За інформацією: Суспільне Хмельницький.
Берег Дністровського водосховища, де раніше була вода, травень 2024. Суспільне Хмельницький
Рівень води поблизу Рудковець почав падати на початку квітня, розповіла староста села Галина Паляруш.
"Потроху, потроху і ось до такої кількості дійшло, що зараз такий спад води. Це було практично кожного року, в такий період вода опускалась трошки, але до такої кількості опущеної води – не було ще. Це не тільки в нас, це йде скрізь по березі Дністра, туди — на Кам’янець, на Бакоту – там кажуть, що ще більше".
Понтон, який раніше був у воді, травень 2024. Суспільне Хмельницький
Два місяці тому на цьому місці була вода, каже Галина Паляруш. За її словами, нині вода відійшла від берега майже на тридцять метрів. Загалом рівень води у річці поблизу Рудковець опустився на шість-вісім метрів.
"Для села воно впливу поки немає ніякого. Село від річкової води не залежить. Ми воду звідси не беремо ні технічну, ні питну, ніяку. Можливо, буде не сезон для відпочивальників і це вплине, може, буде менше відпочивальників", — розповіла Галина Паляруш.
Одна з баз відпочинку на Дністровському водосховищі, травень 2024. Суспільне Хмельницький
Половина дзвінків на базу відпочинку зараз стосуються питань рівня води у річці, розповіла адміністраторка однієї з баз на узбережжі Анастасія Підкамінна.
"Люди телефонують, запитують, чи дуже впала вода, тому що зараз на просторах Інтернету дуже багато відео, де впала дуже вода. І чи є взагалі вода, щоб було де купатися".
За 15 років існування бази відпочинку, вода вперше опустилась так низько, розповів виконавчий директор бази Олександр Торбінський.
Дністровське водосховище на Хмельниччині, травень 2024. Суспільне Хмельницький
"Я думаю, що люди не будуть на це звертати увагу. Можна плавати. Тут берег у нас не болотяний, щебінь. Плитка до води – можна спуститися. Спробуємо пірси теж спустити на воду".
На падіння рівня води у Дністрі вплинуло кілька причин, каже завідувачка кафедри екології та біологічної освіти Хмельницького національного університету Наталя Міронова. Одна з них — відсутність впродовж травня дощів.
"Друга причина – це те, що завжди у весняний період на річці Дністер робляться екологічні попуски".
Така ситуація, каже, призводить для негативних, навіть катастрофічних наслідків для екосистеми.
"Абсолютно всі гідробіонти, які знаходилися під водою, вони опинилися на суші й просто загинули. Нерест 2024 року, можна сказати, на водосховищі не пройшов".
Краєвид Дністровського водосховища, травень 2024. Суспільне Хмельницький
Наповнення Дністровського водосховища нині складає 66%, розповіла виконувачка обов’язків заступника начальника регіонального офісу водних ресурсів у Хмельницькій області Катерина Швець.
"З середини відбувалися значні скиди з Дністровської ГЕС у зв’язку з тим, що необхідно було стабілізувати ситуацію в об’єднаній енергетичній системі України".
З її слів, це призвело до зниження рівня води Дністровського водосховища. Після здійснення стабілізаційних заходів, скиди з Дністровського водосховища з 15 травня відбуваються у межах встановленого режиму роботи. Називає ще одну причину зниження рівня води.
"Погодні умови були з дефіцитом опадів і приплив у Дністровське водосховище був на 30% від норми з дефіцитом".
Вирівняти ситуацію із рівнем води, за словами Наталі Міронової, можуть дощі і спускання води з верхів’я Дністра.