Нові фейки про коштовне придбання родини Зеленських та чорних трансплантологів: добірка тижня

Нова добірка роспропаганди за кордоном. Фото: ілюстрація створена за допомогою ШІ в GPT-чат

У мережі активно поширюється фейк про те, що Президент України Володимир Зеленський нібито придбав парадний автомобіль Гітлера.

Російська пропаганда намагається за кордоном створити образ Президента України Володимира Зеленського, як багатія, який купує коштовні речі, пов’язані з нацистами.

Черговий фейк про нібито коштовну покупку родини Зеленських

У мережі активно поширюється фейк про те, що Президент України Володимир Зеленський нібито придбав парадний автомобіль Гітлера за 15 мільйонів доларів.

Як повідомляє “Центр протидії дезінформації”, першоджерелом фейку стала стаття на сайті Seattle Tribune, який був створений лише п’ять днів тому. Автор статті не зазначається.

Ця брехня швидко поширилась в інтернеті, зокрема в соціальній мережі X (колишній Twitter).

У матеріалі є фото автівки, буцімто припаркованої біля Офісу Президента, яке начебто опублікував відомий український телеграм-канал. Однак на самому телеграм-каналі такої світлини немає.

Сайт “Є” ye.uaраніше вже фіксував фейки подібного характеру, спрямовані безпосередньо на дискредитацію Президента України та його родини.

Наприклад, щойностворений англомовний сайт поширив фейк, що Володимир Зеленський нібито придбав віллу в британського короля Чарльза.

Фейковий іспаномовний сюжет

В соціальних мережах та медіа поширюється іспаномовний новинний сюжет про те, що тіло полеглого колумбійського бійця Майкла Рамірезі Фіно з Інтернаціонального легіону буцімто повернули родині без внутрішніх органів.

Фактчекери видання “Стоп Фейк” відзначають, що це дезінформація, а подібне відео підроблене.

На відео нібито матір військового заявляє, що вона звернулася за поясненням до керівництва Інтернаціонального легіону, і їй відповіли, що органи її сина були пересаджені пораненим побратимам, однак жінка сумнівається в цьому. Таким чином, російські пропагандисти знову повертаються до своєї улюбленої теми — так званої чорної трансплантології на території України. Про такі фейки неодноразово писав сайт “Є” ye.ua.

Вся ця історія вигадана, а відеосюжет — сфабрикований пропагандистами. По-перше, фактчекерам не вдалося знайти в мережі іспаномовного медіа з назвою «Ahora» — вірогідно, пропагандисти власноруч намалювали логотип вигаданого видання. Більш того, жодне інше авторитетне джерело не повідомляло про цю історію. По-друге, судячи зі сторінки Майкла Раміреза Фіно в Instagram, жінка, чиє фото використано у ролику, не є його матір’ю. Насправді матір військового звати Ліліан Рамірез — боєць також публікував фото з жінкою на ім’я Рейна Рамірез, однак це його бабуся або й більш далека старша родичка. Саме цю фотографію зловмисники і використали у сфабрикованому ролику.
В Інтернаціольнальному легіоні фактчекерам розповіли про долю військового.

«Інцидент, у якому військовослужбовця офіційно зарахували до категорії зниклих безвісти, стався в Україні. Таке найменування присвоєно тому, що, незважаючи на зусилля Збройних сил України, його тіло досі не знайдено та не вилучено. Як наслідок, військова влада не змогла підтвердити його точну долю, і він залишається категоризованим під цим статусом, доки додаткові докази або спроби відновлення не прояснять його ситуацію», – йдеться у повідомленні.
Таким чином, хоча бієць дійсно вважається зниклим безвісти, українська сторона поки що не отримала його тіло, що повністю суперечить історії пропагандистів.

Фейк про Україну та BlackRock

Російські пропагандисти поширюють у соціальних мережах інформацію, нібито 47% території України належить BlackRock, а представники компанії приїхали до Києва та попросили не ховати загиблих військових на їхніх землях. Утім це – фейк, пише “Детектор медіа”.

Дзінформацію спростували фактчекери литовської версії балтійського медіаконгломерату Delfi. Вони з’ясували, що твердження про те, що BlackRock заборонила Україні ховати своїх військових, є помилковим. Згідно з пресслужбою Президента України, наприкінці 2022 року Володимир Зеленський провів дистанційну зустріч із генеральним директором BlackRock Ларрі Фінком, під час якої обговорювалися можливі проєкти для допомоги у структуризації фондів на відновлення країни.

У 2023 році уряд України підписав угоду з BlackRock та JPMorgan для створення фонду, що має на меті залучити сотні мільярдів доларів приватних інвестицій для відновлення економіки України, але у цьому не йшлось про обмеження ховати військових. Крім того, близько 70% території України – це сільськогосподарські землі. Станом на 2020 рік близько 31 мільйон гектарів, або 75%, належало приватним власникам. Найбільші компанії контролювали лише 16% сільськогосподарських земель, тобто приблизно 6,45 мільйона гектарів. У країні працює понад 10 іноземних аграрних компаній, які володіють близько 3-4 мільйонами гектарів землі. Найбільшими з них є американська Agroprosperis (300 000 гектарів) і саудівська Continental Farmers Group (195 000 гектарів), але BlackRock не інвестувала у жодну з цих компаній.

Грузинський фактчекінговий портал Mythdetector знайшов запис із телеграм-каналу, на якому базується це твердження, ще у липні. Автор посту стверджує, що гендиректор BlackRock нібито порадив Україні не забруднювати орні землі тілами загиблих солдатів і використовувати крематорії. В описі каналу зазначається, що ця інформація може бути сатиричною або фальшивою.

Цей фейк покликаний зобразити Україну як країну, яка втратила суверенітет і повністю залежить від західних корпорацій.

Поширення негативу проти України в світі

Російські пропагандисти намагаються створити ілюзію, що в башатьох країнах протестують проти підтримки України.

Як повідомляє Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, під час її останньої Генасамблеї ООН.
соцмережами поширився відеоролик, автор якого зафіксував нібито вуличну акцію проти України біля будівлі штаб-квартири організації.

В дійсності ж учасники цієї акції висловлювали протест проти переслідування адептів релігійного руху Фалуньгун у Китаї. Такі демонстрації традиційні для Нью-Йорка в дні проведення сесії Генасамблеї ООН. Ось тільки транспарант на вірусному відео більше схожий на той, що використовували на акціях у 2021-2023 роках, а не у 2024-му.

Також, як стверджують пропагандисти, наприкінці вересня в Нью-Йорку двоє чоловіків тримали антиукраїнські плакати і карикатурні зображення президента Зеленського.

Але, наприклад, до фотобанку Getty Images потрапили кадри з цих акцій з плакатами на підтримку Україні.

На фотографії двоє чоловіків тримають плакати з написами «Russia is a terrorist state» і «Stand with Ukraine». Судячи з антуражу, це приблизно те саме місце, що й на вірусному відео, тільки зняте з іншого ракурсу. Люди зі знімка схожі на героїв ролика, але одягнені інакше. На численних фотографіях із Нью-Йорка, знятих в той час, похмура погода, а на відео, що розійшлося проросійськими Telegram-каналами, яскраво світить сонце.

Як повідомив проєкт «Проверено. Медиа», основою цього відео став ролик із верифікованого YouTube-каналу Voice of America Africa, опублікований ще 21 вересня минулого року. При створенні цього відео з вересня 2024-го фейкороби обрізали логотип каналу та відредагували плакати і погоду. Але попри зусилля фейкоробів, антиукраїнської «осені в Нью-Йорку» не сталося.

Джерело

Новини Хмельницького