За інформацією: Суспільне Хмельницький.
У музеї хустки представлено майже 300 експонатів, січень 2025, Хмельниччина. Анжела Дацько
У селі Завадинці Городоцької громади, що на Хмельниччині, функціонує музей хустки. У ньому представлено майже 300 експонатів, серед яких є вітчизняні й іноземні, святкові й буденні хустки.
Про це в етері Українського радіо Хмельницького розповіли завідувачка Завадинецького сільського клубу Анжела Дацько та бібліотекарка Завадинецької сільської бібліотеки Олена Мельник.
Як виникла ідея створення музею, і чому саме хустка стала його головним експонатом?
Одного разу я прочитала в газеті, що в Дунаївцях планують створити музей хустки. Це надихнуло мене зробити щось подібне в нашому селі. Своєю ідеєю поділилася з нашою бібліотекаркою Оленою Василівною. Ми почали працювати.
Хустка — це не просто частина одягу, а оберіг, символ жіночої краси й тепла. Тому вирішили, що хустка стане центральним експонатом музею. Хоча в нашій колекції є й інші елементи українського одягу, наприклад, сорочки та плахти, а також рушники та предмети побуту.
У колекції музею є як українські, так й іноземні хустки, січень 2025, Хмельниччина. Анжела Дацько
Які хустки представленні у колекції?
Коли ми відкривали музей, у нас було 289 хусток. Нещодавно нам принесли ще шість. Збирати їх допомагали жителі навколишніх сіл. У нашій колекції є не лише українські хустки, але й з Туреччини, Японії, Канади. Крім того, в експозиції зібрані різні хустки: святкові та буденні, з унікальними орнаментами та різного матеріалу, серед яких і шовкові, і з грубої тканини.
Я передала в музей три хустки, які дістались мені від мами, а їй від її матері. Сестра мого прадіда прислала ці хустки з Канади. Під час війни її забрали в Німеччину. Додому вона так і не повернулася, вийшла заміж й іммігрувала в Північну Америку.
Розкажіть про оформлення експозиції.
Ми намагалися викласти хустки так, щоб кожну можна було побачити. Наприклад, у нас є інсталяція "Символ миру": велика блакитна хустка слугує фоном, а з білих виклали птахів. Це символізує чисте небо й свободу. У колекції є унікальні екземпляри.
Наприклад, хустка XIX століття з геометричним орнаментом, яку нам передала Тамара Бень. Також маємо хустки помаранчевого та фіолетового кольорів, колись вони були рідкісні. Цікаво, що серед всіх хусток немає таких, щоб повторювались. Є такі, на яких зображені символи України: маки, колоски пшениці, волошки, калина.
Хустки з музею використовують під час виступів місцевого фольклорного колективу, січень 2025, Хмельниччина. Анжела Дацько
Яка ваша улюблена історія, пов’язана з якоюсь хусткою?
Є хустка, яку в 1946 році чоловік надіслав своїй дружині з Німеччини. Жінка берегла її все життя як найдорожчий подарунок. Ця хустка — символ вірності й пам’яті про непрості часи.
Плануєте проводити майстер-класи із зав’язування хусток?
Поки що ні, але дозволяємо відвідувачам приміряти їх та фотографуватися. Ми також використовуємо хустки під час виступів нашого фольклорного колективу "Бабограй", демонструючи різні способи їх зав’язування.
Авторка: Інна Ніколаєва