1 травня 2024 року припиняється реєстрація нових імен в русифікованих доменних зонах п’яти обласних центрів України. Ці доменні зони містять у собі назви міст, транслітеровані з російської мови, тому підлягають дерусифікації. Що означають ці зміни для власників сайтів, розповідають спеціалісти Cityhost.ua, українського доменного реєстратора.
Нові правила торкнуться таких доменних зон:
- chernigov.ua (Чернігів)
- chernovtsy.ua (Чернівці)
- khmelnitskiy.ua (Хмельницький)
- kirovograd.ua (Кропивницький)
- rovno.ua (Рівне)
Для них більше не прийматимуться заявки на нові реєстрації.
Втім, доменні зони не закриваються повністю. Вже існуючі домени будуть і надалі належати реєстрантам, на них можна розміщувати сайти і продовжувати у своїх реєстраторів. Але тепер після закінчення повного життєвого циклу вони більше не виставлятимуться на повторний продаж, як це відбувається з іншими доменами. Якщо власник забуде продовжити домен, той пройде всі фази видалення за стандартною процедурою і після цього його робота припиниться назавжди.
Таке рішення дозволить поступово зменшувати русифіковані доменні зони без ризиків для клієнтів, адже на таких іменах і досі функціонує багато сайтів.
— Припиняючи реєстрацію в русифікованих доменних зонах, адміністратор не може позбавити користувачів альтернативи, — пояснює CEO Cityhost Олег Рівтін. — Тому ще раніше для кожного такого домену був створений його дзеркальний аналог. Наприклад, замість khmelnitskiy.ua ви можете зареєструвати khmelnytskyi.ua та українізувати URL власного сайту. Цей принцип запроваджений для того, щоб рухатися до цілковитої українізації системи поступово та не шкодити при цьому клієнтам.
Кожен реєстрант може оформити дзеркальний україномовний домен та перенести сайт на нього, здійснивши редирект зі старого, російськомовного домену. Таким чином можна зменшити ризики та українізувати адресу свого сайту без різких падінь трафіку. Більше про це читайте в інструкції, яку створили спеціально для таких ситуацій.
Принцип дзеркальності доменних зон було впроваджено аби уникнути фішингу та шахрайських дій. Наприклад, якщо ви маєте домен history.chernigov.ua, то імʼя history.chernihiv.ua автоматично зарезервовано за вами і навпаки. Реєстрація дзеркальних доменів доступна виключно одному власнику і нікому іншому.
В українській доменній системі працює 17 некоректних доменних зон, які створювалися на початку 1990-х років та містять у собі русифіковані та комунізовані назви міст. Для гармонізації та упорядкування системи вже другий рік поспіль відбувається рух із дерусифікації доменів. В його межах оптимізовані регламенти реєстрації, створені доменні зони з правильним україномовним написанням для всіх областей, проведені акції з популяризації регіональних доменів великих міст та інше.
Ініціатор руху з дерусифікації доменів Cityhost.ua — перший і поки єдиний реєстратор, який повністю відмовився від реєстрації нових імен у всіх русифікованих доменних зонах. Компанія закликає всіх користувачів відмовлятися від зросійщених доменів та вибирати правильні українські аналоги, щоб якомога швидше прибрати з українського інформаційного простору всі сліди російського впливу.