Добірка фейків за тиждень. Фото: slovoidilo.ua
В соціальній мережі Тік-Ток просуваються відеоролики про неіснуючі виплати.
Цього тижня в соціальних мережах ширяться нові маніпулятивні повідомлення. Їх мета не змінилася – “грати” на болях людей задля власної вигоди. Деякі повідомлення створюють аби набрати аудиторію, деякі як приманку задля шахрайства, а деякі – щоб дестабілізувати моральний стан українців.
Фейк про виплати “дітям війни”
У соціальній мережі Tik-Tok поширюється відео, в якому йдеться про буцімто прийняття нового закону № 4995 про статус «дитина війни», згідно з яким із 1 вересня 2024 року діти отримуватимуть по 15 тисяч гривень щомісяця протягом трьох років.
Також відеозапис супроводжується скриншотами з порталу «Дія» про статус особи «дитина війни». Ідентифікатор послуги – 01199.
Як зазначають у “Центрі протидії дезінформації”, насправді ця інформація не відповідає дійсності. Закон № 4995, про який ідеться у відео, був прийнятий ще у 2017 році і він стосується забезпечення житлом сімей загиблих воїнів АТО.
Крім того, за ідентифікатором послуги 01199 дійсно можна отримати статус «дитина війни», але йдеться лише про осіб, які є громадянами України та яким на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.
Подібні маніпуляції поширюються з метою клікбейту і введення суспільства в оману. Довіряйте лише верифікованим джерелам інформації.
Раніше сайт “Є” ye.ua спростовував фейк про соціальні виплати всім українцям.
Черговий фейк про мобілізацію
В українському проросійському телеграм-каналі пишуть, що раніше при поповненні лав ЗСУ ставка робилася переважно на жителів східних, південних і частин центральних областей України, однак тепер черга дійшла й до заходу країни. Донедавна регіон буцімто значно відставав у проведенні мобілізації «з мовчазної згоди центральної влади».
Нібито серйозне виснаження мобілізаційних резервів у Південно-Східній і Центральній Україні змусило Київ забути про «привілейоване» становище західних областей і вдатися до вимушеного розширення зони примусової мобілізації.
Видання “Детектор медіа” розповідає, що це фейк.
Також у пропагандистському дописі йдеться, що саме західні регіони є лідерами за кількістю ухилянтів. А нововведення вже начебто викликали шквал невдоволення серед місцевого населення, яке «звикло виявляти патріотизм лише на словах, а не на ділі».
Насправді точних даних із розподілу мобілізованих по областях у відкритих джерелах не публікують. Не існує відповідних даних і про ухилянтів. Подібні твердження є не більше, як вигадкою пропагандистів, яка має на меті розділити український народ і налаштувати людей із різних регіонів одне проти одного.
Фейк про покарання родичів “ухилянтів”
Проросійські телеграм-канали активно поширюють фото нібито офіційного документа, в якому йдеться про покарання родичів тих людей, що ухиляються від мобілізації в Україні. Вказується також, що він підписаний прем’єр-міністром України Денисом Шмигалем.
Фактчекери “Центру протидії дезінформації” перевірили достовірність “документа” в Секретаріаті Кабінет Міністрів України. За даними ЦПД “документ” є підробкою. Його формат неправильний з редакційної точки зору, прем’єр-міністр не пише подібних листів, а дає доручення, які мають іншу структуру.
Крім того, що документ має граматичні помилки, вказаний у ньому номер не відповідає стандартам Кабінету Міністрів. Також встановлено, що документа з таким вихідним номером у 2024 році взагалі не існує.
Цей фейк спрямований на створення паніки серед населення та дискредитацію українських інституцій. Закликаємо довіряти лише перевіреним джерелам інформації.
Сумнівні групи
Освітній портал “Нота Єнота” детально розібрав приклади груп в соціальних мережах, які нерідко належать росіянам, хоча й маскуються під українські.
Загалом, за спостереженнями фактчекерів, є кілька типів груп – кожен спрямований на свою аудиторію, але алгоритм один і той же: спочатку втертися в довіру, а далі – просувати проросійські тези та розколювати суспільство.
Тип перший – патріотичний. У ній розміщують якомога більше фото з українськими символами. “Лайкни, якщо справжній українець”. Тут пости і про любов до України, і приклади патріотизму, і картинки з фотостоків, і ілюстрації, створені штучним інтелектом, і фото, вкрадені з медіа. А ще – ціла купа картинок зі справжніми та фейковими цитатами. Мова йде про контент, який провокує людей на швидку реакцію: лайк, репост чи коментар.
Тип другий – вітальний. День народження, весілля, понеділок чи просто гарний день – без різниці. Картинки з букетами квітів, відео з пісенними привітаннями і короткі віршики у виконанні дітей. Або ж слайдшоу – картинки з гарними словами. Так, не всі групи, що публікують такий контент є російськими, але до таких груп слід бути в рази уважнішими.
Тип третій – релігійний. Релігійне свято чи молитва за сина, за доньку, за Україну, за перемогу.
Тип четвертий – вражаючий. На таких сторінках та в таких групах будуть шок і сенсація, факти, про які ви не здогадувалися та відео, які ви точно маєте побачити. Часто у таких групах кириличні літери замінені на латиницю.
Тип п’ятий – група з порадами. Як вберегти капусту від тлі, як зберегти життя пральній машині, рецепт дуже смачного варення з того, що під рукою і тд.
Тип шостий – ностальгічний. За дитинством, за юністю, за молодістю, за срср. Там і цитати з радянських фільмів, і небо зеленіше, і ковбаса по два двадцять.
Тип сьомий – зрадливий. Тут максимальна кількість відео про те, що все пропало, що держава вас не захищає, що командири зрадили, що дітей забирають, що гребуть на мобілізацію усіх поспіль. А ще – поради від усіх типів “експертів”, як не платити податки, як не брати повістку, як спілкуватися з поліцією, як вимагати виплату за те, що ви українець.
Тип восьмий – пошуковий. “Допоможіть знайти”: тата, друга, брата, сестру, собаку, кошеня, документи і тд. Часто через такі групи збирають інформація як спецслужби, так і шахраї.
Звісно, не кожна група, яка має такий контент, керується московитами (до речі, у переважній більшості адміни сидять у Вірменії, Індонезії, В’єтнамі, США та інших країнах), проте зачасту це прапорець, що треба задуматися, чи не допомагаємо ми росіянам своїми емоціями.
Читайте також: У Хмельницькому відкрили Центр психологічної підтримки для родин, що втратили близьких