За інформацією: Суспільне Хмельницький.
Народний депутат України ІХ скликання Сергій Лабазюк, 2025. Суспільне Хмельницький
"Обранці" — це міжрегіональний проєкт Суспільного про діяльність народних депутатів з часу обрання в 2019 році. Редакція Суспільне Хмельницький до участі запросила всіх нардепів-мажоритарників від Хмельниччини. Пропонували кожному на рівних умовах надати відповіді на однакові запитання телефоном або письмово. Інформацію про роботу нардепів підготували на основі відкритих джерел. Для цього проаналізували дані офіційного сайту Верховної Ради України, Центральної виборчої комісії, Єдиний державний реєстр декларацій осіб та звернулися за коментарем до Руху ЧЕСНО. Також команда Суспільного поспілкувалася з жителями громад, які входять до складу округу депутата. Їм поставили однакові запитання, зокрема, чи знають вони депутата та що він зробив для округу. У другій серії проєкту розповімо про народного депутата ВРУ Сергія Лабазюка.
СЕРГІЙ ЛАБАЗЮК: антикорупційне розслідування, скандальне голосування та швейцарський годинник
Народний депутат від Хмельниччини Сергій Лабазюк, 2025. Суспільне Хмельницький
Сергій Лабазюк – народний депутат України VII, VIII та ІХ скликань. Член Комітету ВРУ з питань аграрної та земельної політики. Входить до тимчасової спеціальної комісії ВРУ з питань прав захисту інвесторів. Представник депутатської групи "Партія "За майбутнє". Є членом груп із міжпарламентських зв’язків з Австрійською Республікою, Азербайджанською Республікою, Ватиканом, Литовською республікою та Об’єднаними Арабськими Еміратами.
ПЕРЕДВИБОРЧА ПРОГРАМА СЕРГІЯ ЛАБАЗЮКА ДЛЯ 188 ОКРУГУ (з сайту ЦВК):
1. Необхідно дати людям можливість заробляти.
- Підтримаю надання податкових пільг малому та середньому бізнесу, особливо, в сільській місцевості;
- підтримаю впровадження в Україні мінімальних закупівельних цін на молоко та іншу сільгосппродукцію.
2. Необхідно створити сприятливі умови для молодих сімей.
- Голосуватиму за збільшення обсягів субвенцій для будівництва, капітального ремонту та оснащення шкіл і дитячих садочків у нашому окрузі;
- боротимуся за вирішення проблеми з дефіцитом місць у дитячих садках і школах в Хмельницькому (зокрема, на мікрорайоні Озерна).
3. Необхідно переглянути медичну реформу.
- Підтримаю перегляд медичної реформи: із збереженням ефективних і скасуванням недоцільних новел;
- підтримаю збільшення обсягів фінансування Державної програми компенсації цін на ліки.
4. Необхідно знизити комунальні тарифи.
- Підтримаю запровадження справедливих, економічно обґрунтованих тарифів;
- голосуватиму за мораторій на відключення комунальних послуг закладам освіти та охорони здоров’я.
5. Необхідно дати людям можливість вільно і безпечно пересуватися.
- Наполягатиму на збільшенні обсягів фінансування будівництва та ремонту доріг у Хмельницькій області;
- ініціюю державну програму "Сільський автобус" щодо безкоштовного перевезення мешканців сіл в межах району.
6. Необхідно захистити пенсіонерів та людей з інвалідністю.
- Голосуватиму за встановлення справедливих пенсій та проведення їх щомісячної індексації;
- голосуватиму за збільшення пенсій та допомоги по інвалідності для чорнобильців та учасників бойових дій.
7. Необхідно посилити фінансову незалежність місцевих громад.
- Підтримаю збільшення частки відрахувань від загальнонаціональних податків до бюджетів громад;
- підтримаю надання громадам права самостійно розпоряджатися природними копалинами місцевого значення.
В інтерв’ю Суспільному Сергій Лабазюк розповів про законодавчі ініціативи, місце російських реакторів на ХАЕС і мобілізацію.
Які законодавчі ініціативи ви просуваєте в інтересах виборців вашого округу?
Мої законодавчі ініціативи – це результат зворотного зв’язку з виборцями мого округу. Також це робота в Комітеті, співпраця з профільними асоціаціями. На початку повномасштабного вторгнення ми зосередилися на трьох основних напрямах: забезпечення військових, збереження економіки і підтримка населення. У цей період вдалося реалізувати низку важливих законодавчих ініціатив.
