За інформацією: Суспільне Хмельницький.
Народна депутатка Олена Копанчук, 2025. Суспільне Хмельницький
"Обранці" — це загальноукраїнський проєкт Суспільного про діяльність народних депутатів з часу обрання у 2019 році. Редакція Суспільне Хмельницький до участі запросила всіх нардепів-мажоритарників від Хмельниччини. Пропонували кожному на рівних умовах надати відповіді на однакові запитання телефоном або письмово. Інформацію про роботу нардепів підготували на основі відкритих джерел. Для цього проаналізували дані офіційного сайту Верховної Ради України, Центральної виборчої комісії, Єдиний державний реєстр декларацій осіб та звернулися за коментарем до Руху ЧЕСНО. Також команда Суспільного поспілкувалася з жителями громад, які входять до складу округу депутата. Їм поставили однакові запитання, зокрема, чи знають вони депутата та що він зробив для округу. У першій серії проєкту розповімо про народну депутатку ВРУ Олену Копанчук.
ОЛЕНА КОПАНЧУК: "Кнопкодавство", скандал із сином-депутатом і зв’язки з Монако
Візитка народної депутатки Олени Копанчук. Суспільне Хмельницький
Депутатські повноваження Олена Копанчук набула 29 серпня 2019 року. Входить до складу Фракції політичної партії "Слуга народу". Є членкинею Комітету Верховної Ради України з питань бюджету, виконує обов’язки заступника голови. Є співголовою групи з міжпарламентських зав’язків із Князівством Монако, а також членкинею груп із міжпарламентських зв’язків з Державою Ізраїль, Королівством Нідерландів, Малайзією, Об’єднаними Арабськими Еміратами, Республікою Польща, Французькою Республікою і Швейцарською Конфедерацією.
ПЕРЕДВИБОРЧА ПРОГРАМА ОЛЕНИ КОПАНЧУК ДЛЯ 189 ОКРУГУ (з сайту ЦВК)
- "Буду розробляти програму фінансування будівництва соціального житла для молодих лікарів, вчителів, службовців".
- "Візьму участь у пошуку інвесторів для організації будівництва молокозаводу у Теофіпольському районі".
- "Винесу на загальнодержавний рівень проблеми модернізації очисних споруд м. Красилова".
Пенсіонерка Людмила
Пенсіонерка Людмила розповідає про народну депутатку Олену Копанчук. Суспільне Хмельницький "Ой, Господи, як же ж вона, та дама, депутатка наша … (згадує прізвище). Не можу сказати, що вона зробила, що не зробила. У мене були обставини, через які я за цим просто не слідкувала. Ні я, ні мої рідні до неї не зверталися. Що треба зробити – сміттєзвалище, з цим великі проблеми".
Ми запропонували Олені Копанчук у зручному для неї форматі відповісти на однакові для всіх депутатів від Хмельниччини питання: які законодавчі ініціативи ви просуваєте в інтересах виборців вашого округу? Які механізми використовуються, щоб голос вашого округу був почутий у Верховній Раді? Чому ви підтримали/не підтримали законопроєкт щодо закупівлі двох російських ядерних реакторів для Хмельницької атомної станції? Як ви оцінюєте ефективність закону про мобілізацію, за який голосували/не голосували, чи вважаєте ви доцільними граничні вікові норми мобілізації, зокрема, щодо призову 18-річних і продовження обов’язку для осіб старше 55 років? У визначені в офіційному листі терміни Олена Копанчук відповіді на питання не дала.
ЯК НАРОДНА ДЕПУТАТКА ОЛЕНА КОПАНЧУК ГОЛОСУВАЛА ЗА НИЗКУ ЗАКОНОПРОЄКТІВ (з сайту ВРУ)
- Підтримала законопроєкт № 8371 (20.08.2024 р.) про регулювання діяльності релігійних організацій, зокрема, заборону УПЦ МП.
- "За" проголосувала за законопроєкт № 11392 (11.02.2025 р.) про проєктування та будівництво енергоблоків на Хмельницькій АЕС.
- Була відсутня при голосуванні за законопроєкт № 10449 (11.04.2024 р.) про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку.
