Проблема безпритульних тварин: як із нею борються у Славуті

Щороку у Славуті на вирішення проблеми із безпритульними тваринами виділяють близько пів мільйона гривень. Фото: ілюстративне presspoint.in.ua

Про шлях та пошуки рішень, які дали б можливість покращити ситуацію.

У Славуті працюють над тим, аби мінімізувати кількість безпритульних тварин. Цьогоріч на стерилізацію чотирилапих передбачили у бюджеті громади пів мільйона гривень. Нині комунальне підприємство «Славута-Сервіс» провело два тендери на закупівлю відповідних послуг, розповів сайту «Є» міський голова Славути Василь Сидор.

За його словами, у планах міста – простерилізувати якщо не усіх, то переважну більшість бездомних тварин. А це близько півтисячі собак і двох сотень котів, які сьогодні або живуть на вулиці, або перебувають на утриманні місцевих зоозахисників.

«Перший тендер стосувався виключно питання стерилізації собак. Згодом, за запитом мешканців, організували ще одну тендерну закупівлю. Вона стосувалась котів, тому що їх у нас також багато. Договір заключили із місцевою ветеринарною клінікою. Вони будуть проводити не тільки стерилізацію, а й вакцинацію проти сказу та ідентифікацію безпритульних тваринок биркою», – пояснює посадовець.

Василь Сидор каже, із проблемою безпритульних тварин у Славуті почали боротися, починаючи з 2006-2007 років. Тоді на базі нинішнього комунального підприємства «Славута-Сервіс» створили комунальний притулок, розрахований на 60-80 тварин. Утім нині, буває, що доводиться поселяти тут більше.

«Спочатку притулок слугував місцем тимчасової перетримки після стерилізації. Потім собак відпускали. Коли ми дійшли до сотні собак, зрозуміли, що проблема потребує вдосконалених рішень. Люди почали скаржитися, що навіть стерилізована собака може проявляти агресію. Тоді ми почали їх утримувати максимально в притулку… Зараз буває, що люди виїжджають й здають. Буває, що просто приходять й здають, буває, що приходять й беруть, якщо треба… Близько 500 тисяч виділяємо з бюджету громади щороку, також підприємство ще виділяє свої кошти. Частково допомагають школи, садочки з харчуванням для тваринок. Ми проводимо щорічно тендери. Але можливості утримання теж є обмеженими. Ми не можемо розмістити тут півтисячі або тисячу собак», – каже міський голова.

Чи все можливо своїми силами? 

Питанням стерилізації у Славуті опікуються працівники «Славута-Сервіс». Вони займаються питанням вилову та транспортування безпритульних тварин на стерилізацію. Але, наголошує Василь Сидор, також є важливою допомога місцевих жителів.

«Звісно, робимо це своїми силами, але дуже нам важливо, щоб і люди нам в цьому плані допомагали. Щоб ті собаки, які знаходяться біля будинків, і на підприємствах, щоб вони могли їх теж відповідно доставити. Або проінформувати нас, щоб ми приїхали і забрали… Це важливе питання, бо щороку безпритульних тварин лише більшає, тож треба вживати дій. І робити це гуманно. Але це не тільки про гуманність, а і про безпеку, попередження хвороб. Бо зі зростанням кількості безпритульних собак, більшає і випадків, коли вони несуть загрозу для мешканців міста. Нам надходять скарги, люди звертаються у лікарню», – розповідає очільник міста.

За його словами, минулого року в Славуті міркували й щодо можливості розширити нинішній притулок для бездомних тварин. Утім, цей процес зупинився на етапі розробки документації. Сума, каже Василь Сидор, дуже велика – близько 7 мільйонів гривень.

«Зрозуміло, що таких коштів громада сьогодні немає. Це неможливо. Тому, за потреби, будемо шукати інші шляхи», – зазначає він.

Можливості великих масштабів

Попри усі складнощі, вважає міський голова Славути, є можливість суттєво покращити ситуацію із безпритульними тваринами не лише локально, а й на всеукраїнському рівні. Для цього потрібно затвердити відповідні законодавчі норми, які визначали б регламент утримання тварин їхніми господарями.

«Цю проблему потрібно вирішувати у юридичній площині на законодавчому рівні. Хто тримає, хто контролює, куди дів. Щоб був контроль, тоді не буде відповідно такої ситуації, яка зараз у нас є», – каже Василь Сидор. 

Це, зокрема, передбачав законопроєкт «Про облік домашніх та безпритульних тварин», зареєстрований у Верховній Раді у 2017. Він був недосконалим, але мав низку новацій. Серед них – створення єдиної бази обліку домашніх та безпритульних тварин та чипування чотирилапих, що повною мірою давало можливість встановити контроль над проблемою. Визначалися за ним і межі відповідальності власників, а також штрафи, якщо встановлених норм вони не будуть дотримуватись.  

Разом із тим зоозахисники наголошували на ряді недоліків. Передусім йшлося про недостатньо продуманий механізм фінансування, грошових зборів та стягнень, послаблення заборони на пересувні звіринці та загрозу знищення усіх безпородних собак, адже, ініціатива пропонувала їх поголівну стерилізацію. У 2019 році проєкт закону відкликали і більше до нього не поверталися. 

Варто зазначити, що проблема з безпритульними тваринами є практично у кожному українському місті. Особливо ситуація погіршилася після початку повномасштабної війни. Співзасновниця та голова Всесвітньої асоціації з тварин України Катерина Кошак у листопаді 2023 року заявила, що Україна входить до першої десятки країн світу із найбільшою чисельністю бездомних тварин.

Вона також вважає, що держава має спонукати власників тварин до відповідальності перед ними як перед членами сім’ї. І йдеться не лише про те, щоб не покидати їх, а й щоб стерилізувати та вакцинувати, зокрема від сказу.

Запорука цього, як вважає фахівчиня – запровадити обов’язкову реєстрацію тварин по всій країні. У 2016 році це запровадили в масштабах Львова, і кількість безпритульних тварин там знизилася на 80%.

Читайте також: На Кам’янечині створили охоронну зону для збереження червонокнижних тварин та рослин

Джерело

Новини Хмельницького