Законопроєкт №1185 — це тема щодо податку на виведений капітал. Що це дало? У мирні часи інвестиції, які заходили в нашу державу, легко могли виводитися з України, як дивіденди, як інші форми. І, відповідно, ми на початку війни залишили діючу норму, і був ризик, що велика кількість грошей могла бути виведена з України. І це не тільки потрібно говорити з іноземними інвесторами, а можливо і українськими, які б намагалися дефолтизувати свої ресурси десь в інші країни. Ми, створивши законодавчо правильне підґрунтя, сформували і направили ресурс на розвиток в Україні. І як результат, за три роки повномасштабної війни ми маємо колосальний успіх в частині будівництва переробних підприємств. Так, їх левова частка була сконцентрована в центрально-західній Україні, але це створило, як і додаткові робочі місця, так і додаткові надходження до державного бюджету. Щодо Хмельниччини, ми маємо сьогодні будівництво і запуск декількох агропереробних підприємств — це олійно-екстракційні заводи і додаткові млини. Щодо переробки сільськогосподарської продукції, в нас багато збудовано за цей період: у Старокостянтинові, Волочиську, Кам'янці-Подільському. Зараз активно продовжується будівництво в Городку. Ми маємо, як мінімум, декілька підприємств, які релокувалися з Харківщини і Запоріжжя. До прикладу, на базі Волочиського машинобудівного заводу працює релокована компанія з Харкова, яка експортує свою продукцію, а це посуд у 80 країн світу.
Наступна тема – РРО для підприємців. У Хмельницькому та в області досить багато підприємців та фізичних осіб, які займались підприємницькою діяльністю. Ми пам'ятаємо, що РРО лякав підприємців, ніхто не розумів, як воно буде адмініструватися. Ми ініціювали спрощення оподаткування фізичних осіб і відстрочку введення РРО. Я вважаю, що це також спрацювало і дало в свій час немалий плюс.
Низка ініціатив пов'язаних з агрогалуззю, зокрема, пільгове виділення земельних ділянок ветеранам, що сприяло їх самозайнятості. Ми адаптували українське аграрне законодавство до стандартів ЄС. Це дозволило суттєво наростити експорт, зокрема, меду, який на Хмельниччині виробляється у великих обсягах. І ще — це стимулювання експорту під час воєнного стану, законопроєкт №8025.
Ваше ставлення до законопроєкту щодо закупівлі двох російських ядерних реакторів для Хмельницької атомної станції? (від ред. Нардеп був відсутній під час голосування).
Вважаю, що рішення відновити, продовжити будівництво, збудувати та запустити енергоблоки – правильне. Атомна енергетика залишається найдешевшою за собівартістю, тому її розвиток є доцільним. Щодо зауважень про російську присутність: потрібно чесно визнати, що всі атомні станції в Україні були побудовані за радянськими проєктами, тобто з використанням російських технологій, палива та запчастин. Сьогодні таких зв’язків уже немає – постачання з Росії припинено. Було прийнято рішення купити реактори, які вже виготовлені в одній із країн Європейського Союзу. Хоча вони зроблені за російською технологією, вони значно дешевші й доступні вже зараз. Це важливо тому що, наприклад, на виготовлення нових американських реакторів потрібно чекати близько п’яти років. А нам потрібно вирішувати проблему з електроенергією вже сьогодні. Тому моя позиція — однозначно підтримувати продовження будівництва і запуску виключно з прагматичної точки зору, тому що Україна сьогодні має проблему з електроенергією, і нам потрібно її вирішувати.
Як оцінюєте ефективність закону про мобілізацію, чи вважаєте доцільними граничні вікові норми мобілізації, зокрема, щодо призову 18-річних і продовження обов’язку для осіб віком старші за 55?
Закон про мобілізацію був абсолютно необхідним, оскільки до того часу не існувало чіткої процедури та законодавчо визначених механізмів призову. І, звичайно, в перші місяці ми мали хвилю патріотизму, черги під військоматами, люди йшли нічого не запитуючи, але коли пройшло пів року, рік, то виникло питання: одні мобілізуються, інші не мобілізуються. Хтось має відстрочку, хтось — ні. Хтось вже рік прослужив, не може повернутися додому, не може поїхати у відпустку. Через ці суперечності виникла потреба в законодавчих змінах. Таких ініціатив було багато – щонайменше десять. Однією з базових, на мою думку, став законопроєкт, який ухвалювали наприкінці 2023 – початку 2024 року. У ньому чітко прописувалися механізм проходження служби, гарантії для військовослужбовців різного характеру, підстави на відстрочку, були обмежені можливості для зловживань, положення про бронювання фахівців, що особливо важливо для збереження економіки й тилу. Ми не можемо говорити про ефективний фронт, якщо не буде сильного економічного тилу та підтримки з боку бізнесу.
