На встановлення напису на крутому схилі пішло понад два тижні. Фото: надане Володимиром Захар’євим
Розмір викладеного напису – 16 з половиною на майже 9 метрів.
У селі Миньківці на Дунаєвеччині, на місцевій горі Бельмонт, виклали з білого каменю масштабний патріотичний напис «Україна понад усе!» Відтепер всі, хто подорожує селом, можуть побачити його з дороги, яка веде з боку Дунаївців у Новоушицькому напрямку.
Ініціював створення такої інсталяції Володимир Захар’єв, засновник місцевого музею графа Ігнація Мархоцького та керівник Центру Мархоцькознавства, заручившись підтримкою керівництва громади та хмельницького полку «Бойового братерства України», до якого він входить як курінний.
Як розповідає Володимир Захар’єв, Миньківці – надзвичайно мальовничі та мають багату історію, тож хотілося зробити щось таке, щоб додало селу ще однієї цікавої родзинки та вкотре підкреслити, що дух національної єдності та патріотизму живе не лише в серцях людей, а й в їхніх діях.
Розташований на схилі гори, напис добре видно з дороги, що з’єднує Дунаївці та Нову Ушицю. Фото: надане Володимиром Захар’євим
Напис поставили за мету виготовити до 1 жовтня – свята Покрови, Дня українського козацтва та Дня захисників і захисниць України. Працювали над його створенням понад два тижні.
Камені для напису зібрали в місцевому кар’єрі, після чого їх доставили на місце та почали роботу. До праці залучили місцевих чоловіків, переважно пенсіонерів.
До роботи залучили місцевих мешканців. Фото: надане Володимиром Захар’євим
За словами Володимира Захар’єва, працювати було непросто, адже схил гори доволі крутий. Фото: надане Володимиром Захар’євим
За словами Володимира Захар’єва, працювати було непросто, адже схил гори доволі крутий. Попри складність умов, робота була завершена вчасно до 1 жовтня. Розмір викладеного напису вражає: 16 з половиною на майже 9 метрів.
На Покрову тут влаштували урочисте відкриття інсталяції. Окрім того, поруч з написом на горі висадили три дерева – дуб, смереку та бук. В майбутньому тут планують закласти парк.
На Покрову відбулося відкриття патріотичного напису та висаджування дерев. Фото: надане Володимиром Захар’євим
Історія самої гори Бельмонт з непритаманною для нашої місцевості назвою також цікава. За словами Володимира Захар’єва, Бельмонд з французької – дивовижна гора. Назву їй дав граф Ігнацій Сцибор Мархоцький – відомий реформатор та засновник «Миньковецької держави», якій свого часу звів на цій горі свій палац. Як справжня держава, вона мала свої кордони, тут випускали власні гроші, було скасовано кріпацтво, а відносини між мешканцями базувалися на законодавчих актах, які писав Мархоцький.
Читайте також: «CODEX»: на Хмельниччині видали книгу, присвячену архітектурі Славути