За інформацією: Суспільне Хмельницький.
Картопля на конвеєрній стрічці, вересень 2024. Суспільне Хмельницький"Маємо дві лінії первинної переробки. На одну йде набір на сіті на РЦ, на продаж. На другу лінію — йде на закладку в склади".
На Хмельниччині триває сезон збору фермерськими господарствами овочів так званого "борщового набору". Вісім сільгосппідприємств вирощували картоплю на двохстах шістдесяти п’яти гектарах, розповіла начальниця відділу Управління розвитку агропромислового комплексу Ванда Сердюк. За її словами, основну кількість картоплі вирощують на городах — в особистих селянських господарствах.
"Картопля у нас по всіх категоріях господарств разом із населенням займає 62 тисячі гектарів".
Механізований пристрій для миття картоплі, вересень 2024. Суспільне Хмельницький
Цього року їхнє підприємство висадило картоплю на понад ста гектарах, каже Ігор Василевський, інших овочів – на ста шістдесяти.
"По 40 гектарів усіх інших культур: буряк столовий, морква, цибуля капуста".
Площі, каже директор, такі, як і минулого року. Проте врожайність менша через посуху.
"Місяць не було дощу, картопля не росла, та взагалі нічого не росло. В кого ще полив, той трішки щось".
Крім того, за його словами, не вистачає працівників, хоч підприємство на 85% механізоване.
Працівники фермерського господарства розкладають картоплю на конвеєрній стрічці, вересень 2024. Суспільне Хмельницький"Їх просто немає. Механізаторів більше. А скажімо, там нам треба шланги зібрати — крапельну стрічку, то вже проблема. Якщо ми 50% механізаторів можемо забронювати, то інших ми не можемо".
Ігор Василевський каже, зараз на овочівництві у нього працює 20 людей.
"В період збору, от зараз, мені потрібно ще мінімум 30 людей".
Дефіцит кадрів та потреба платити їм більше, а також засуха призведе до зменшення площ вирощування овочів, про це розповів консультант із реалізації овочів Іван Завийборода.
"Якщо людей нема, то замість, умовно 50 гектарів капусти посадять 10, скільки можуть зібрати".
Цьогорічний врожай картоплі, вересень 2024. Суспільне Хмельницький
Городина, каже, подорожчає, зокрема картопля.
"Я думаю, що максимально десь 35 гривень буде коштувати десь у грудні. Бо всі розраховують на те що буде імпорт картоплі, але у Європі також неврожай".
Проблему з кадрами, за словами консультанта, дещо вирішить механізація підприємств.
"Треба купувати комбайни, лінії, щоб зменшувати кількість людей, задіяних в процесі вирощування. Але питання в тому: "А за які гроші?".
Готова для збуту картопля, вересень 2024. Суспільне Хмельницький
Розвиток овочівництва, каже, можливий завдяки розширенню експорту. Фермер Ігор Василевський розповів: для розширення цього напрямку важливий ринок збуту.
"Якщо буде кому виростити та кому з’їсти, отже розвинемо його, скільки треба – стільки виростимо. Але потрібно, щоб всі державні закупки йшли напряму від фермера, що здешевить ціну на продукцію, в першу чергу від держави".
За словами Івана Завийбороди, якщо проблеми зі збутом та кадрами не вирішити, фермери дедалі більше відмовлятимуться від вирощування картоплі й інших овочів.