Пережив Голодомор і російську ракетну атаку: історія жителя Хмельниччини Сергія Панчука

За інформацією: Суспільне Хмельницький.

Фото родини Сергія Панчука з його домашнього архіву. Фото: Суспільне Хмельницький

Каже, люди тоді виживали, як могли. Його родині вижити вдалося, хоч і це було нелегко.

"Ходили, залізними палками штрикали землю, шукаючи зерно у людей. Люди ховали зерно в печах — видовбували там ямки і туди складали. А їли таке, що я навіть не можу розказати, що то було. Млинці якісь пекли з грибів. Гриби дуже були зародили тоді, то ці гриби ще рятували влітку. А взимку, то як хто — що хто де міг дістати, тим і харчувалися", — розповідає дідусь.

Окрім батьків та баби, в Сергія Панчука на той час був ще старший брат, а в 1932-му народилася ще й сестра.

"У батьків був шматочок городу, то з нього ми й жили. Певне того, що там тоді вродило, нашій сім'ї вистачило, аби не вмерти з голоду. В батька було ще й поле, але його забрали в колективізацію. Клуня була, то теж розібрали. А худобу, коні забрали. Бо тоді ферми з чого робили? З людської худоби. В голодовку корови не було, нічого не було. Кору дерли липову і їли", — говорить він.

Зі слів Сергія Панчука, багато людей помирало з голоду, деяких з них не було кому хоронити.

"Кладовище тут старе в селі є. То як ще зі своїх хтось зоставався, то ще викопували яму на одного, але хоронили без труни, так як худобу закидали в ями. А було так, що й цілу сім’ю в одній ямі хоронили", — згадує чоловік.

Свідок Голодомору 1932-33 років Сергій Панчук на подвір’ї власного будинку з вибитими після російської атаки вікнами, які досі затягнуті плівкою. Фото: Суспільне Хмельницький

Переживши голодомор та Другу Світову війну, чоловік дочекався ще й нинішньої російсько-української війни.

"От ще й Путіна дочекався. От стеля облетіла, дощі пішли то капає зі стелі, замокає. Саме там, де я сплю, обвалилася. Був би ще Путін вбив. Якраз на Спаса, коли тут у нас рвонуло", — каже Сергій Панчук.

У роки Голодомору, за свідченнями, які вдалося зібрати у очевидців, у селі Лисогірка Меджибізької громади померло від голоду сто людей, розповіла сільська бібліотерка Раїса Дідик. Цьогоріч під час російської атаки у цьому ж селі була пошкоджена кожна хата, зокрема, й будинок Сергія Панчука.

Новини Хмельницького