Майже столітні примірники Конституції зберігаються у хмельницькому архіві

За інформацією: Суспільне Хмельницький.

Архівістка Любов Снігур, червень 2024, Хмельницький. Суспільне Хмельницький

За її словами, у примірниках Конституції Української Радянської Соціалістичної Республіки зазначено, що Крим був автономною областю України, а частина Молдови у статусі автономної республіки входила до складу України. Теперішню Конституцію України розробляли та приймали протягом шести років.

Примірники Конституцій, що зберігаються у Державному архіві Хмельницької області, червень 2024, Хмельницький. Суспільне Хмельницький

"Тільки в 1992 році після обговорення громадянами України до Основного Закону нової, незалежної держави були внесені 42 тисячі правок. Увесь цей процес зафіксований у тритомнику основного закону. Зате тепер Конституція України — одна із найдемократичніших у світі. Це не означає, що вона не зазнає змін. Конституційний процес не зупиняється, тому є можливість прослідкувати історію його розвитку", — пояснила Любов Снігур.

Кандидат історичних наук Юрій Олійник, червень 2024, Хмельницький. Суспільне Хмельницький

Працівник архіву, кандидат історичних наук Юрій Олійник розповів, Конституції Пилипа Орлика в Державному архіві Хмельницької області немає. Є копія, яку видрукували з сайту Верховної ради України.

"Конституція Пилипа Орлика — договір між новообраним українським гетьманом, козацькою старшиною та запорізьким військом. У ній йдеться про три гілки влади: законодавчу, виконавчу та судову, про повернення української церкви до Константинопольського патріархату. Це була перша в тодішній Європі Конституція, що доводить, що ми проєвропейська країна і нація, адже ми вже в ті часи дозріли до того, щоб в нас була держава", — пояснив Юрій Олійник.

Оригінал Конституції Пилипа Орлика 1710 року латиною. Знімок екрана з відео Шведського національного архіву

За його словами, оригінал Конституції Пилипа Орлика 1710 року латиною зберігається в архіві у Швеції, переклад давньоукраїнською — у Москві в архіві давніх актів.

"Один оригінал зберігається у Швеції, бо тодішній король Карл XVI взяв Україну під опіку. На тридцяту річницю незалежності України його привезли в Київ. Як український оригінал потрапив у Москву, невідомо", — розповів історик.

Юрій Олійник зазначив, 1918 року українці намагалися розробити й ухвалити Конституцію Української Народної Республіки, та через агресію більшовицької Росії спроба не вдалась.

Новини Хмельницького