За інформацією: Суспільне Хмельницький.
Прощання з Кузьмою Матвіюком у Свято-Параскевському храмі у Пирогівцях, 15 липня 2025 року, Хмельниччина. Суспільне Хмельницький
Кузьма Матвіюк потрапив у табори у сімдесятих роках минулого століття за проукраїнські погляди, про що у 2000 роках написав книгу "І ми цей шлях пройшли", розповів хмельницький поет Володимир Олійник. Він додав, ще одну книгу "Неоднаково мені" опублікують після смерті автора.
"У нього саме такі мотиви: "неоднаково мені, що твориться в країні і поза країною". Це велика солідна книга десь на 500 сторінок: статті, есе, публіцистика, мемуарні спогади", — зазначив поет.
Кузьма Матвіюк помер в ніч на 14 липня у віці 84 роки, 2025 рік, Хмельниччина. Суспільне Хмельницький
Письменник Богдан Теленько розповів, спогади про товариша залишаться в памʼяті: "Від нас пішов не просто голова товариства політв’язнів і репресованих нашого краю, громадський діяч, відомий публіцист, політв’язень, яких немає в нас, взагалі їх не було на Хмельниччині. З Кузьмою Івановичем відходить ціла епоха».
Хмельницька журналістка і волонтерка Анастасія Сбродова, розповіла, що жалкує, що не встигла записати програму з Кузьмою Матвіюком.
"Кузьма Матвіюк – один із тих, хто боровся за українську мову в період "совка"Період існування Радянського Союзу, який тривав з 1922 по 1991 рік.. За це його і заарештували. За націоналістичні погляди і за те, що він любив країну, в якій народився. Я вдячна йому за те, що він багато робив, щоб Україна була українською. Це дуже важливо для мене, для майбутніх поколінь і для країни загалом".
Кузьма Матвіюк писав: "Попереду в нас буде вільний політ, а не смерть".
Що відомо про Кузьму Матвіюка
- народився 2 січня 1941 року в селі Ілляшівка на Хмельниччині.
- після навчання в середній школі, у 1960 році вступив на інженерний факультет Української сільськогосподарської академії в Києві. Після закінчення навчання викладав у СПТУ на Вінниччині, звідти його призвали на строкову службу.
- у 1971 році закінчив педагогічний факультет Української сільськогосподарської академії за спеціальністю "викладач спецдисциплін".
- під час роботи в технікумі з кількома колегами зініціювали викладання предметів українською мовою.
- 13 липня 1972 року Кузьму Матвіюка заарештували працівники КДБ, в кінці року його засудили до 4-х років позбавлення волі в таборах суворого режиму за: "на ґрунті націоналістичних переконань, з метою підриву та послаблення радянської влади, протягом 1969—1972 років систематично зберігав, виготовляв та розповсюджував антирадянські матеріали, в яких містилися наклепницькі вигадки на радянський суспільний лад, а також з цією метою усно проводив антирадянську агітацію".
- у період з 1988 по 1989 рік Кузьма Матвіюк брав участь у створенні ГО "Спадщина", Товариства української мови імені Т. Г. Шевченка та був членом ініціативної групи по створенню НРУ в області.
- у 1990—1992 р.р. був головою Хмельницької міськрайонної організації НРУ.
- у 1993 році створив обласне товариство політв'язнів і репресованих, яке очолював до 1999 року.
- з листопада 2013 до лютого 2014 року був учасником Революції Гідності.
- з 1998 по 2018 рік Кузьма Матвіюк написав і опублікував понад 150 статей, аналітичних матеріалів та відгуків щодо проблеми національного відродження, державного будівництва, збереження села і захисту української землі від продажу.