Росіяни проводять нові інформкампанії в Польщі та Британії. Фото: згенеровано AI за допомогою чату GPT
Російські пропагандисти запустили дезінформаційну кампанію про повінь у Польщі.
Російські пропагандисти запускають нову дезінформаційну кампанію на фоні повені в Польщі, але не забувають й про антиукраїнські фейки.
Фейк про негативне ставлення до українських дітей в польських школах
Російські телеграм-канали та проросійські користувачі соцмережі X поширюють відеосюжет, який нібито оприлюднило BBC. У матеріалі йдеться, що польські школярі начебто не хочуть навчатися разом з українськими дітьми через «низьку успішність і погану поведінку» останніх. Своєю чергою польські батьки нібито навіть готові дати хабаря директорам місцевих шкіл, аби тільки вберегти своїх дітей від навчання в змішаних класах. Проте це фейк, пише “Детектор медіа”.
Відеосюжет, який поширюють у мережі, не має нічого спільного з BBC. Про це повідомляють журналісти Укрінформу. На сайті британської телерадіомовної корпорації, а також на її офіційних сторінках у соцмережах немає відповідного сюжету.
Крім того, останнім часом усі відео BBC у YouTube Shorts містять інформацію про те, коли вони були оприлюдненні.
Однак на фейковому відеосюжеті дата публікації відсутня.
Пропагандисти підробили відеосюжет за допомогою знайдених в Інтернеті фото та відео. Деякі з них навіть не стосуються України. Наприклад, кадр, з якого починається відео, з’явився в мережі ще у 2021 році його можна знайти на іноземних сайтах.
Цим фейком пропагандисти прагнуть посіяти розбрат між українцями та поляками, а також послабити взаємовідносини відносини між Україною та Польщею. Раніше сайт “Є” ye.ua писав, що пропагандисти поширюють у польському сегменті соцмереж інформацію про можливе скорочення робочих місць для польських вчителів на користь педагогів з України
Фейк проти українців на фоні повені у Польщі
Проросійські ресурси поширюють фейк, що нібито евакуйованим внаслідок повені в Польщі нікуди поселитися, адже всі місця зайняті українцями.
За даними видання “Стоп Фейк”, як доказ дезінформатори наводять публікацію нібито постраждалої польки на ім’я Дагмара Малиновська, яка разом з донькою хотіла евакуюватися в готель, однак їм буцімто відмовили, адже всі місця зайняті українцями. Через це жінка з дитиною ночувала у таборі на місці школи, через умови в якому дитина нібито підхопила запалення легень. У висновку Дагмара закликає владу перевірити, чому біженцям надаються кращі умови, ніж громадянам Польщі.
Однак ця публікація повністю сфабрикована.
Фактчекерам вдалося знайти оригінальний пост Дагмари Маліновської з такою ілюстрацією. Жінка дійсно мешкає у Клодзьку, а також займається волонтерством і допомагає іншим постраждалим від повені — вона збирає гуманітарну допомогу та займається перетримкою домашніх улюбленців. Однак Маліновска нічого не писала про українців, які нібито зайняли всі місця в готелях, — насправді Дагмара публікувала інформацію про те, що початкова школа No. 3 приймає евакуйованих, а також потребує гуманітарної допомоги: води, теплої їжі та ковдр.
Повені, що прокотилися Європою, спричинені штормом «Борис» і торкнулися Польщі, Чехії, Австрії та Румунії. Унаслідок негоди загинула щонайменше 21 людина, мешканців багатьох населених пунктів вздовж чесько-польського кордону та поблизу Дунаю евакуювали, а численні будинки та інфраструктуру було зруйновано.
Варто зазначити, що російські пропагандисти запустили дезінформаційну кампанію про повінь у Польщі з метою викликати у громадян страх, безпорадність і підірвати довіру до безпекового блоку країни.
Про це повідомили у мережі Х війська оборони кіберпростору Польщі.
«Через повені на південному заході Польщі ми маємо справу з інформаційно-психологічною операцією, за яку відповідає російська федерація».
