.

Одна із жінок, ім’я якої за її проханням не називаємо, погодилась розповісти свою історію. Каже: чоловік напивався та починав бити її, коли носила першу дитину.

"Потім вже частіше, раз на місяць було. Потім, коли народилась друга дитинка – вагітною мене теж бив. Коли він не п’є – він все зробить. Я можу дитину на нього залишити. Він не може це пояснити. А я не знаю, що очікувати далі", — розповіла потерпіла від домашнього насильства.

Але п’ятий рік продовжує з ним жити.

"Він, буває, каже: "Все, я більше не буду, все буде добре, я хочу жити з вами, хочу біля дітей". Але ж довго не витримує".

Психологиня мобільної бригади соціально-психологічної допомоги приїхала поспілкуватися із жінкою, яка потерпає від домашнього насильства, вересень 2024. Суспільне Хмельницький

Інша жінка, ім’я якої також не називаємо, розповіла: чоловік став проявляти агресію на вісімнадцятому році шлюбу.

"Щось в нього почало не так йти по роботі й він почав агресувати. Почав ображати, погрожувати. Ми мусили звернутись до поліції. Син спочатку, потім донька, всі разом ми звертались. Така в нас ситуація. Потім чоловіка відправили до мами, він там деякий час побув. Там теж не зміг бути, бо в нього агресія", — розповіла ще одна потерпіла від домашнього насильства.

Каже, що їй вдалося переконати чоловіка звернутися за допомогою до лікарів.

"До кардіолога ходили, бо в нього з серцем проблеми були. Ще до одного лікаря, до терапевта ходили. Виписали заспокійливі, він зараз спокійний. Зараз я в безпеці. Я слідкую за ситуацією, зараз більше знаю, куди звертатися, що робити. Телефон біля мене, раптом що – на телефон знімаю, викликаю поліцію".

Психологиня мобільної бригади спілкується з потерпілою від домашнього насильства, вересень 2024. Суспільне Хмельницький

Близько 20 таких жінок перебуває на супроводі мобільної бригади соціально-психологічної допомоги, що виїжджає на виклики разом із поліцією, розповіла психологиня бригади Мар’яна Демцова. Далі з жінками тримають контакт та надають їм різного роду підтримку.

"Складаємо план безпеки. Розповідаємо їм всю інформацію: які є послуги в місті, куди звертатися і далі. Часто буває, якщо жінка не бажає далі звертатися, бо в нашому суспільстві є багато стереотипів щодо насилля, типу: "б’є, значить любить", та "це тільки її справа". Якщо жінка йде далі по тих стереотипах і не звертається, ми проводимо інформаційну роботу. Якщо жінка бажає надалі звертатися до юриста, ми передаємо кейс-менеджеру і кейс-менеджер займається з подільською правовою допомогою".

Психологиня каже, всі послуги – від психологічної підтримки до юридичного супроводу в суді – безкоштовні. Проєкт реалізовується за підтримки Фонду народонаселення ООН та Бюро гуманітарної допомоги USAID. Бригади соціально-психологічної допомоги в області працюють у Хмельницькому, Кам’янці-Подільському та Старокостянтинові. В Україні 100 таких бригад.

Новини Хмельницького