- Не було її при голосуванні за правку 371 – про негайне відкриття декларацій — законопроєкту № 9534 (05.09.2023 р.) про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану.
- Відсутня була нардепка й коли голосували за законопроєкт № 11384 (16.07.2024 р.) про внесення зміни до Постанови Верховної Ради України "Про фінансове забезпечення діяльності народних депутатів України" щодо оплати праці помічників-консультантів народних депутатів України.
Як Олена Копанчук голосувала за законопроєкти. Суспільне Хмельницький
Владислав, робітник
Владислав розповів про діяльність нардепки Олени Копанчук. Суспільне Хмельницький"Не знаю депутата від нашого округу. Спочатку треба, щоб війна закінчилася, а тоді вже щось робити. Зараз немає, як там дороги ремонтувати, чи бруківку класти. Зараз війна, треба допомагати ЗСУ".
РУХ ЧЕСНО ПРО ГУЧНІ СПРАВИ НАРДЕПКИ
Парламентський аналітик руху ЧЕСНО Віталій Мікула проаналізував у яких гучних справах фігурувало ім’я народної депутатки Копанчук, які мала законодавчі ініціативи, як вдавалося їх впроваджувати та як проявляла себе в роботі парламенту.
"Кнопкодавство"
На початку каденції народну депутатку Олену Копанчук викрили на "кнопкодавстві". За себе і за колегу вона проголосувала на засіданні парламенту 11 вересня 2019 року "за основу за законопроєкт про внесення змін до Закону України "Про будівельні норми" (№ 1052). Відповідний відеодоказ розміщений на сайті Руху "Чесно".
За свій вчинок вона перепросила з трибуни Верховної Ради та обіцяла віддати на благодійність місячну зарплату. У коментарі Руху ЧЕСНО відповіла, цитуємо: "Ми ще працюємо над тим, куди перерахувати ці кошти, щоб вони пішли цільово і були ефективно використані. Про все це ви зможете прочитати в моєму звіті. Ми також збираємо додаткові кошти, щоб сума допомоги могла бути значно більшою, ніж зарплата депутата".
Інформації про виконання обіцянки немає, як і за покарання за вчинок, каже Віталій Мікула.
Історія з сином
У 2022 році син Олени Копанчук Дмитро балотувався в одну з міських рад на Львівщині. Пройшов за списком, не отримавши жодного голосу, навіть власного. Зі слів Віталія Мікули, у 2023 стало відомо, що Дмитро виїхав за кордон через систему для волонтерів "Шлях".
Законодавча діяльність
Депутатка виступає в парламенті щодо законопроєктів, пов’язаних із її роботою в бюджетному комітеті. Станом на кінець серпня 2024 року вона подала 258 законодавчих ініціатив, із яких 32% пройшли. Це вищий за середній показник серед депутатів, каже аналітик. Пропустила 24% засідань Верховної Ради, що не є підставою відносити її до прогульників.
Як голосувала
У 42 випадках голосувала "ЗА", "ПРОТИ" — менш як 1%, "УТРИМАЛАСЯ" у 27%, "НЕ ГОЛОСУВАЛА" в 5-6%.
Серед ключових голосувань
Після журналістських розслідувань про збагачення депутатів під час війни з’явився суспільний запит про відкриття декларацій. У вересні 2023 при голосуванні за поправку 371, яка це передбачає до законопроєкту 9534 (про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави чи місцевого самоврядування в умовах воєнного стану) Олена Копанчук була відсутня, хоч і голосувала за інші поправки, зазначив Віталій Мікула.
У грудні 2024 Олена Копанчук підтримала скандальний законопроєкт № 10242 "Про внесення змін до Кримінального Кодексу України щодо встановлення кримінальної відповідальності за несанкціоноване втручання, збут або розповсюдження інформації, що оброблюється в публічних електронних реєстрах та посилення кримінальної відповідальності під час дії воєнного стану за кримінальні правопорушення у сфері використання інформаційно-комунікаційних систем". Закон викликав великий резонанс у медіаспільноти та громадськості через суттєві загрози свободі слова, роботі журналістів та захисту джерел, розповів Віталій Мікула. Верховна Рада провалила повторне голосування за нього в другому читанні.
