Навчають фермерів та виробників крафтової продукції: у Хмельницькому стартувала безкоштовна “Школа успішного аграрія”

За інформацією: Суспільне Хмельницький.

Слухачка “Школи успішного аграрія” хмельничанка Оксана Синюк – власниця козиної ферми та сироварні. Фото: Суспільне Хмельницький

Хмельничанка Оксана Синюк прийшла у "Школу успішного аграрія", аби навчитися отримувати прибуток від улюбленої справи. Вона є власницею козиної ферми і сироварні, на яких працює вся її родина.

"Закінчився сезон, після Нового року ми сіли, порахували усі наші затрати і увесь прибуток з реалізації сиру, і я знову ж таки дійшла до того, що ми навіть на нуль не вийшли. Вирішила з цим щось робити і прийшла на Школу. Хочу навчитися заробляти", — каже Оксана Синюк.

Жінка розповіла, чому шість років тому вирішила робити сири.

"По бізнесу я подорожувала дуже багатьма країнами, і коли я бачила їхній асортимент сирів, а особливо, коли я познайомилася саме з хорошими крафтовими козиними сирами, я дуже зацікавилася цією справою. І питання, чому в нас такого немає, засіло глибоко в мене в голові. Тоді я вирішила, а хто, як не ми, започаткуємо таку справу у нас в Хмелницькому", — розповідає Оксана Синюк.

Слухачі третьої хмельницької “Школи успішного аграрія”. Січень, 2024 рік. Фото: Суспільне Хмельницький

На Хмельниччині наразі є понад сотня сімейних фермерських господарств, розповів лектор школи, керівник сільськогосподарської дорадчої служби Олександр Березюк.

"Це досить проста в реєстрації, проста у функціонуванні форма власної справи. Це — перший крок, дуже хороший крок для тих, хто хоче розвивати аграрний бізнес, сільськогосподарський бізнес, з маленького поступово виростати", — говорить лектор.

Зі слів Олександра Березюка, фермери Хмельницької області займаються і тваринництвом, і рослинництвом.

Віталій Мартинюк, який сім років вирощує виноград на Хмельниччині, теж цьогоріч прийшов повчитися у “Школу успішного аграрія”. Фото: Суспільне Хмельницький

Хмельничанин Віталій Мартинюк сім років вирощує виноград у кількох районах Хмельниччини. Кількість сортів, каже, не рахував, та має від надранніх до найбільш пізніх термінів дозрівання. Починав із 200 кущів.

"Зараз розширюємося. Ця тема засмоктує, дуже цікаво. Своєрідна така медитація, коли працюєш на винограднику. Влітку повно роботи, немає такого, що її немає, — розповідає чоловік.

На навчання, каже Віталій Мартинюк, прийшов за новими знаннями щодо вирощування та реалізації сільськогосподарської продукції.

Одна із організаторок “Школи успішного аграрія”, виконувачка обов’язків начальника управління економіки Хмельницької міської ради Наталя Сахарова. Фото: Суспільне Хмельницький

«Мета школи – залучати людей до підприємництва, до нових ідей, до ведення сільського господарства. Через повномасштабну війну багато людей втратили роботу, ця школа надає можливість подивитися на сучасні реалії та що потрібно, щоб реалізувати власну справу. Ці школи набули актуальності через те, що ми вже громада, і маємо в об’єднанні 24 села. Тому це актуально здобути навички, які навчать людей вирощувати рослини, тварин, і залучити гранти, які допоможуть їм у майбутньому розвитку", — каже Наталя Сахарова.

Зі слів посадовиці, навчання у Школі триватиме два дні, протягом яких слухачі отримають теоретичні і практичні знання з організації та розвитку аграрного бізнесу, почують як залучити державні або грантові кошти, отримати фінансування міжнародних інституцій.

Навчання у хмельницькій “Школі успішного аграрія” триватиме два дні. Фото: Суспільне Хмельницький

"Своїми знаннями з учасниками поділяться практики, які мають власний досвід, реалізували власні проекти і мають, що розказати іншим. Говоритимемо під час школи і про зелений туризм, інноваційні вертикальні ферми та багато іншого. Усі учасники школи по її завершенню отримають відповідні сертфікати", — говорить Сахарова.

Вона зазначає, що минулого року навчання у "Школі успішного аграрія" пройшли понад 50 жителів громади.

Новини Хмельницького