Я підтримую саму ідею цього законопроєкту, однак переконаний, що він ще потребує значного доопрацювання. Потрібно внести додаткові зміни, аби законодавство було максимально справедливим. Також потрібно чітко визначити, хто має право на бронювання: студенти, аспіранти, люди з інвалідністю, представники окремих професій тощо. Усе це має бути чітко врегульовано.
Щодо мобілізаційного віку — я категорично проти, щоб його знижувати. Ніхто не повинен гинути. Але ми розуміємо, що живемо в реальності, де країну потрібно захищати. І кожен дорослий громадянин має нести цю відповідальність. Але молоді, 20-річні хлопці – це наше майбутнє. Ми не воюємо за квадратні метри чи ресурси. Ми воюємо за майбутнє української нації. Тому призивати, знижувати мобілізаційний вік і забирати тих, хто має навчатися, завтра працювати, народжувати і щоб ми втрачали цвіт нашої нації, я категорично проти, і якщо буде таке питання на голосування, я голосувати за це не буду, буду голосувати проти. Звісно, якщо молода людина свідомо хоче служити – вона має таке право. Сьогодні є можливість укласти контракт і в 20, і в 22 роки. Але це має бути добровільне рішення, бо ми ще більше матерів налякаємо. І так вже виїхало з України багато 16-17-річних хлопців. І ми ж розуміємо, що велика кількість цих молодих людей завтра не повернеться в країну. А хто ж тоді буде завтра відбудовувати, відновлювати? Тому навіть коли десь там обговорюється окремими політиками ці питання в такій формі: "хто не воює, той не патріот, той не герой", — ні, не погоджуюся з цим. Є в кожного своя роль і я думаю, що ці молоді хлопці і дівчата, вони не менш важливу роль будуть виконувати тут на місці, кожен в своїй сфері діяльності. А вже більш дорослі, звичайно, що мають зобов'язання, і тут навіть немає про що говорити.
Валерія, студентка:
Студентка Валерія. Суспільне Хмельницький"Нашого нардепа не знаю, а про Сергія Лабазюка чула. Враховуючи, що він встановлює в селах майданчики, допомагає людям, то, думаю, виконує передвиборчі обіцянки. Можливо не всі, та більшість із них. Як мінімум, це помітно. Звертатися до нього по допомогу в мене не було потреби".
ЯК НАРОДНИЙ ДЕПУТАТ СЕРГІЙ ЛАБАЗЮК ГОЛОСУВАВ ЗА НИЗКУ ЗАКОНОПРОЄКТІВ (з сайту ВРУ):
- Підтримав законопроєкт № 8371 (20.08.2024 р.) про регулювання діяльності релігійних організацій, зокрема, заборону УПЦ МП.
- Був відсутній при голосуванні за законопроєкт № 11392 (11.02.2025 р.) про проєктування та будівництво енергоблоків на Хмельницькій АЕС.
- Проголосував за законопроєкт № 10449 (11.04.2024 р.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку.
- Не голосував за поправку № 371 – про негайне відкриття декларацій – законопроєкту № 9534 (05.09.2023 р.) про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану.
- Підтримав законопроєкт № 11384 (16.07.2024 р.) про внесення зміни до Постанови Верховної Ради України "Про фінансове забезпечення діяльності народних депутатів України" щодо оплати праці помічників-консультантів народних депутатів України.
Голосування народного депутата Сергія Лабазюка. Суспільне Хмельницький
РУХ ЧЕСНО ПРО ГУЧНІ СПРАВИ НАРДЕПА
Парламентський аналітик руху ЧЕСНО Віталій Мікула проаналізував у яких гучних справах фігурувало ім’я народного депутата Лабазюка, які мав законодавчі ініціативи, як вдавалося їх впроваджувати та як проявляв себе в роботі парламенту.
Фігурант антикорупційних розслідувань
Сергій Лабазюк має підозру в корупційному злочині. За версією НАБУ в 2023 році, він нібито пропонував хабар віце-прем’єр-міністру з відновлення Олександру Кубракову та голові Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури Мустафі Найєму, розповів Віталій Мікула. За даними слідства, нардеп таким чином хотів отримати для своєї компанії підряди з відбудови інфраструктурних об’єктів на 1 млрд грн. За це з кожного підряду, як вважається, передбачався "відкат". У справі триває судовий процес: спочатку ВАКС відправив Лабазюка до СІЗО, згодом він вийшов під заставу.
"Не голосує" майже на кожному другому засіданні
У 45% Сергій Лабазюк не голосує. Це дуже високий показник для народного депутата, каже Віталій Мікула. Додає, цьому є різні пояснення. Наприклад, іноді таке може бути, що просто хтось вставив у слот картку і нібито нардеп є, і нібито його немає. Важливо зазначити, що РУХ ЧЕСНО особисто не фіксував, щоб Сергій Лабазюк був відсутній у залі при наявності його картки у слоті, але 45% неголосувань — це виглядає щонайменше дивно.