АНАЛІЗ СТАТКІВ ОЛЕНИ КОПАНЧУК ДО ДЕПУТАТСТВА І ЗАРАЗ (2018 І 2024 РОКІВ)
Статки Олени Копанчук. Суспільне Хмельницький
* У трьох квартирах змінилась дата набуття права власності на листопад 2024 року і ціна. Вартість квартири площею 25,6 м² з 750 775 грн змінилась на 2 668 632 грн; площею 64 м² — з 2 439 000 грн на 3 884 657 грн; площею 37,2 м² — з 1 161 430 грн на 3 098 299 грн.
** Її чоловік Володимир Копанчук володіє корпоративними правами і є бенефіціарним власником трьох компаній, якими володіла Олена Копанчук. Якщо у декларації за 2018 рік у його власності вказана одна компанія, то за 2024 рік має корпоративні права в 11 фірмах. Він є бенефіціарним власником всіх цих компаній. Крім того, ще двох, де немає корпоративних прав.
У декларації за 2018 рік Олена Копанчук вказала п’ять квартир і гараж, за 2024 рік — чотири квартири (ціна на три у новій декларації значно змінилася), гараж й офіс.
В обох деклараціях зазначено, що народна депутатка має майстерню тракторної бригади та сім земельних ділянок.
У декларації за 2018 рік Олена Копанчук вказала, що з квітня 2016 у селі Ружичанка Розсошанської громади бере в суборенду земельну ділянку площею 53 тисячі 651 м². У декларації за 2024 рік про це не йдеться.
У декларації за 2018 рік народна депутатка зазначила дачний будинок і дві земельні ділянки у Севастополі, власником майна є третя особа. У декларації за 2024 рік змінився тип права на відчужено на тимчасово окупованій території. Крім того, вказано, що з травня 2021 року винаймає квартиру у Києві.
У декларації за 2018 рік Олена Копанчук зазначила три машини ("Мерседес" 2003 року, "Тойота" 2007 року, "Пежо" 2006 року), за 2024 рік – одну ("Мерседес-Бенц" 2020 року).
У декларації за 2018 рік народна депутатка вказала, що має корпоративні права у 12 компаніях. Крім того, вона була їхнім бенефіціарним власником. У декларації за 2024 у неї немає ніяких корпоративних прав, вона є бенефіціарним власником лише благодійної організації "Благодійний фонд "Єдність народу" та громадської організації "Об'єднання захисників України та їх родин".
Статки Олени Копанчук. Суспільне Хмельницький
*** 148 700 грн із загальної суми позичила ТОВ "Обзор", бенефіціарним власником якої була.
**** 500 000 грн позичила готівки фізичній особі, 288 700 грн – ТОВ "Обзор", бенефіціаром якого є її чоловік.
За 2018 рік Олена Копанчук заробила 2 мільйони 963 тисячі 830 гривень, за 2024 рік — 907 тисяч 953 гривні.
У декларації за 2018 рік Олена Копанчук вказала, що готівкою мала 2 мільйони 400 тисяч гривень. Сума коштів, позичених третім особам, становила 648 тисяч 700 гривень, з них 148 тисяч 700 гривень — ТОВ "Обзор", бенефіціарним власником якої була.
У декларації за 2024 рік нардепка зазначила, готівкою мала 45 тисяч доларів, 320 тисяч гривень. Сума коштів, розміщених на банківських рахунках, становила 342 тисячі 753 гривні. Готівкою позичила фізичній особі 500 тисяч гривень. Крім того, позичила ТОВ "Обзор", бенефіціаром якої є її чоловік, 288 тисяч 700 гривень.
Наталія, людина з інвалідністю
Наталія розповідає про діяльність народної депутатки Олени Копанчук. Суспільне Хмельницький "Нашого депутата не знаю. Ті, хто хочуть у депутати, вони багато обіцяють. Не зверталася, бо треба знайти, де вона ще. Що наша депутатка зробила? От прийду я зараз до неї і скажу, щоб допомогла з грошима ліки купити. Вона мені "шиш" великий покаже, і на тому кінець".