Апарат впливу використовує техніку вибіркового відбору інформації в кіберпросторі. Закликаємо перевіряти джерела інформації та остерігатися контенту, який має на меті викликати бурхливу емоційну реакцію на основі зображень страждання та руйнування, – йдеться у повідомленні.
Мережа для поширення фейків у Великій Британії
Підроблені новинні сайти, які зареєстровані у Британії, які виглядають як надійні британські ЗМІ, ймовірно поширюють дезінформацію про західні компанії, що працюють в Україні.
Про пише The Guardian, підозрюють, що за цим стоїть російська пропаганда.
Публікації сайтів londoninsider.co.uk і talk-finance.co.uk було підхоплено і поширено в Україні, “де британські ЗМІ мають репутацію надійних і таких, що заслуговують на довіру”.
Використання сайтів було відзначено американською фірмою Sarn, яка працює в Україні в секторах енергетики та військової техніки.
У фірмі заявили, що статті на двох сайтах неправдиво звинувачували її в торгівлі зброєю, судовому шахрайстві та розкраданнях, зазначають ipress.ua.
Заступник голови Sarn Армен Агас, сказав, що компанія категорично відкинула “безпідставні та повністю фейкові новини”, які, за її словами, “розповсюджували” сайти під заголовком: Зброя, гроші та Sarn: як чесько-американська група привласнила Україну.
“Ми вважаємо, що зазнали нападок через нашу роботу з економічного розвитку в Україні під час конфлікту”, – сказав він.
Видання пише, що контент на сайтах, швидше за все, був згенерований ШІ, тоді як аналіз лінгвіста, найнятого Sarn, показав, що оригінальний текст був створений російськомовним автором.
Проте статті були підписані ім’ям справжнього британського журналіста, однак він заявив, що нічого не знав про історію, яку він мав написати для londoninsider.co.uk.
Внаслідок чого в Британії лунають заклики до парламентаріїв внести зміни до законодавства, щоб змусити зареєстровані в Британії новинні сайти розкривати інформацію про власників, як це відбувається в Євросоюзі.
Але компанія NewsGuard, яка прагне протистояти дезінформації шляхом вивчення й оцінювання новинних сайтів, виявила, що неправдиві розповіді про Україну та її союзників уже поширювалася в мережі до вторгнення в лютому 2022 року.
“Компанія заявила, що розвінчала понад 250 неправдивих історій, пов’язаних із війною між Росією та Україною, і виявила 627 сайтів, що поширюють ці міфи. Неправдиві історії варіювалися від пропагандистських тверджень про те, що повідомлення про масові вбивства, скоєні російськими військами в таких місцях, як Буча, були “інсценіровані”, до тверджень про те, що нацистська ідеологія рухає політичним керівництвом України”, – пише Guardian.
Як пишуть про Україну у країнах Глобального Півдня
“Центр протидії дезінформації” продовжує моніторити інфопростір країн Глобального Півдня та виявляти вигідні росії наративи.
Близькосхідні та африканські медіа цього тижня висвітлювали візит у США Президента України Володимира еленського. Наголошувалось, що Президент України прагне по-справжньому справедливого миру, також багато цитуються його слова, що події цієї осені визначать долю війни.
Крім того, у регіоні набула поширення заява Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні, що російські удари по інфраструктурі є порушенням гуманітарного права.
Видання Саудівської Аравії відреагували на чергові ядерні погрози росії, зазначивши, що вони «вже нікого не лякають», а ядерний удар є малоймовірним.
Водночас окремі медіа регіону поширювали маніпулятивні заяви російських посадовців поза належним контекстом. Зокрема, було ретрансльовано бездоказове твердження марії захарової, що надана Україні зброя опиняється в руках екстремістів на Близькому Сході.
Журналісти Єгипту присвятили увагу темі Сирії, зазначивши, що росія використовує культуру для домінування в Сирії, зокрема йшлося про запровадження вивчення російської мови у сирійських школах.