Добірка росдезінформації за кордоном. Фото: ілюстративне slovoidilo.ua
Американський відеоблогер Такер Карлсон оприлюднив інтерв’ю з прокремлівським пропагандистом Олександром Дугіним.
Російська пропаганда завжди використовує актуальні теми для просування дезінформації. І цього тижня пропагандисти почали створювати фейки навколо заяви українського МЗС щодо обмеження надання консульських послуг без оновлення даних в ТЦК.
Фейк про продаж паспортів у Польщі
Польськомовні проросійські боти у соцмережі Х, а також російські медіа поширюють відео з логотипом United24 Media. У ролику розповідається, що нібито двоє працівників українського одного з генконсульств у Польщі (використовується зображення дипломатичної установи України у Вроцлаві) після введення обмежень на консульські послуги українським чоловікам призовного віку стали заробляти продажем фальшивих українських паспортів по п’ять тисяч доларів. Але це фейк, пише Укрінформ.
Такого відео немає ані на офіційному сайті, ані у соцмережах United24 Media. Підробка змонтована з відео та картинок, які можна знайти в інтернеті у відкритому доступі.
Зокрема, кадр з “підпільним” верстатом для виготовлення паспортів взятий з відео п’ятирічної давнини про друкарню в Польщі.
Використано також відео із сюжетів українських телеканалів про закордонні паспорти та ID-картки.
Кадри з нібито затриманням та судом над “підробниками документів” не мають жодного стосунку до виготовлення фальшивих паспортів і України, а були зняті під час судового процесу в районному суді міста Кросно у 2022 році. Тоді на 25 років було засуджено двох чоловіків, які здійснили жорстоке вбивство.
Польський експерт з протидії дезінформації, керівник Центру досліджень сучасного середовища безпеки Міхал Марек у коментарі Укрінформу зазначив, що після нещодавнього введення обмеження на консульські послуги для українських чоловіків віком 18-60 років спостерігається величезна хвиля російської пропаганди, дезінформації і маніпуляцій на цю тему, де Польща “подається як певна зона нестабільності, за яку відповідають українці”.
“Тому зараз активно розкручуватимуться усілякі фейки, що пов’язані з темою документів, паспортів тощо”, – зазначив експерт.
Такі вкиди розповсюджують X-акаунти, які впливають на думку польських радикальних груп, що підтримують проросійські партії в РП на кшталт “Конфедерації польської корони” Гжегожа Брауна, зауважив Марек. За його словами, вони поширюють свої наративи серед людей, які віддавна мають антиукраїнські погляди.
“Якихось масштабних ефектів у просуванні цієї дезінформації не буде. Проте відбуватиметься подальша радикалізація людей, які вже й без того мають антиукраїнські погляди”, – резюмував польський експерт.
Фейк про пропозицію заробити на війні
У мережі поширюють інформацію, нібито з американськими користувачами, підписаними у фейсбуці на спільноти про зброю, відеоігри та збройні конфлікти, контактують боти з пропозицією заробити на російсько-українській війні. Юзерам буцімто надсилають посилання на сайт компанії Black Trident, де на головній сторінці пишуть про надання Києву послуг у сферах безпеки та оборони.
Утім, це фейк, пише видання “Вокс Чек”.
Акаунта, з якого нібито надсилали рекрутингові пропозиції, не існує. Ніде на сайті Black Trident не вказано, що вона рекрутує людей для участі у російсько-українській війні.
Окрім цього, згідно з інформацією на сайті компанії Black Trident, організація надає консалтингові послуги. На головній сторінці сайту вказують, що компанія сприяє співпраці з Україною у сфері безпеки та оборони. Водночас у розділі «Про нас» ідеться про те, що Black Trident допомагає будувати інноваційні партнерства з Україною у безпековій та оборонній сфері, а на сторінці «Наші послуги» уточнюють, що компанія надає послуги у сфері стратегічних комунікацій, досліджень і розвитку ринків. Ніде на вебсторінці організації не вказано, що вона рекрутує добровольців для участі у російсько-українській війні; пошук у вебархіві також не показав, що на сайті колись містилась така інформація. Також про це не писали у надійних українських або західних ЗМІ.
