За інформацією: Суспільне Хмельницький.
Ветеран війни Андрій Яцух, жовтень 2024 року, Хмельниччина. Суспільне Хмельницький
Ветеран війни Андрій Яцух пере й сушить спецодяг працівників елеватора в Ямполі на двох промислових машинках.
"У кожну вміщується чотири бушлати або чотири комплекти спецодягу, який брудниться і робітники мусять його прати після зміни. У нас тут 4 зміни, і на кожній з них працюють трактористи, електромонтери, водії, працівники складу".
Завідувач господарства Сергій Кишан згадує, що до цього на елеваторі пральні не було, тому робітники машинкою задоволені.
"Працівникам через зміну одяг потрібно прати, раніше вони носили одяг додому, і прали там, а зараз відробив зміну та здав одяг. Вони приходять на роботу, а там вже сухий одяг, вдягнувся і пішов працювати".
За словами Андрія Яцуха, він працює в пральні менш як місяць, відколи повернувся з війни в рідне село Лепесівка та пішов працювати на елеватор, де працював до квітня 2023 року машиністом завантажувально-розвантажувальних зернових машин. Тепер працювати там не може за станом здоров’я, після поранення в лісі під Кремінною Луганської області. Тепер може виконувати лише полегшену роботу.
"Це був прильот, 120-та міна, нас тоді трохи затрьохсотило. Якби мене пару годин пізніше винесли, то, може, не був би в живих. Я вісім днів відлежав після того в комі і потім прокинувся вже у Вінниці в госпіталі. У мене вибило черепну коробку і це все затягнули пластиною. Мене врятували, щоб врятувати праве око", — пригадує ветеран.
Провідна координаторка по взаємодії з військовими ветеранами компанії Ірина Губарєва, жовтень 2024 року, Хмельниччина. Суспільне Хмельницький
Провідна координаторка по взаємодії з військовими ветеранами компанії Ірина Губарєва розповіла про те, щоб Андрій мав роботу — облаштували на підприємстві пральню.
"Орієнтовно наш проєкт коштував до 300 тисяч.Ми підбирали таку посаду, щоб вона відповідала фізичним можливостям нашого ветерана і індивідуальному його плану реабілітації, щоб людина відчула важливість цієї професії, цієї посади і щоб наш ветеран теж був постійно в якомусь колі спілкування".
Із її слів, Андрій Яцух — не один ветеран на цьому елеваторі. Загалом на всіх підприємствах їхньої компанії діють програми для військових ветеранів.
"У нас систематично проходять навчання з колективами, як правильно вести себе і комунікувати з ветеранами", — розповіла Ірина.
Як розповів директор обласного центру зайнятості Віталій Бандирський, роботодавців заохочують працевлаштовувати ветеранів урядовими програмами: за цей рік ними скористалися в області п’ять роботодавців.
"Станом на сьогодні служба зайнятості надала за працевлаштування учасників бойових дій п’ять компенсацій роботодавцям — 50 відсотків фактичних витрат на заробітну плату".
Послуги та можливості для учасників бойових дій та роботодавців, жовтень 2024 року, Хмельницький. Суспільне Хмельницький
За його словами, діє й програма працевлаштування людей з інвалідністю.
"Якщо ми говоримо про другу групу інвалідності, то роботодавець може отримати до 71 тисячі гривень за облаштування робочого місця для ветерана, якщо ми говоримо про першу груп інвалідності, то це 106 тисяч 500 гривень"
За словами Андрія Яцуха, робота, якою він займається, його влаштовує, та цього року він вступив до економічного вишу і надіється згодом працювати на іншій посаді.