За інформацією: Суспільне Хмельницький.
Цьогорічна програма форуму складається з 21 заходу, квітень 2025, Хмельницький. Суспільне Хмельницький
У Хмельницькому відбувся 19 щорічний обласний форум "Книжкова весна на Хмельниччині". Учасники обговорили з якими викликами зіштовхнулися через війну, важливість поповнення фондів, поділились досвідом і презентували нові збірки. Захід провели напередодні Всесвітнього дня книги та авторського права.
Про це розповіла директорка Хмельницької обласної універсальної наукової бібліотеки Катерина Чабан.
"Мета форуму – привернути увагу до книги та авторів Хмельниччини. До різних жанрів і видів книги Хмельниччини, презентувати ці видання, розказати про них читачам, обговорити питання промоції та виходу книги, надходження до бібліотек книги та газети Хмельниччини. Власне, тому ми і проводимо на базі бібліотек області низку подій”, – розповіла Катерина Чабан.
Обласний форум “Книжкова весна на Хмельниччині”, квітень 2025, Хмельницький. Суспільне Хмельницький
За словами Катерини, цьогорічна програма форуму складається з 21 заходу. У перший день за круглим столом зібралися і приєдналися до обговорення онлайн: видавці, автори, представники книжкових магазинів, Національної спілки письменників України, журналісти, краєзнавці, а також працівники наукової, обласної, міських, районних і сільських бібліотек.
“Ми обговорили питання: чи є в умовах війни в бібліотеках “Книга Хмельниччини”. Вона виходить друком, автори пишуть, видають своїм коштом. А Хмельниччина – це регіон України, і хто ж буде видавати книги про Хмельниччину, як не автори Хмельниччини, які тут живуть й досліджують ці питання. Ми говорили, що немає коштів на видання, що книги нам в бібліотеках потрібні, що книга – це зброя. На сьогоднішній момент в умовах війни, не буде вивчення української мови й української історії, якщо не буде української книги”, – розповіла Катерина Чабан.
Під час форуму презентували книги подолян різних жанрів, квітень 2025, Хмельницький. Суспільне Хмельницький
Також під час форуму презентували книги подолян різних жанрів й організували зустрічі з авторами. Зокрема, серед наукових збірок є про Голодомор і пам'ятки Хмельницького, у якій йдеться про історію окремих родин області, їх традицій, які вплинули на культурний розвиток населення Проскурова, повідомила Катерина Чабан.
“У нас в області 700 публічних бібліотек, а є ще шкільні й вузівські. Там де є доступ до книги – книга має бути. Ну і звісно, наша “Книга Хмельниччини” має бути в Україні, бо про нас тоді ніхто не буде знати. Ми маємо подати свою книгу в національні бібліотеки, щоб наші члени спілок могли обмінятися, привезти на Хмельниччину книги з Вінниччини, з Тернопільщини, а туди подати “Книгу Хмельниччини”, – розповіла Катерина Чабан.
За словами Катерини Чабан, на Хмельниччині 60 територіальних громад, в яких працює 700 бібліотек. Український інститут книги не забезпечує всі книгозбірні області. Часто виділяють 10 – 15 примірників, яких не вистачає для кожної громади.
“Ми говорили з Українським інститутом книги – це державна установа, яка щороку нам дає книги, які проходять конкурсний відбір. Є спеціальна комісія, яка відбирає книги. За державний кошт їх друкують та розповсюджують. Далі їх передають у бібліотеки України. Хмельниччина теж частково отримує такий наклад, але цих книг нам надходить дуже мало. Тому ми говорили із Українським інститутом книги, щоб збільшити нам наклади. Ми говорили із видавцями, щоб вони надавали обов'язковий примірник до обласної наукової бібліотеки, бо ми є краєзнавчим депозитарієм. Але видавець нам каже: "Ми зараз здорожчали – папір, утримання персоналу, друкарні. Книжка коштує 300-400 грн і собівартість одного примірника дуже дорога”, – тому не дають нам. У нас на Хмельниччині переважають поліграфічні підприємства, а не друкарні. А це трошки інше, – розповіла директорка.
У Хмельницькій області 700 публічних бібліотек, квітень 2025, Хмельницький. Суспільне Хмельницький
Також за круглим столом обговорили, як бібліотека може співпрацювати з редакціями газет, щоб ті не закривали свої видавництва. А також про способи залучення меценатів і місцевих програм, які виділяють кошти для поповнення книгосховищ.
“Там, де активні бібліотеки, там поповнюються вони літературою, новою книгою, бо в умовах війни ми вилучаємо російську літературу, нам треба щось ставити взамін. І хто, як не наші подільські автори, але за підтримки місцевої влади територіальних громад, можуть цю частинку інформаційного простору заповнити. В умовах війни бібліотеки слабо фінансується в області. Якщо ми маємо місто Хмельницький, то на кожну школу виділили по 100 тисяч гривень і шкільна бібліотека могла закупити книги, то, на жаль, ми не можемо сказати, що в нас по громадах така ж ситуація. На щастя, є місцеві автори, які нам дарують збірки й вважають, що за честь подарувати це в обласну книгозбірню. Для науковця важливо, щоб його книгу цитували, щоб нею користувалися студенти, школярі, щоб на це видання посилалися. А якщо книги не буде в бібліотеці, то наукова книга в книготорг не піде”, – розповіла Катерина Чабан.
Захід провели напередодні Всесвітнього дня книги та авторського права, квітень 2025, Хмельницький. Суспільне Хмельницький
Бібліотеки закривалися постійно і до повномасштабного вторгнення, на думку Катерини Чабан, війна – не першочергова причина.
“Там, де місцева влада розуміє для чого бібліотека, то вона працюватиме. Сьогодні бібліотека – це не тільки книжка. Це хаб цифровий, це місце для дозвілля тих, хто потребує якогось простору, тому що в нас діють клуби за інтересами різного гатунку. Це місце доступу до державних послуг, які в цифровому форматі. Тобто місце, де людина може отримати інформацію в будь-якому вигляді. Ну і книга вже сьогодні теж трансформувалася.
Тиждень книги триватиме до 23 квітня, квітень 2025, Хмельницький. Суспільне Хмельницький
За словами Катерини Чабан, тиждень книги триватиме до 23 квітня.
“Є про що нам поговорити, бо в царині української книги Хмельниччина має своє достойне місце. І нам приємно, що це відзначають і присутні на нашому круглому столі. Обласна програма складена на два дні. З урахуванням паралельних локацій. Але ми вирішили, що оскільки через тиждень Всесвітній день книги авторського права, то ми продовжимо наш форум. З метою, щоб кожна бібліотека до нього долучилася у свій спосіб. Можливо, таким чином ми виявимо якісь видання, які не надходять в область”, – розповіла Катерина Чабан.