Російські пропагандисти вже звично використовують тактику віддзеркалення, звинувачуючи Україну у тому, що роблять самі. Насправді саме російська ПВК «Вагнер» через соцмережі залучала до своїх лав осіб віком від 21 до 35 років із «ігровим минулим» – їм пропонували стати операторами БПЛА. Причому потенційним рекрутам необов’язково було мати будь-який бойовий досвід, аби долучитися до «Вагнера».
27 лютого 2022 року у складі Збройних Сил України створили Інтернаціональний легіон територіальної оборони України, до якого можуть долучатися громадяни інших держав. Однак потрапити до нього можуть не всі охочі – для вступу потрібно пройти співбесіду та обов’язково мати бойовий досвід. Військові в Інтернаціональному легіоні або інших підрозділах проходять службу за контрактом та прирівнюються до солдатів ЗСУ, однак у будь-який момент можуть розірвати контракт за своїм бажанням.
Інтерв’ю з Дугіним
Американський відеоблогер, колишній ведучий телеканалу Fox News Такер Карлсон уночі 30 квітня оприлюднив інтерв’ю з прокремлівським громадським діячем Олександром Дугіним. Упродовж останніх трьох місяців це вже третє інтерв’ю Карлсона з росіянами – в лютому на його ресурсах вийшла розмова з президентом рф володимиром путіним, у середині квітня він оприлюднив спілкування із засновником сервісу Telegram Павлом Дуровим.
Один з головних ідеологів «путінізму» в інтерв’ю Карлсону уникав прямих розмов про вторгнення рф в Україну, втім виправдовував кремль та путіна, пише “Центр протидії дезінформації”.
Тези дугіна розраховані передусім на консерваторів зі США та є класичними для рф наративами щодо «пропаганди ЛГБТ на загниваючому Заході», обгорнуті псевдофілософією.
Зокрема, за словами дугіна, західний лібералізм обов’язково передбачає відмову від усіх «колективних цінностей» – релігії, національності, сім’ї, статі тощо. Хоча це неправда.
Також він заявляв, що кінцевою стадією є відмова від людської ідентичності; далі неминуче настане колапс, як у фільмах «Матриця» або «Термінатор».
Дуган заявив, що путін як «традиційний лідер» захищає «багатодітні сім’ї», «колективізм» і є «прогресистом».
Мета цих меседжів – викликати у певної категорії американців симпатії до путіна та рф і виправдати вторгнення в Україну під приводом боротьби з «антилюдським лібералізмом».
Нагадаємо, що Такера Карлсона звільнили з Fox News за поширення фейків, у в тому числі про Україну. Тепер він має шоу на Youtube та активно поширює проросійські наративи.
Сайт “Є ye.ua” раніше писав, як Такер Карлсон випустив епізод про дамбу на Каховській ГЕС, якій розповідав, що нібито дамбу підірвали українці, а американський уряд контролює медіа та приховує від американців «важливі історії». Відео поширив серед інших Ілон Маск, а станом на зараз його подивилися вже більш ніж 50 мільйонів разів.
Карлсон неодноразово поширював російські наративи про Україну, брав інтерв’ю’у прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана і ось тепер приїхав до росії.
ЄС перевірить Facebook та Instagram на предмет пропаганди
В Європейському Союзі мають намір розпочати перевірку Facebook та Instagram компанії Meta, через занепокоєння, що компанія не робить достатньо для протидії дезінформації з Росії, напередодні виборів.
Про це пише Financial Times.
Регулятори ЄС підозрюють, що модерація Meta не заходить достатньо далеко, щоб зупинити широке розповсюдження політичної реклами, яка ризикує підірвати виборчий процес у Євросоюзі. Очікується, що у своїй заяві Єврокомісія не буде виокремлювати Росію, а лише згадає про маніпуляції з інформацією з боку іноземних суб’єктів.
Чиновники ЄС також побоюються, що механізм компанії, який дозволяє користувачам позначати незаконний контент, не є достатньо доступним або зручним для користувачів, щоб відповідати Закону ЄС про цифрові послуги (DMA). Комісія має розпочати розслідування на основі звіту, надісланого компанією Meta у вересні, про те, як вона справляється з дезінформаційними ризиками на своїй платформі, а також на основі власної оцінки ЄС. Нагадаємо, раніше компанія Meta заявила про ліквідацію мережі фейкових акаунтів, що базувалася в Китаї. Боти публікували суперечливий контент про допомогу Україні, повідомляє economistua.com