На Хмельниччині у національному природному парку росте їстівний червонокнижний гриб: в чому його унікальність

За інформацією: Суспільне Хмельницький.

Гриб спарасис кучерявий, вересень 2024. НПП “Мале Полісся”

На Хмельниччині у національному природному парку "Мале полісся" росте червонокнижний гриб спарасис кучерявий. У народі його називають "гриб баран" або "грибна капустка". Гриб вважається їстівним, але збирати його заборонено.

Про це Суспільне Хмельницький розповіла старша наукова співробітниця національного природного парку "Мале Полісся" Наталія Кратасюк.

За її словами, листочня кучерява, спарасис кучерявий (Sparassis crispa) – гриб, занесений до Червоної книги України, а також до списків охоронюваних видів у багатьох інших країнах Європи.

"Це обумовлено не тільки рідкістю його трапляння, а й тим, що вид має обмежене поширення та вразливий до деградації середовища існування, особливо через вирубку старих хвойних лісів".

Листочня кучерява є сапротрофним грибом (руйнівником), що розвивається на залишках деревини, переважно сосен.

"Її плодові тіла формуються на коренях або пнях старих дерев, викликаючи у них кореневу гниль, що робить цей гриб одночасно екологічно важливим і небезпечним для лісових господарств".

На території нацпарку гриб трапляється не часто, переважно у хвойних лісах старовікових сосен, надаючи перевагу сухим, піщаним ґрунтам.

"Зазвичай його можна зустріти з кінця літа до пізньої осені, коли гриб активно утворює свої характерні плодові тіла, які можуть досягати ваги в кілька кілограмів, а в діаметрі – до 50 см. Плодове тіло гриба надзвичайно розгалужене, що робить його зовнішній вигляд схожим на кучеряву звивисту масу, забарвлення якої змінюється від блідо-кремового до коричневого. Лопаті гриба мають тонку ніжну структуру і надають йому унікального вигляду, за що він отримав свої народні назви – "гриб баран" або "грибна капуста".

Для збереження виду сьогодні важливо зберігати природні біотопи – старі хвойні ліси, які є оптимальним середовищем для розвитку листочні кучерявої. Також важливо контролювати збір цих грибів для особистих і комерційних цілей, адже листочня, хоч і вважається їстівною на ранніх стадіях розвитку, все ж таки є охоронюваним видом і його збір заборонено.

Новини Хмельницького