Голосування: "ЗА"– 28%, "ПРОТИ" – менше 1%, "Утримався" — 4%, "Не голосує" — 45%.
Скандальне голосування
Сергій Лабазюк підтримав законопроєкт № 5655 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери містобудівної діяльності", який, каже аналітик, суттєво розширює права забудовників і зменшує права громадян щодо контролю цих забудовників, зокрема, під час відбудови України.
Законотворчість
У законотворчій сфері Лабазюк достатньо активний: кожна четверта його ініціатива проходила голосування в парламенті. Це досить непоганий показник, каже Віталій Мікула. Загалом законодавчі ініціативи нардепа не викликали резонансу чи обурення.
Юлія, мати в декреті:
Юлія, мати в декреті. Суспільне Хмельницький"Хто наш депутат, ні, не знаю, а про Сергія Лабазюка, звісно, чула. Щось виконав із передвиборчих обіцянок, щось – ні. Треба набережну на Олімпійській у Хмельницькому довести до ладу, там ґрунтовка, треба зробити велосипедну доріжку може, бо там всі полюбляють кататися на велосипедах. Це те, що потрібно давно, але не можуть ніяк зробити. По допомогу до нього не зверталася ні я, ні знайомі".
ДЕКЛАРАЦІЇ
У декларації за 2018 рік Сергій Лабазюк вказав, що має у власності житловий корпус в оздоровчому комплексі сімейного типу, крім того, 25% спільної власності у квартирі, у якій такий саме тип права мають його батьки і брат. Вказав п’ять громадських приймалень народного депутата України. Одна належить йому, власником іншої — зазначене ПАТ "Хмельницьке шляхово-будівельне управління № 56", три — орендував, одну з яких у ПП "Аграрна компанія 2004", бенефеціарним власником якого він є.
У декларації за 2024 рік Сергій Лабазюк немає у своїй власності об’єктів нерухомості. Він вказав, що орендує чотири громадські приймальні народного депутата України, три з них – у ПП "Аграрна компанія 2004". Зазначив, що має право проживання у житловому будинку, власником якого є його дружина Віолета Лабазюк. Також винаймає номеру у готельному комплексі "Національний" управління справами апарату Верховної ради України і квартиру у Києві.
В обох деклараціях народний депутат вказав чоловічий годинник "Breguet", право на який набув до подання у 2016 році першої декларації. У декларації за 2024 рік – годинник "Oyster Perpetual Datejust", який придбав у 2022 році за 395 тисяч гривень.
У декларації за 2018 рік Сергій Лабазюк зазначивлегковий автомобіль "Mercedes-Benz" 2015 року, який орендував у ПП "Аграрна компанія 2004". У декларації за 2024 рік вказав, на підставі договору користується двома машинами. "Land Rover" 2017 року належить ТОВ "Вітагро Партнер" (він також є бенефіціар цієї компанії), "Mercedes-Benz" 2021 року – ПП "Аграрна Компанія 2004".
В обох деклараціях нардеп вказав, що має корпоративні права у трьох компаніях, проте у декларації за 2024 рік зазначено, що передав їх в управління. У 2018 році він був бенефіціарним власником 28 компаній, у 2024 – 54.
У декларації за 2018 рік сума доходів Сергія Лабазюка становила 385 тисячі 510 гривень, за 2024 рік – 8 мільйонів 942 тисячі 473 гривні.
У декларації за 2018 рік нардеп вказав, готівкою мав 150 тисяч доларів і 1 мільйон 100 тисяч гривень. У декларації за 2024 рік зазначив, готівкою мав 143 тисячі 404 гривні. Сума коштів, розміщених на банківських рахунках, становила 2 мільйони 879 тисяч 634 гривні.
Статки Сергія Лабазюка за 2018 та 2024 роки. Суспільне Хмельницький
* Дружина Віолета Лабазюк у декларації за 2018 рік вказала, що має у власності 2 житлових будинка, 4 земельні ділянки, у декларації за 2024 рік, крім цих об’єктів нерухомості, додалась ще одна земельна ділянка.
Доходи Сергія Лабазюка за 2018 та 2024 роки. Суспільне Хмельницький
Катерина, пенсіонерка:
Пенсіонерка Катерина. Суспільне Хмельницький"Хто представляє наш округ в Верховній Раді не знаю, а Сергія Лабазюка знаю. Рідко вони виконують свої обіцянки, щось виконують, щось не виконують. У цей час не завадило б їм трошки краще працювати. Особисто я до нього не зверталася, від людей чула відгуки".