Особливості сучасного IT рекрутингу в Україні

Останні кілька років виявились стресовими не лише для українського, а й світового IT рекрутингу. Починаючи з епідемії Covid, ринок праці в IT сфері постійно підлаштовується під політичні, економічні, а тепер і військові реалії. Війна в Україні стала каталізатором процесів, які відбуваються в усій галузі.

До повномасштабного вторгнення на ринку праці IT професій в Україні панував ринок кандидата. Після початку війни кількість вакансій скоротилася, а кандидатів зросла.

Попри це, популярність професії IT рекрутера залишається на стабільно високій позиції. Вхід у професію відносно легкий, але потребує обов’язкових знань IT сфери та готовності до високої конкуренції. Адже заробітна плата тут пов’язана із заробітком фахівців, яких рекрутер наймає на роботу. А в IT галузі вона найвища.

Хто такий IT рекрутер та які вони бувають

IT рекрутер – це, в першу чергу, посередник між великим бізнесом та IT спеціалістом. Він задовольняє потреби компанії у кваліфікованій робочій силі.

Потрапити в IT рекрутинг можна кількома шляхами:

  • Напряму, опанувавши професійні курси IT рекрутингу;
  • Отримати необхідний досвід, працюючи помічником IT рекрутера;
  • Змінити кваліфікацію, перейшовши у рекрутинг, наприклад, з HR відділу;
  • Працювати айтівцем у компанії, а згодом спробувати свої сили у рекрутингу.

Кожен обирає свій шлях в залежності від власної кваліфікації, знань, досвіду та бажання.

Щодо подальшої роботи та кар’єрного зросту, то в основному IT рекрутери працюють у трьох типах компаній:

1. Продуктові компанії. Рекрутер шукає фахівців для своєї ж компанії та досконально розбирається в усіх процесах та етапах відбору.

2. Аутсорсингові компанії. Тут шукають спеціалістів на замовлення підрядників. Рекрутер у такому випадку може вести кілька проєктів.

3. IT рекрутингові агенції. Досить широке поле діяльності для рекрутерів, що шукатимуть різноманітних кандидатів у IT галузі для великих та малих компаній-замовників.

Ще існує варіант роботи на фрилансі. Його використовують рекрутери, що досягли певного досвіду в професії. У такому випадку рекрутер сам визначає умови своєї роботи та отримує вищу заробітну плату. Але й шукати замовників та вести перемовини йому теж потрібно самостійно.

Обов’язки IT рекрутера

IT рекрутинг – настільки ж творча, наскільки й технічна робота. Технічна, тому що без спеціальних програм, розширень, CRM-систем та безлічі інших інструментів пошуку у сучасному світі таку роботу просто неможливо виконати. А творча, тому що IT рекрутеру потрібно проявити справжні чудеса винахідливості аби зрозуміти де й за допомогою чого знайти «того самого» кандидата.

Серед повсякденних обов’язків IT рекрутера можна виділити наступні:

  • Аналіз запита, що надійшов від замовника та складання портрета кандидата;
  • Формування стратегії пошуку (за допомогою яких ресурсів та інструментів будемо шукати кандидата);
  • Складання рекламного тексту та розміщення вакансій на різноманітних ресурсах;
  • Безпосередньо пошук кандидатів;
  • Аналіз портфоліо та резюме;
  • Проведення співбесід та інтерв’ю з відібраними кандидатами;
  • Перемовини щодо умов праці та складання оферу;

Також до обов’язків IT рекрутера можна віднести роботу з рекомендаціями, хедхантинг та деякі інші в залежності від вимог компанії чи агентства на яке він працює.

Чи потрібна вища освіта

В IT рекрутингу немає чіткої заборони на вхід для людей, що не закінчили виші. Проте, від освіти та знань, які матиме претендент на початку опанування IT рекрутингу, буде залежати його професійний розвиток та подальша кар’єра.

Для успішної роботи рекрутеру потрібні знання з різноманітних сфер. Частину з них він отримає на професійних курсах IT рекрутингу, а частину принесе з собою в якості інтелектуального багажа.

Іншими словами – вища освіта для цієї професії не є обов’язковою, але бажаною.

За дослідженнями минулих років найкращі результати в IT рекрутингу показують випускники кафедр психології, філософії та маркетингу. Сюди також можна додати журналістів та соціологів.

Як працюють агенції IT рекрутингу

Кожне IT рекрутинг агентство має свою внутрішню специфіку. Та загалом у таких агентствах рекрутери мають вужчу спеціалізацію порівняно з роботою у продуктових компаніях та більшу кількість вакансій, що одночасно знаходяться у роботі.

Сьогодні рекрутинг в IT в Україні став таким же технологічним, як і в більшості країн світу. За останні два роки середня кількість резюме, які переглядає фахівець з найму для закриття вакансії, збільшилась втричі та досягла цифри 200. Така робота потребує сучасних інструментів та розумної автоматизації процесів.

Аналізуючи тренди, які зараз існують на ринку праці, можна спрогнозувати IT рекрутинг https://evotalents.com/uk особливості, які чекатимуть нас незабаром:

  • Залучення штучного інтелекту збільшиться в рази. Вже зараз великі компанії в галузі IT почали використовувати нові мови програмування, які підходять для використання ШІ. Їх запровадження потребує серйозних фінансових витрат, але це нікого не зупиняє.
  • Як результат попереднього пункту, велика кількість фахівців має змінити кваліфікацію аби відповідати вимогам сучасних технологій та ШІ. У світі soft-індустрії потреба у перекваліфікації торкнеться близько 120 мільйонів працівників;
  • З’являються нові професії та цілі напрямки діяльності в IT;
  • Основний шлях вдосконалення – прискорення усіх робочих процесів. У IT рекрутингу результатом повинна стати мінімізація часу на закриття кожної вакансії.

IT рекрутинг не може існувати окремо від самої IT галузі. Тому всі зміни, які в ній відбуваються зараз, напряму вплинуть на роботу агенцій та окремих рекрутерів у найближчому майбутньому.

Новини Хмельницького